Jane Birkin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jane Birkin
Ilustracja
Jane Birkin
Koncert "Serge Gainsbourg Symphonique"
Warszawa, 19 kwietnia 2017
Imię i nazwisko Jane Mallory Birkin
Data i miejsce urodzenia 14 grudnia 1946
Londyn
Zawód aktorka i piosenkarka
Odznaczenia
Order Imperium Brytyjskiego od 1936 (cywilny) Kawaler Orderu Narodowego Zasługi (Francja) Kawaler Orderu Sztuki i Literatury (Francja)
Strona internetowa

Jane Birkin (ur. 14 grudnia 1946 w Londynie)[1]brytyjska aktorka i piosenkarka. Od końca lat 60. mieszka we Francji i tworzy głównie w języku francuskim.

Życiorys[edytuj]

Jane Birkin jest córką angielskiej aktorki Judy Campbell (1916–2004) i Davida Birkina (1914-1991) – oficera Królewskiej Marynarki Wojennej.

Rozpoczęła karierę filmową w latach 60., pojawiając się m.in. w filmie Michelangelo Antonioniego Powiększenie (Blowup). W 1968 wyjechała do Francji, starając się o główną rolę w filmie Slogan, którą otrzymała, mimo że nie znała francuskiego. Ale tak naprawdę Birkin dla Francuzów odkrył francuski piosenkarz Serge Gainsbourg. W 1969 zaśpiewali razem kontrowersyjną piosenkę "Je t'aime... moi non plus". Piosenka, ze względu na swoje seksualne podteksty, została zakazana w wielu krajach, co tylko przydało sławy obojgu artystom.

W 1973 pojawiła się ponownie na ekranach kin jako kochanka Brigitte Bardot w filmie Gdyby Don Juan był kobietą. W 1975 zagrała w filmie Je t'aime... moi non plus wyreżyserowanym przez Gainsbourga. W sumie zagrała dotychczas w ponad 80 filmach, jednak jej role nie spotkały się z wielkim aplauzem krytyków. Była trzykrotnie nominowana do nagrody Cezara (1985 – za główną rolę w La Pirate, w 1987 – za główną rolę w filmie Kobieta mego życia i w 1992 – za drugoplanową rolę w Pięknej złośnicy). Z większą przychylnością spotkała się jej twórczość muzyczna. Wydała 15 albumów. Śpiewa charakterystycznym, nieco dziecięcym głosem, przypominającym szept, z ciągle wyraźnym angielskim akcentem.

Odznaczona została m.in. Orderem Imperium Brytyjskiego oraz francuskim Narodowym Orderem Zasługi (Ordre National du Mérite).

Jane Birkin znana jest również jako towarzyszka życia znanych francuskich i angielskich twórców. Jej partnerami byli m.in. brytyjski kompozytor John Barry, francuski piosenkarz Serge Gainsbourg, francuski reżyser Jacques Doillon i francuski pisarz Olivier Rolin. Z tych trzech związków artystka urodziła trzy córki: Kate Barry (fotografka, 1967–2013), Charlotte Gainsbourg (aktorka i piosenkarka, ur. 1971) i Lou Doillon (aktorka i modelka, ur. 1982).

Nazwisko aktorki stało się popularne również z powodu przypadkowego spotkania z Jeanem-Louisem Dumasem – prezesem francuskiego domu mody „Hermès”. Podczas lotu samolotem, z szafki bagażowej wypadła zawartość słomkowego koszyka aktorki, co zainicjowało między Birkin a Dumasem dyskusję na temat idealnej skórzanej torby na weekend. Owocem dyskusji była damska torebka „Birkin”.

Albumy[edytuj]

Filmy[edytuj]

Przypisy

Bibliografia[edytuj]