Jantar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy wsi. Zobacz też: bursztyn – nazywany czasami „jantarem”, Anna Jantar – piosenkarka.
Jantar
Łódź rybacka w jantarowym porcie
Łódź rybacka w jantarowym porcie
Państwo  Polska
Województwo pomorskie
Powiat nowodworski
Gmina Stegna
Liczba ludności (2006) 940
Strefa numeracyjna (+48) 55
Kod pocztowy 82-107
Tablice rejestracyjne GND
SIMC 0157760
Położenie na mapie gminy Stegna
Mapa lokalizacyjna gminy Stegna
Jantar
Jantar
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jantar
Jantar
Ziemia 54°20′09″N 19°01′59″E/54,335833 19,033056
Strona internetowa miejscowości

Jantar (niem. Pasewark) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Stegna na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych przy drodze wojewódzkiej nr 501.

Wieś na szlaku Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Leży pomiędzy Mikoszewem a Stegną. Przez te obszary przechodził niegdyś szlak bursztynowy. Co roku w okresie wakacji letnich odbywają się tutaj Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. W miejscowości działa Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Jantar, którego głównym celem jest wspieranie wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju: społecznego, kulturalnego i gospodarczego miejscowości Jantar.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Słowo „Jantar” pochodzi od litewskiego odpowiednika słowa bursztyn. Pierwsze informacje o miejscowości zostały odnotowane w 1400 roku w księdze Komturstwa malborskiego. W osadzie zlokalizowane były dwie karczmy. Na początku XIV wieku mieszkańcy uczestniczyli w zakładaniu organizacji przeciwpowodziowej – Związku Wałowego. W czasie wielkiej wojny 14091411 Jantar został ograbiony i zdewastowany przez wojska oblegające zamek w Malborku. Po II Pokoju toruńskim wieś stała się własnością miasta Gdańska. W 1903 roku utworzona została publiczna Szkoła Powszechna z sześcioma klasami. W 1945 roku nadano miejscowości nazwę Paców, by w 1947 zmienić ją na Jantar. W 1945 roku założono Szkołę Podstawową. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Jest to miejscowość turystyczna z rozwiniętą bazą noclegową, strzeżonym przez ratowników WOPR kąpieliskiem morskim oraz punktami gastronomicznymi, otoczona lasami iglasto-liściastymi. W Jantarze znajduje się kryta pływalnia, szkoła podstawowa, kościół, staw rybny Polskiego Związku Wędkarstwa. Istnieje pasieka, mini zoo, stadnina koni, szkoła jeździecka. W sezonie letnim miejscowość tętni życiem, w okresie zimowym miejscowość staję się cicha i spokojna, ale pełna spacerowiczów. W miejscowości powstaje nowoczesne osiedle mieszkaniowe. Na plaży organizowany jest Turniej Piłki Nożnej Plażowej o Bursztynowy Puchar.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]