Jann Castor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jann Castor
Wiesław Ruciński
Data i miejsce urodzenia 27 czerwca 1954
Włocławek
Data i miejsce śmierci 21 kwietnia 2016
Los Angeles
Zawód, zajęcie muzyk, kompozytor, poeta
Grób Janna Castora na Cmentarzu Komunalnym we Włocławku

Jann Castor[1], Jan Castor, właśc. Wiesław Ruciński (ur. 27 czerwca 1954[2] we Włocławku[3], zm. 21 kwietnia 2016 w Los Angeles[4]) – polski muzyk, wykonawca i kompozytor, poeta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1973 roku ukończył III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej we Włocławku. W drugiej połowie lat 70. XX wieku, jako student chemii UMK był liderem toruńskiego zespołu artrockowego Res Publica[5]. W tym okresie Ruciński tworzył eksperymentalne kompozycje rockowe, do których teksty często czerpał z poezji światowej, np. Winds of May Jamesa Joyce’a. Na prymitywnym, dostępnym w owych czasach w Polsce, sprzęcie dokonywał nagrań miksując i nakładając nagrywane przez siebie ścieżki. Te nagrania próbował samodzielnie rozpowszechniać na kasetach. Po nagraniu singla w wytworni Tonpress w Polsce, wyjechał do Australii, gdzie przez wytwórnię BMG wydał 2 płyty CD: „Precedence” oraz „Red Express”. Był nominowany do Australian Grammy Awards (ARIA) za swoją twórczość.

Wkrótce po występie Res Publiki w 1979 na ogólnopolskim przeglądzie „Muzyka Młodej Generacji”, wiosną 1980 Ruciński porzucił zespół, który pod zmienioną nazwą Republika i kierunkiem nowego lidera Grzegorza Ciechowskiego zmienił styl i rozpoczął ogólnopolską karierę. Ruciński wyemigrował z kraju, początkowo do Australii, następnie do USA. Zajął się komponowaniem, głównie muzyki filmowej. W przemyśle filmowym działał także jako producent muzyczny i reżyser dźwięku. Jest autorem Koncertu gitarowego na gitarę jedenastostrunową i orkiestrę. Był konsultantem muzycznym polskiego Radia WAWa. Jego wiersze w wykonaniu Katarzyny Figury były przedstawiane w Polsce w telewizji i w radio. Był inicjatorem Artistic Vitamin Foundation – fundacji mającej na celu wspomaganie artystów w trudnej sytuacji życiowej.

Zmarł 21 kwietnia 2016 w Los Angeles. Jego prochy spoczęły na Cmentarzu Komunalnym we Włocławku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jann Castor w bazie IMDb (ang.)
  2. a b Maciej Ruciński, GROBONET 2.5 – wyszukiwarka osób pochowanych – Cmentarze Komunalne, grobonet.mzukid.pl [dostęp 2016-08-04] [zarchiwizowane z adresu 2016-09-13].
  3. Jann Castor wracał do Włocławka z sentymentem, pomorska.pl [dostęp 2016-04-25].
  4. Renata Kudeł: W Los Angeles zmarł włocławianin Jann Castor (pol.). Gazeta Pomorska, 2016-04-23. [dostęp 2016-04-24].
  5. Kalendarium UMK w 70-lecie istnienia. [dostęp 2015-03-03].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]