Jan Ordyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Jan Zygmunt Ordyński[1] (ur. 10 stycznia 1953) – polski dziennikarz i publicysta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przed rozpoczęciem pracy dziennikarskiej animator kultury studenckiej w Łodzi[2]. Od 1990 był związany z „Rzeczpospolitą”, gdzie specjalizował się w tematyce prawnej i politycznej. W ramach redakcji pełnił funkcję szefa POP PZPR[3]. Z redakcji został zwolniony w październiku 2006[4][5][6], po objęciu funkcji redaktora naczelnego przez Pawła Lisickiego. Następnie przez dwa lata pracował w Fundacji "Shalom" (współpracuje z nią nadal[7][8][9]), a następnie w PZU[10].

Jest komentatorem tygodnika „Przegląd[11]. Współpracuje z TVP, Polskim Radiem i Tok FM. Od października 2009 pracuje w TVP Info, gdzie prowadził „Rozmowę dnia” od grudnia 2009 do sierpnia 2012[12], a od maja do lipca 2010 „Minęła dwudziesta”. Obecnie prowadzi „INFORozmowę”. Był gospodarzem programu „Gorący temat” w TVP2. W Radiowej Jedynce prowadzi audycje „W samo południe

Z Henrykiem Szlajferem jest współautorem wywiadu-rzeki Nie bądźcie moimi sędziami. Rozmowy z Mieczysławem F. Rakowskim z Mieczysławem Rakowskim. Napisał wywiad-rzekę Passa z Danielem Passentem[13].

W grudniu 2010 Komisja Etyki Polskiego Radia uznała, że Ordyński złamał kartę etyki Polskiego Radia i naruszył kodeks dziennikarski, promując w dwóch audycjach publicystycznych swoje lewicowe poglądy i ograniczając udział w dyskusji osobom o innych poglądach politycznych[14][15].

Wchodzi w skład rady Fundacji "Odrodzenie"[16].

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

W 2005 został pierwszym laureatem Złotej Wagi, nagrody polskiej adwokatury, oraz Ostrego Pióra, nagrody Business Centre Club i Honorowej Akredytacji Marszałka Sejmu. W związku z działalnością dziennikarską wyróżniony Medalem 50-lecia Powstania w Getcie Warszawskim. 31 lipca 2012 został laureatem nagrody miasta stołecznego Warszawy za 2012 r. W czerwcu 2013 r. został odznaczony Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".


Przypisy