Janusz Kotarbiński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Janusz Wiktor Kotarbiński
Ilustracja
Dziewczyna w chuście 1930
Data i miejsce urodzenia 30 sierpnia 1890
Gołonóg
Data i miejsce śmierci 13 stycznia 1940
Zakopane
Zawód Malarstwo

Janusz Wiktor Kotarbiński (ur. 30 sierpnia 1890 w Gołonogu, zm. 13 stycznia 1940 w Zakopanem) – polski malarz, plastyk i literat.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wstąpił do Legionów Polskich. Przebieg służby i zaszeregowanie nie są znane, ale wszystkie źródła biograficzne wspominają o tym fakcie. W 1919 zamieszkał w Zakopanem, gdzie zaangażował się w badania jaskiń i tworzenie kolekcji etnograficznej. Kolekcję tą złożoną z przedmiotów użytkowych i ozdób kobiecych przekazał w 1923 do Muzeum Tatrzańskiego, w tym samym roku napisał i opublikował własnoręcznie ilustrowane „Nowele tatrzańskie”. W 1924 napisał opowiadanie o rycerzach śpiących w Dolinie Kościeliskiej, równolegle malował obrazy o tematyce górskiej, ludowej i zakopiańskie pejzaże. Uczestniczył w wielu wystawach, m.in. z krakowskim Towarzystwem Przyjaciół Sztuk Pięknych. Organizował wystawy malarskie w „Bazarze Polskim”, w 1925 wszedł do zarządu Towarzystwa „Sztuka Podhalańska”. Dziełem, które przyniosło mu największy rozgłos, ale i przyczyniło się do zakończenia kariery malarskiej jest polichromia i witraże w kościele pw. św. Rodziny na zakopiańskich Krupówkach. Realizacja spotkała się z ostracyzmem środowiska plastyków w Zakopanem, co spowodowało wyizolowanie się twórcy. Od 1934 do śmierci w 1940 nie utrzymywał żadnych kontaktów z zakopiańskimi twórcami.

Spoczywa na Nowym Cmentarzu w Zakopanem.

Grób Janusza Kotarbińskiego na Nowym Cmentarzu w Zakopanem

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Maciej Pinkwart, Janusz Zdebski "Nowy cmentarz w Zakopanem: przewodnik biograficzny", Warszawa-Kraków 1988 ​ISBN 83-7005-180-4​ s. 69