Jan Szczegielniak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jan Szczegielniak (ur. 27 marca 1962) – polski fizjoterapeuta; nauczyciel akademicki związany z uczelniami we Wrocławiu, Opolu i Częstochowie. Od 17 października 2016 sprawuje funkcję Konsultanta Krajowego w dziedzinie fizjoterapii[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, którą ukończył w 1987, zdobywając dyplom magistra. W tym samym roku został kierownikiem Działu Usprawniania Leczniczego Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Głuchołazach. Następnie podjął studia doktoranckie na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, uzyskując w 1993 stopień naukowy doktora nauk medycznych w zakresie medycyny o specjalności medycyna na podstawie pracy pt. Wpływ kompleksowej rehabilitacji na czynność oddechową chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, napisanej pod kierunkiem prof. Jerzego Zwolińskiego[2]. Ponadto pracował jako adiunkt w Zakładzie Odnowy Biologicznej, działającej w ramach Katedry Kultury Fizycznej Osób Niepełnosprawnych AWF we Wrocławiu. Kilka lat później uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk o kulturze fizycznej w zakresie fizjoterapii oraz stanowisko profesora nadzwyczajnego we wrocławskiej AWF. Od połowy lat 90. XX wieku związał się z Politechniką Opolską, a konkretnie z powstającym w ramach tej uczelni Wydziałem Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii, którego został prodziekanem do spraw studenckich (1999–2002), a następnie dziekanem w latach 2008–2012[3]. Wcześniej sprawował funkcję dyrektora Instytutu Fizjoterapii PO.

Poza działalnością uczelnianą w latach 1999–2003 był prezesem, a od 2007 wiceprezesem opolskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii. Jest członkiem Komitetu Patofizjologii Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem zespołu do spraw metodologii tworzenia Centralnej Bazy Świadczeń Opieki Zdrowotnej przy Ministerstwie Zdrowia. W 2018 kandydował do sejmiku województwa opolskiego z listy komitetu Kukiz’15, który nie uzyskał mandatów[4].

Jest autorem i współtwórcą ponad 70 publikacji z zakresu rehabilitacji oraz 6 pozycji zwartych z dziedziny fizjoterapii. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół tematyki związanej z fizjoterapią w chorobach wewnętrznych[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Profesor Szczegielniak nowym Konsultantem Krajowym – Polskie Towarzystwo Fizjoterapii, fizjoterapia.org.pl [dostęp 2018-06-05].
  2. Wpływ kompleksowej rehabilitacji na czynność oddechową chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2012-03-12].
  3. Wiadomości Uczelniane Politechniki Opolskiej nr 9/99, wrzesień 1999, s. 6.
  4. Serwis PKW – Wybory 2018
  5. Wiadomości Uczelniane Politechniki Opolskiej nr 13 (176), czerwiec 2008, s. 36.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

poprzednik:
Stanisław Zagórny
Dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii PO
2008–2012
następca:
Zbigniew Borysiuk