Jan Wilhelm Wittelsbach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jan Wilhelm Wittelsbach
Jan Wilhelm
Elektor Palatynatu
Okres panowania od 1690
do 1716
Poprzednik Filip Wilhelm
Następca Karol III Filip Wittelsbach
Dane biograficzne
Dynastia Wittelsbachowie
Urodziny 19 kwietnia 1658
Düsseldorf
Śmierć 8 czerwca 1716
Ojciec Filip Wilhelm
Matka Elżbieta Amalia Hessen-Darmstadt
Żona Maria Anna Józefa Habsburg
Anna Maria Medycejska

Jan Wilhelm Wittelsbach (ur. 19 kwietnia 1658 w Düsseldorfie, zm. 8 czerwca 1716) – książę Palatynatu-Neuburg, Jülich i Berg, elektor Palatynatu Reńskiego.

Syn elektora Palatynatu Reńskiego Filipa Wilhelma Wittelsbach i Elżbiety Amalii Hessen-Darmstadt . Jego dziadkami byli Wolfgang Wilhelm Wittelsbach i Magdalena Wittelsbach księżniczka bawarska oraz landgraf Hesji-Darmstadt Jerzego III i Zofia Eleonora Wettyn księżniczka saksońska.

Urodził się w Düsseldorf gdzie przebywał przez większą część swojej młodości. Wychowany przez Jezuitów odbył w 1674 roku Grand Tour do Włoch. Miał liczne rodzeństwo które odegrało ważną rolę w historii, siostra Eleonora Magdalena była cesarzową Niemiecką, Maria Zofia królową Portugalii, Maria Anna królową Hiszpanii.

25 października 1678 ożenił się z Marią Anną Habsburg córką cesarza Ferdynanda III i Eleonory Gonzaga. Para nie miała dzieci.

W 1690 jego ojciec został elektorem Palatynatu Reńskiego, wiązało się to ze zmianą religii panującej w Palatynacie. Poprzedni elektor Karol II Wittelsbach był kalwinistą. Został elektorem Palatynatu Reńskiego po śmierci swojego ojca w 1690.

5 czerwca 1691 ożenił się z Anna Marią Medycyjską córką Wielkiego Księcia Toskanii Cosimo III de' Medici i Małgorzaty Ludwiki Burbon. Podczas wojny o sukcesję hiszpańską zajął Górny Palatynat który musiał zwrócić w 1714 elektorowi Bawarii Maksymilianowi II. W związku z tym, że nie miał męskiego potomka jego następcą został jego brat Karol III Filip Wittelsbach.


Poprzednik
Filip Wilhelm
Armoiries Bavière-Palatinat.svg Elektor Palatynatu
1690-1716
Armoiries Bavière-Palatinat.svg Następca
Karol III Filip Wittelsbach