Janko Prunk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Janko Prunk (2015)

Janko Prunk (wymowa i) (ur. 30 grudnia 1942) – słoweński historyk zajmujący się historią najnowszą.

Urodził się w małej miejscowości Loki pri Zidanem Mostu koło miasta Sevnicy w środkowej Słowenii, na obszarze, który wówczas był jako Dolna Styria okupowany przez Niemcy. Studia rozpoczął na uniwersytecie w Lublanie w 1966, kończąc je ze stopniem magistra w 1972. Doktorat na temat stosunków między ruchem Słoweńskich Chrześcijańskich Socjalistów a Komunistyczną Partią Słowenii w ramach Wyzwoleńczego Frontu Słoweńców, co wówczas było dosyć kontrowersyjnym tematem obronił w 1976. W 1984 i 1988 został nagrodzony stypendium Fundacji Aleksandra von Humboldta, co pozwoliło mu kontynuować studia w Kolonii i Fryburgu. Następnie, pracował jako badacz na uniwersytecie we Fryburgu. Od 1966 do 1995 współpracował z Instytutem Historii Najnowszej w Lublanie. Obecnie pracuje jako profesor na Wydziale Nauk Społecznych uniwersytetu w Lublanie.

Pisał na temat analitycznej politologii, historii najnowszej, genezy nowoczesnych formacji politycznych oraz historii myśli społecznej i politycznej w Słowenii. Pisał także o historii ruchów politycznych w Słowenii od końca XIX wieku do czasów II wojny światowej, szczególnie o słoweńskim chrześcijańskim socjalizmie i o najważniejszych problemach narodowościowych Słowenii.

Jest członkiem Instytutu Historii Europejskiej w Moguncji, oraz członkiem (senior fellow) w Centrum Europejskich Studiów Integracyjnych w Bonn.

Aktywnie działał również w polityce. Jako wielbiciel Jože Pučnika, wstąpił po demokratyzacji w Słowenii do Słoweńskiej Unii Socjaldemokratycznej . Był aktywnym członkiem Słoweńskiej Partii Demokratycznej (znanej jako Socjaldemokratyczna Partia Słowenii w latach 1989-2003). W latach 1992-93 sprawował urząd ministra bez teki ds. Słoweńców przebywających zagranicą i mniejszości etnicznych w Słowenii w pierwszym koalicyjnym rządzie Janeza Drnovšeka[1]. W latach 2004-08 pełnił funkcję przewodniczącego wewnętrznego komitetu partii ds. polityki oświatowej; zrezygnował z powodu braku poparcia dla polityki rządu faworyzującej uniwersytety prywatne. Stał się bardzo krytyczny wobec ówczesnego premiera Janeza Janšy, którego oskarżał o bycie „liberałem z autorytarnym piętnem”, który aspiruje do stania się „słoweńskim Piłsudskim[2]. W 2005 został mianowany przez ministra spraw zagranicznych Słowenii Dmitrija Rupela na przewodniczącego słoweńsko-chorwackiej komisji historycznej utworzonej przez rządy obu państw w celu rzucenia światła na historię stosunków pomiędzy tymi dwoma narodami[3].

Działalność naukowa[edytuj | edytuj kod]

Janko Prunk jest autorem ponad 350 specjalistycznych artykułów oraz kilku książek. Jego A brief history of Slovenia: Historical background of the Republic of Slovenia jest jedną z podstawowych ogólnych prac na temat słoweńskiej historii.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]