Janusz Dzierżawski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Janusz Dzierżawski (ur. 1915, zm. 4 marca 2008) – polski inżynier rolnictwa, pedagog, wieloletni dyrektor placówek oświaty rolniczej w Cieszynie i Pszczelinie, popularyzator turystyki edukacyjnej, społecznik, przewodniczący Krajowej Rady Turystyki.

W 1950 r., z upoważnienia Ministra Rolnictwa, przyjechał do Cieszyna gdzie rozpoczął organizację Zespołu Państwowych Szkół Rolniczych w skład którego weszły Technikum Mechanizacji Rolnictwa, Technikum Ochrony Roślin i Technikum Rachunkowości Rolnej. Od momentu powstania do 1960 r., piastował stanowisko dyrektora placówki, przyczyniając się między innymi do powstania w 1952 r., Wydziału Kształcenia Korespondencyjnego dla Pracujących (od 1972 r., Wydział Kształcenia Zaocznego). Od 1960 r., piastował stanowisko dyrektora Ośrodka Doskonalenia Kadr Pedagogicznych Szkolnictwa Rolniczego w Brwinowie-Pszczelinie koło Warszawy. W tym okresie zaangażował się w organizację i działalność Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych, organizator ruchu turystyki krajowej dla młodzieży. Był organizatorem Centralnej Rady Ognisk Metodycznych.

Miał sześcioro dzieci, jego synami są inżynier Krzysztof Dzierżawski i Mariusz Dzierżawski. Jego stryjem był Aleksander Dzierżawski[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Krzysztof Dzierżawski, www.facebook.com [dostęp 2019-11-13] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]