Jan Stone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: innych świętych o imieniu Jan.
Święty
Jan Stone

John Stone
męczennik
Data śmierci prawdopodobnie 24 grudnia 1539
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 29 grudnia 1886
przez Leona XIII
Kanonizacja 25 października 1970
przez Pawła VI
Wspomnienie 25 października

Jan Stone OSA (ur. ?, zm. 24 grudnia 1539[a][1] w Canterbury) – święty Kościoła katolickiego, angielski męczennik, ofiara prześladowań antykatolickich okresu reformacji.

Dzięki relacji anglikańskiego biskupa Dover Richarda Yngwortha złożonej Cromwellowi dowiadujemy się, iż kiedy 14 grudnia 1538 roku przybył do klasztoru Zakonu Świętego Augustyna w Canterbury by odebrać przysięgę na uznanie króla zwierzchnikiem Kościoła w Anglii i przejąć dobra wspólnoty zakonnej, Jan Stone mino nacisków odmówił. Mimo odosobnienia i poddaniu przesłuchaniom postawy nie zmienił[2]. Został prawdopodobnie przewieziony do Londynu i uwięziony w Tower of London, ale proces wytoczono mu w Canterbury, gdzie skazano go na śmierć i wykonano wyrok[2]. Według Mikołaja Harpsfielda w czasie pobytu w więzieniu w Canterbury miało miejsce niezwykłe zdarzenie. Jan Stone miał usłyszeć głos wzywający do przyjęcia śmierci za wiarę. Relację z o wydarzeniu przekazał sam Stone. Z egzekucji zachowały się rachunki za szubienicę i wynagrodzenie dla kata i jego pomocnika[2].

Na podstawie analiz czasów i miejsca śmierci wokół życia postaci pojawiły się legendy[2]. Wedle tych przekazów miał prowadzić działalność w Canterbury we wspólnocie klasztornej „Braci Augustianów”, jak ówcześnie określano zakon[2]. Najstarsze biografie przypisują mu ukończenie studiów uniwersyteckich ze stopniem naukowym magistra lub doktora[2]. Te same źródła określają go jako kaznodzieję i przypisują stanowisko przeora w Droitwich, oraz wykładowcy uniwersyteckiego. Działalność Jana Stone`a miała wywierać znaczący wpływ na życie mu współczesnych w stopniu, który sprawił, iż król Henryk VIII zabiegał o jego pozyskanie dla własnych celów[2].

Jan Stone jest patronem parafii St John Stone's w Southport[3].

Wspominany jest w dniu 25 października[2].

Beatyfikowany 29 grudnia 1886 przez papieża Leona XIII, a kanonizowany został w grupie Czterdziestu męczenników Anglii i Walii przez Pawła VI 25 października 1970 roku[2][1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Podawana data jest prawdopodobną, ale pojawiają się też inne 27 grudnia tegoż roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 6: W-Z. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 2007, s. 283. ISBN 978-83-7318-736-8.
  2. a b c d e f g h i Wspomnienie św. Jana Stone. [dostęp 16 lutego 2011].
  3. St John Stone's Roman Catholic Parish (ang.). [dostęp 16 lutego 2011].