Janusz Ingarden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Janusz Ingarden
Data i miejsce urodzenia 1 sierpnia 1923
Toruń
Data i miejsce śmierci 3 października 2005
Kraków
Zawód inżynier architekt
Miejsce zamieszkania Kraków
Narodowość polska
Alma Mater AGH
Rodzice Roman Ingarden
Partnerka żona Marta Ingarden
Dzieci Barbara (fizyk), Andrzej (inżynier mechanik), Joanna (romanistka)
Krewni i powinowaci brat Roman Stanisław Ingarden, brat Jerzy Kazimierz Ingarden
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Janusz Ingarden (ur. 1 sierpnia 1923 w Toruniu, zm. 3 października 2005 w Krakowie) – polski architekt.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Janusz Ingarden był synem filozofa prof. Romana Witolda Ingardena. Jego bracia to Roman Stanisław (ur. 1920, zm. 2011) – fizyk oraz Jerzy Kazimierz (ur. 1921, zm. 1949) – pilot RAF-u, żołnierz armii Andersa.

Gimnazjum i liceum ogólnokształcące ukończył we Lwowie. W 1942 podjął studia na Wydziale Architektury Politechniki Lwowskiej, kontynuował je we Lwowie do 1944, później kończył na Wydziale Architektury AGH w Krakowie w lipcu 1948. W latach 1947–1948 studiował dodatkowo malarstwo w krakowskiej ASP.

Pierwszą pracą zarobkową Janusza Ingardena była inwentaryzacja kościoła św. Katarzyny, zlecona przez prof. Adolfa Szyszko-Bohusza. W 1948 zaczął pracę w Biurze Budowlanym Przemysłu Węglowego w Krakowie, gdzie projektował żłobki i przedszkola dla Śląska.

W czerwcu 1949 przeniósł się do krakowskiego Zakładu Osiedli Robotniczych, gdzie pomagał Tadeuszowi Ptaszyckiemu skompletować zespół architektów dla Projektu Miasta Nowa Huta. W styczniu 1950 podjął pracę w Biurze Projektowym Budownictwa Ogólnego "Miastoprojekt". W 1951 wspólnie z żoną Martą Ingarden wygrał konkurs na Centrum Administracyjne Huty im. Lenina, budynki S i Z zrealizowano w latach 1952–1955. W 1954 również z żoną zaprojektował budynek Teatru Ludowego zrealizowany w 1955. Projektował osiedla mieszkaniowe Nowej Huty: Centrum A, Centrum B i Teatralne.

Równocześnie prowadził pracę naukowo-dydaktyczną w Katedrze Geometrii Wykreślnej Politechniki Krakowskiej.

Hotel Forum w Krakowie

W latach 1966–1972 pełnił obowiązki głównego architekta miasta Krakowa. Z jego późniejszych projektów należy wymienić Hotel "Forum" z lat 1975–1977, Laboratorium Niskich Temperatur dla Instytutu Fizyki Jądrowej oraz budynek Hotelu "Ibis" w 1993. Poza Krakowem zrealizowano wg jego projektu Hotel "Victoria" w Lublinie i osiedle mieszkaniowe w Oświęcimiu. Pracował także na zagranicznych kontraktach w Damaszku, Moskwie i Algierze.

Był członkiem SARP nagrodzonym honorową nagrodą stowarzyszenia w 1980.

Ojciec trójki dzieci: córka Barbara jest fizykiem, syn Andrzej – inżynierem mechanikiem, a córka Joanna – romanistką mieszkającą z rodziną w Szwajcarii.

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Nowa Huta – architektura i twórcy miasta idealnego. Niezrealizowane projekty, Wydawnictwo Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, 2005.
  • Jerzy Piekarczyk, Ingardenowie, artykuł z miesięcznika "Kraków", nr 12, październik 2005.