Janusz Paluch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Janusz Marian Paluch
Ilustracja
Janusz Paluch
Data i miejsce urodzenia 12 lutego 1955
Stalowa Wola
Zawód animator kultury, wydawca, archeolog, pisarz, dziennikarz
Odznaczenia
Odznaka „Honoris Gratia”
Strona internetowa

Janusz Marian Paluch (ur. 12 lutego 1955 roku w Stalowej Woli) – polski dziennikarz, animator kultury, pisarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w Stalowej Woli, dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Rozwadowie nad Sanem, gdzie ukończył Szkołę Podstawową im. Jana III Sobieskiego. W 1975 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące nr 44 im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli. W Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim studiował archeologię, którą ukończył w 1980 r. Po studiach pracował w dzienniku „Słowo Powszechne”, współpracował z tygodnikiem „Kierunki”, miesięcznikiem „Profile”, „Dziennikiem Polskim”. W latach 1983-1986 pracował w placówkach oświatowo-wychowawczych. Od roku 1986 w instytucjach związanych z kulturą: Ośrodek Kultury Wsi „Scena Ludowa” w Krakowie i Muzeum Archeologiczne w Krakowie. W 1989 r. rozpoczął pracę w Wydziale Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Krakowa.

W latach 1991-2017 był dyrektorem Śródmiejskiego Ośrodka Kultury w Krakowie. Od 2017 kieruje Działem Wydawnictw i Animacji Biblioteki Kraków.

Współinicjator i organizator Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Dać Świadectwo” organizowanego w latach 1994-2014, Nagrody Krakowska Książka Miesiąca przyznawanej od 1995 roku, wydawanej od lat 90-tych serii Poeci Krakowa, w ramach której ukazały się tomy poezji m.in. Adama Ziemianina, Józefa Barana, Beaty Szymańskiej, Juliana Kornhausera, Elżbiety Zechenter-Spławińskiej, Leszka Aleksandra Moczulskiego czy Tadeusz Śliwiaka.

W 1995 r. został współzałożycielem kwartalnika „Cracovia Leopolis” wydawanego przez Oddział Krakowski Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, którego jest redaktorem naczelnym od 2017 r. Był współtwórcą i redaktorem naczelnym kwartalnika „Matecznik”[1] wydawanego w latach 2001-2005 przez Stowarzyszenie „Ars Polpuli”. W Śródmiejskim Ośrodku Kultury założył kwartalnik „Fragile” poświęcony sztuce i kulturze współczesnej (od roku 2017 wydawany przez Stowarzyszenie Fragile), miesięcznik w formie informatora kulturalnego ośrodka „Lamelli.Com”[2] (wydawany do 2017 r.), jest też współwydawcą i redaktorem miesięcznika społeczno-kulturalnego „Kraków”, będąc w nim autorem stałej rubryki - kronika kulturalna, ukazującej się od 2004 r. W 2017 r. inicjował założenie w ramach Biblioteki Kraków[3] Informatora Kulturalno-Czytelniczego „Biblioteka Kraków" oraz „Rocznika Biblioteki Kraków"[4], których jest redaktorem.

Autor kilkudziesięciu artykułów z zakresu kultury, literatury, historii do czasopism krajowych i zagranicznych.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Odznaczony[edytuj | edytuj kod]

  • Medalem za Długoletnią Służbę
  • Odznaką „Honoris Gratia” przyznawaną przez Prezydenta miasta Krakowa
  • Złotą Odznaką Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich
  • Odznaką Towarzystwa Sybiraków w Polsce

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Szczegóły egzemplarza | Katalog Zbiorów Bibliotek UJ, chamo.bj.uj.edu.pl [dostęp 2019-03-13].
  2. Szczegóły egzemplarza | Katalog Zbiorów Bibliotek UJ, chamo.bj.uj.edu.pl [dostęp 2019-03-13].
  3. Biblioteka Kraków – Instytucja Kultury Miasta Krakowa [dostęp 2019-03-13] (pol.).
  4. Rocznik Biblioteki Kraków – Rocznik Biblioteki Kraków [dostęp 2019-03-13] (pol.).