Jan Spytek Tarnowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy podskarbiego wielkiego koronnego. Zobacz też: Inne osoby o tym imieniu i nazwisku.
Herb Leliwa

Jan Spytek Tarnowski herbu Leliwa (ur. 1484 w Zawichostowie[potrzebny przypis], zm. 1553), podskarbi wielki koronny, kasztelan żarnowski, zawichojski, wojnicki, radomski.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Urodził się jako syn Jana Feliksa "Szrama" Tarnowskiego i Katarzyny Ligęzy, córki Stanisława. Brat Jana "Ciężkiego", kasztelana bieckiego i Stanisława, kasztelana chełmskiego. Poślubił Barbarę Szydłowiecką, córkę Jakuba, podskarbiego wielkiego koronnego. Z małżeństwa urodziła się córka Barbara, późniejsza żona Jana Komorowskiego, kasztelana oświęcimskiego i połanieckiego oraz syn Stanisław (1514-68), podskarbi wielki koronny, wojewoda sandomierski. Otrzymał tytuł hrabiego od 1547 roku.

Pełnione urzędy[edytuj | edytuj kod]

W latach 1525-1527 pełnił urząd kasztelana żarnowskiego. Od 1532 piastował stanowisko kasztelana zawichojskiego, następnie radomskiego (1534-1537). Od 1542 do 1545 roku był kasztelanem wojnickim. W latach (1532-1550) był podskarbim wielkim koronnym. W latach 1549-1551 pełnił obowiązki żupana krakowskiego. Urząd starosty i wojewody sprawował w Sieradzu, Piotrkowie i Ostrzeszowie. Był też starostą brzeźnickim, krzeczowskim i krzepickim.

Do historii przeszedł jako człowiek porywczy, mężny i z charakterem. Znany jest pojedynek Jana Spytka Tarnowskiego i Pieniążka. Pojedynek ten najpierw przebiegał na lance, później miecze, zakończył się pojednaniem obydwu szlachciców. Jako wojownik odznaczył się rozgromieniem Tatarów na Podolu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kacper Niesiecki "Herbarz Polski" (wyd 1846, Tarnowscy herbu Leliwa)