Janata Dal (1988–1999)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Janata Dal
Ilustracja
Państwo  Indie
Skrót JD
Lider Vishwanath Pratap Singh
Deve Gowda
Inder Kumar Gujral
Data założenia 1988-1999
Adres siedziby Nowe Delhi
Ideologia polityczna sekularyzm
Poglądy gospodarcze konserwatyzm

Janata Dalindyjska partia polityczna istniejąca w latach 1988-1999.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Partia powstała z połączenia większości frakcji byłej największej partii opozycyjnej Janata oraz kilku mniejszych ugrupowań: Bharatiya Lok Dal, Indyjskiego Kongresu Narodowego (socjalistycznego) oraz Jan Morcha (Front Ludowy) 8 października 1988. Data powstania nie została wybrana przypadkowa, było to 3 dni po 10 rocznicy śmierci i w 86. rocznicę urodzin Jayaprakasha Narayana jednego z wybitnych bojowników o niepodległość Indii, byłego lidera Janaty. Inicjatorem powstania partii i jej pierwszym przewodniczącym partii został Vishwanath Pratap Singh.

W wyborach parlamentarnych w 1989 partia stanęła na czele sojuszu Front Narodowy i wygrała je. Sama Janata Dal zdobyła 143 mandaty, pozostające w sojuszu Indyjska Partia Ludowa 85[1], co w połączeniu z głosami małych partii pozwoliło Singhowi sformować rząd, na którego czele sam stanął zostając 8. premierem Indii 2 grudnia 1989. Rząd utracił większość gdy największy rywal Singha – Chandra Shekhar doprowadził do rozłamu partii i wraz z 64 innymi posłami utworzył Samajwadi Janata Party. Nowa partia weszła w koalicję z największym ugrupowaniem – Indyjskim Kongresem Narodowym i 10 listopada 1990 Shekhar został premierem.

Po przyśpieszonych wyborach w 1991 Janata Dal zajęła trzecie miejsce za INC i BJP i pozostała w opozycji.

W 1994 przewodniczącym partii został Haradanahalli Doddegowda Deve Gowda[2]. W wyborach w 1996 partia pod nowym przywództwem – i w nowym szerokim sojuszu Zjednoczonym Froncie – ponownie zajęła trzecie miejsce, ponieważ jednak żadna z większych partii nie była w stanie sama sformować rządu, to właśnie Gowda został premierem rządu wspieranego przez INC. Funkcję tę sprawował od 1 czerwca 1996 do 21 kwietnia 1997, kiedy stracił zaufanie koalicjanta. Nowym premierem został dotychczasowy minister spraw zagranicznych Inder Kumar Gujral[3], który pozostał na stanowisku do 19 marca 1998, kiedy to w wyniku kolejnych przyśpieszonych wyborów premierem został przewodniczący zwycięskiej Indyjskiej Partii LudowejAtal Bihari Vajpayee[4].

Do wyborów tych Janata Dal poszła podzielona – rozpadła się na szereg mniejszych ugrupowań – m.in. Rashtriya Janata Dal, Biju Janata Dal, Samajwadi Janata Party (Rashtriya), All India Rashtriya Janata Party. Z czasem na bazie Janata Dal powstały kolejne partie m.in.: Janata Dal (Secular) czy Janata Dal (United).

Partie Janata Parivar[edytuj | edytuj kod]

Ponieważ na bazie Janata Dal powstało szereg kolejnych partii politycznych, w Indiach określa się je wspólnym terminem Janata Parivar[5]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]