Jankówki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jankówki
Państwo

 Polska

Położenie

Łopuszna

Pasmo

Gorce, Karpaty

Wysokość

ok. 1060–1110 m n.p.m.

Zagospodarowanie

łąki, zabudowania

Położenie na mapie gminy wiejskiej Nowy Targ
Mapa konturowa gminy wiejskiej Nowy Targ, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Jankówki”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Jankówki”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Jankówki”
Położenie na mapie powiatu nowotarskiego
Mapa konturowa powiatu nowotarskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Jankówki”
Ziemia49°31′33″N 20°08′23″E/49,525833 20,139722

Jankówki – polana w Gorcach w miejscowości Łopuszna, w gminie Nowy Targ, powiecie nowotarskim w województwie małopolskim[1]. Położona jest na południowych zboczach Wyżniej, przy czarnym szlaku turystycznym z Łopusznej[2]. Jej nazwa pochodzi od imienia. Północną część polany o nazwie Nowe Jankówki wyrobiono dopiero w 1910 r. po wycięciu lasu[3]. Polana znajduje się na obszarze Gorczańskiego Parku Narodowego na wysokości około 1060–1110 m n.p.m. i ma powierzchnię 13,19 ha. Niegdyś była koszona i wypasana, pozostałością dawnego pasterstwa są ruiny szałasów. Jeden z nich został w 2004 zrekonstruowany zgodnie z zasadami miejscowego budownictwa podhalańskiego; ma dwa pomieszczenia, osadzony jest na kamieniach, czyli peckach, a jego dach nad wejściem ma duży wypust. Zbudowany jest z drewnianych belek, szczeliny między nimi zostały mszyte wiórami drzewnymi (dawniej używano w tym celu mchów). Staraniem parku na tablicy zamontowana została również duża tablica informacyjna z opisem panoramy widokowej, roślinności i zwierząt występujących na polanie[4].

Według informacji na tej tablicy na polanie występuje aż 10 zbiorowisk roślinnych. Na wilgotnych miejscach polany wzdłuż cieków wodnych występuje łąka ostrożeniowa z kniecią błotną i ostrożniem łąkowym, na podmokłych miejscach młaka kozłkowo-turzycowa, zaś suchą północną-zachodnią część porasta łąka mieczykowo-mietlicowa. Występują również borówczyska. Z rzadszych gatunków roślin występuje kuklik górski, jaskier platanolistny, dziewięćsił bezłodygowy, prosienicznik jednogłówkowy i storczyki: gołek białawy, gółka długoostrogowa, ozorka zielona, podkolan biały. Wiosną kwiaty rzeżuchy łąkowej i gorzkiej odwiedza motyl zorzynek rzeżuchowiec, w lecie na trawach pojawia się przestrojnik jurtina i polowiec szachownica. Aby zapobiec zarośnięciu polany lasem jest ona przez park wykaszana[4].

Polana zajmuje urozmaicony morfologicznie teren, z którego roztacza się szeroka panorama widokowa na łańcuch Tatr Bielskich i Wysokich. We wschodnim kierunku widoczne są Pieniny oraz leżący w dole Zbiornik Czorsztyński, po zachodniej stronie grzbiet Bukowiny Waksmundzkiej z jej polanami i przy dobrej pogodzie szczyt Babiej Góry[1].

Szlaki turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czarny z Łopusznej przez Srokówki do skrzyżowania z czerwonym szlakiem przy polanie Rąbaniska. Czas przejścia około 2:20, ↓ 1:45 h, różnica wzniesień 490 m[5].
ścieżka edukacyjna „z Łopusznej na Jankówki”. Rozpoczyna się przy polanie Chłapkowej i prowadzi doliną Chłapkowego Potoku i zboczami Wyżniej na polanę Jankówki[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Geoportal. Mapa lotnicza [online] [dostęp 2022-01-01].
  2. M. Cieszkowski, P. Lubieński, Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty, P. Lubieński (red.), Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004, ISBN 83-89188-19-8.
  3. Józef Nyka, Gorce. Przewodnik, Sport i Turystyka, 1965.
  4. a b c Opracowana przez GPN tablica informacyjna na polanie.
  5. Gorce. Mapa turystyczna 1: 50 000, Kraków: Compass, 2007, ISBN 83-89472-59-7.