Jana Dementjewa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Jana Dementiewa)
Jana Dementjewa
Ilustracja
Jana w 2012 roku
Data i miejsce urodzenia

23 października 1978
Charków

Wzrost

182 cm

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Ukraina
Igrzyska olimpijskie
złoto Londyn 2012 wioślarstwo
(czwórka podwójna)
Mistrzostwa świata
złoto Poznań 2009 czwórka podwójna
srebro Karapiro 2010 czwórka podwójna
Mistrzostwa Europy
złoto Ateny 2008 dwójka podwójna
złoto Brześć 2009 czwórka podwójna
złoto Montemor-o-Velho 2010 czwórka podwójna
złoto Płowdiw 2011 dwójka podwójna
złoto Varese 2012 czwórka podwójna
brąz Lucerna 2019 czwórka podwójna
Odznaczenia
Order „Za zasługi” III klasy (Ukraina)

Jana Mychajliwna Dementjewa z d. Ryżkowa (ukr. Яна Михайлівна Дементьєва; ur. 23 października 1978 r. Charkowie) – ukraińska wioślarka, złota medalistka igrzysk olimpijskich, mistrzyni świata, pięciokrotna mistrzyni Europy.

15 sierpnia 2012 roku została odznaczona Orderem „Za zasługi” trzeciego stopnia[1].

Igrzyska olimpijskie[edytuj | edytuj kod]

Na igrzyskach zadebiutowała w 2004 roku w Atenach. Wystąpiła w rywalizacji czwórek podwójnych wraz z Ołeną Ronżyną, Tetianą Kołesnikową i Ołeną Ołefirenko. W eliminacjach zajęły czwarte miejsce, umożliwiające wystąpienia w repasażach. Tam, zajmując drugą pozycję, awansowały do finału. W finale dopłynęły do mety na trzecim miejscu, lecz później zostały zdyskwalifikowane po tym, jak wykryto niedozwolony związek chemiczny w organizmie Ołeny Ołefirenko[2][3].

Cztery lata później w Pekinie wzięła udział w zawodach dwójek podwójnych razem z Kateryną Tarasenko. Zajmując piąte miejsce w eliminacjach, musiały wystąpić w repasażach, w których zajęły czwartą pozycję i awansowały do finału B. W finale B dopłynęły na metę na drugim miejscu i ostatecznie zostały sklasyfikowane na ósmej pozycji.

Na następnych igrzyskach olimpijskich w Londynie razem z Kateryną Tarasenko, Nataliją Dowhod´ko i Anastasiją Kożenkową wystąpiła w czwórce podwójnej. Do finału awansowały, wygrywając wyścig eliminacyjny. W finale dopłynęły na metę na pierwszym miejscu, zdobywając złoty medal. Wyprzedziły drugie Niemki o 2,16 sekundy i Amerykanki – o 4,70 sekundy[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]