Janusz Kozłowski (muzyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Janusz Kozłowski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

6 lipca 1941
Kraków

Data i miejsce śmierci

20 września 2016
Warszawa

Instrumenty

kontrabas

Gatunki

jazz

Aktywność

1959–2014

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Odznaka Honorowa Województwa Podlaskiego

Janusz Kozłowski, ps. Baluza (ur. 6 lipca 1941 w Krakowie, zm. 20 września 2016 w Warszawie)[1] – polski muzyk jazzowy, kontrabasista.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył średnią szkołę muzyczną w klasie kontrabasu we Wrocławiu. Rozpoczął działalność jazzową w roku 1959 w zespole Far Quartet Jerzego Pakulskiego, a następnie w zespole Tadeusza "Erolla" Kosińskiego, i w latach 1961-1963 w zespole Zygmunta Wicharego. Po przeprowadzce do Warszawy w 1963 grał w zespole New Orleans Stompers, a potem w kwintecie Krzysztofa Komedy z Michałem Urbaniakiem, Tomaszem Stańko i Rune Carlsonem, następnie w kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego z Adamem Makowiczem i Czesławem Bartkowskim.

Wiele lat pracował z zespołem Novi Singers. Właśnie z zespołem Novi Singers i kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego odbył tournée po Indii, Australii i Nowej Zelandii.

Następnymi zespołami były: Quintet Andrzeja Kurylewicza, Kwartet Włodzimierza Nahornego, zespół Sun Ship, Kwartet Jana Ptaszyna Wróblewskiego, zespół Old Timers, Swing Session, Swing Workshop. Dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i TV. Akompaniował w trasach koncertowych takim muzykom jak Hank Mobley, Lucky Thompson, Charlie Ventura, Al Grey, Joe Newman. Wielokrotnie występował na festiwalu Jazz Jamboree.

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Paweł Brodowski: Janusz Kozłowski nie żyje (pol.). jazzforum.com.pl, 2016-09-22. [dostęp 2016-09-25].
  2. 11 odznak za zasługi dla województwa. bialystokonline.pl. [dostęp 2017-01-05].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]