Janusz Laskowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Janusz Laskowski
Imię i nazwisko

Jan Adam Laskowski

Data i miejsce urodzenia

5 stycznia 1946
Pożarki

Instrumenty

Gitara dwunastostrunowa

Gatunki

muzyka rozrywkowa

Zawód

piosenkarz, kompozytor, aranżer

Aktywność

od 1965

Powiązania

Ananasy
Dacyty

Strona internetowa

Janusz Laskowski, właściwie Jan Adam Laskowski (ur. 5 stycznia 1946 w Pożarkach) – polski piosenkarz muzyki rozrywkowej, kompozytor i aranżer.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo spędził w swojej rodowej miejscowości, która po II wojnie światowej przydzielona została Związkowi Radzieckiemu, w 1957 roku został deportowany do „nowej” Polski.

Karierę piosenkarską rozpoczął w latach 60. XX wieku. Debiutował jako piosenkarz i kompozytor w amatorskim zespole Ananasy w Białymstoku. W 1967 prowadził własny zespół Dacyty. W tamtych latach jego nagrania wydawane były w dużej liczbie na pocztówkach dźwiękowych, dzięki którym zdobył rzesze miłośników. Piosenki, które zdobyły popularność w jego wykonaniu, to: „Beata z Albatrosa”, „Żółty jesienny liść” i „Kolorowe jarmarki”, za którą w 1977 otrzymał Nagrodę Dziennikarzy na 15. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu[1].

Jego piosenki zajmowały wysokie pozycje na radiowych i telewizyjnych listach przebojów. Wielokrotnie koncertował dla Polonii, zarówno w krajach europejskich, jak i w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii.

Jest działaczem charytatywnym. Wspiera działalność instytucji związanych z Kościołem katolickim. Jest częstym gościem koncertów i uroczystości religijnych.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Janusz Laskowski w Australii
1996Wszystko chłopcy jest O.K.
Największe przeboje
2011Beata z Albatrosa

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sylwia Gawłowska: Festiwalowe podium. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu 1963–2017 we wspomnieniach artystów. 2018, s. 59–60. ISBN 978-83-938344-7-1.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]