Janet Lee Norton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Janet Norton Lee Bouvier Auchincloos Morris (ur. 3 grudnia 1906, zm. 22 lipca 1989) – matka Jacqueline Bouvier Kennedy Onassis, pierwszej damy USA w latach 1961-1963.

Życiorys[edytuj]

Urodziła się jako Janet Lee Norton, córka Jamesa Thomasa Lee (2 października 18773 stycznia 1968) i Margaret A. Merritt (1878 r. – 26 lutego 1943). Miała dwie siostry: Winifred i Marion. Uczyła się w Sweet Briar College, a następnie w Vassar – choć nigdy nie przepadała za tą instytucją.

7 lipca 1928 Janet poślubiła Johna Vernona Buviera III „Black Jack”. Mieli dwie córki: Jacqueline Lee Buvier (urodzona 28 lipca 1929) i Lee Radziwill (ur. 3 marca 1933). Jednak alkoholizm, romanse (związane z tym skandale obyczajowe) oraz nałogowy hazard doprowadziły do separacji i w następstwie do rozwodu w 1940 roku. Janet za wszelkie zło obarczała męża, a gdy ten wyprowadził się z domu, za rozpad małżeństwa obwiniała Jackie, która z wyglądu bardzo przypominała ojca (gęste ciemne włosy). Faworyzowała młodszą córkę, by upokorzyć starszą. „Gdy krzyczę na Jackie, czuję się, jakbym krzyczała na Black-Jacka i sprawia mi to ogromną satysfakcję” – powiedziała w rozmowie z przyjaciółką Janet.

Drugim mężem był Hugh D. Auchincloos, Jr. zamożny bankowiec. W przeciwieństwie do „Black Jacka” był to człowiek spokojny i ustabilizowany. Wzięli ślub 21 czerwca 1942 i mieli dwoje dzieci: Janet Jennings Auchincloos (1945-1985) i Jamesa Lee Auchincloosa, urodzonego w 1947.

Kontakty Janet z jej starszą córką poprawiły się, gdy Jackie została pierwszą damą USA. Ambitna matka postanowiła wykorzystać kontakty zięcia do własnych planów, jednak wszystko niweczyła republikańska osobowość jej męża, który odmawiał udziału w interesach z Demokratami. Wszystko zakończyło się wraz ze śmiercią męża Jackie – prezydenta Johna F. Kennedy’ego w Dallas, którego zamordowali nieznani sprawcy.

Po śmierci Auchincloosa w 1976, poślubiła Binghama „Boocha” Morrisa – ślub odbył się 25 października 1979. Byli w separacji od 1981, ale zanim doszło do sprawy rozwodowej, Janet Norton Lee zmarła.

Janet Norton Lee Bouvier Auchincloos Morris zmarła w wieku 81 lat na chorobę Alzheimera.

Książka o Janet i Jackie[edytuj]

Na temat jej życia i jej najstarszej córki Jan Pottke napisał książkę, pt. „Janet and Jackie: The Story of a Mother and Her Daughter, Jacqueline Kennedy Onassis” (pol. „Janet i Jackie: historia matki i jej córki, Jacqueline Kennedy Onassis”).