Janusz Jarosławski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Janusz Jarosławski
Ilustracja
W rękach Janusza Jarosławskiego szabla wykonana z drewna, marszałka Polski Józefa Piłsudskiego[1]
Data i miejsce urodzenia 2 października 1967
Zwierzyniec
Dziedzina sztuki literatura
Epoka historia
Strona internetowa

Janusz Jarosławski (ur. 2 października 1967 w Zwierzyńcu) – publicysta, wydawca, autor oraz współautor[2] artykułów i książek poświęconych tematyce historycznej i broni białej[3].

Miłośnik dawnej broni i barwy[4], od wielu lat zajmujący się popularyzacją wiedzy o polskiej broni białej. Współorganizator lekcji żywej historii, wystaw i ekspozycji muzealnych, spotkań i pikników historycznych. Pomysłodawca projektu "Szable Niepodległości" - serii spotkań i wykładów o historii i tradycji szabli w okresie II Rzeczypospolitej[5]. Podczas debaty w Sejmie 25 stycznia 2019 roku, uhonorowany Tytułem Ambasadora Kultury Polskiej[6]. Laureat medalu IKS-AWF przyznawanego osobom i instytucjom wspierającym ideę integracji w sporcie i przez sport[7]. Był współautorem książki "Bitwa Warszawska 1920" wraz z prof. Wojciechem Zabłockim[8]. Publikuje po polsku, angielsku i niemiecku[9]. W sferze jego zainteresowań znajduje się historia wojen i wojskowości, konflikt polsko - bolszewicki a także Wojsko Polskie w okresie II RP.


Autor dwutomowej publikacji "Szable Carskiej Rosji" wydanej pod patronatem amerykańskiej stacji telewizyjnej History[10].


Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

Zobacz[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Notka o autorze z książki „Niemieckie Szable Bojowe 1742-1918”

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]