Janusz Prusiński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Janusz Prusiński (ur. 4 sierpnia 1953 w Świeciu) – polski naukowiec, profesor zwyczajny Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, wykładowca akademicki.

Kariera naukowa[edytuj | edytuj kod]

W 1977 roku ukończył studia na Wydziale Rolnictwa Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy (praca mgr nt. Wpływ niektórych czynników agrotechnicznych i ekologicznych na plonowanie stokłosy uniolowatej (Bromus unioloides L.). W 1986 roku uzyskał stopień doktora (praca dr nt. Reakcja wybranych odmian soi (Glycine max.) na termin siewu i przedsiewną wilgotność nasion). W latach 1988-1989 odbył 16-miesięczny staż naukowy zorganizowany przez Fundację Kościuszkowską i Church of the Brethren w New York State Agricultural Experiment Station w Genevie, (część Cornell University) w USA.

Habilitował się w 1996 roku na podstawie rozprawy hab. nt. Biologiczne i agrotechniczne uwarunkowania rozwoju i plonowania zróżnicowanych genotypów łubinu żółtego (Lupinus luteus L.)[1].

W 2002 uzyskał tytuł profesora nauk rolniczych, a w 2006 – profesora zwyczajnego.

Od ukończenia studiów związany jest z Akademią Techniczno-Rolniczą w Bydgoszczy (obecnie Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy). Specjalizuje się w postępie biologicznym w produkcji roślinnej oraz nasiennictwie, głównie roślin strączkowych.

Pełnił funkcję prorektora ds. dydaktycznych i studenckich ATR w latach 2002-2005 oraz w latach 2008-2015 prorektora ds. dydaktycznych i studenckich UTP.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

W 2008 roku otrzymał Złoty Medal z wyróżnieniem na 57 Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik Brussels Innova (Brussels Eureka) oraz Puchar i Dyplom MNiSzW za Międzynarodowe osiągnięcia wynalazcze twórców na XVI Giełdzie Wynalazków Wyróżnionych na Światowych Wystawach w 2008 roku w Warszawie za wynalazek „Sposób regulacji fizycznego etapu kiełkowania nasion” oraz Złoty medal Stowarzyszenia Wynalazców i Producentów Francuskich za „Procede de regulation de la phase physique de la germination des graines” na 108 Międzynarodowym Salonie Wynalazczości „Concours – Lepine” 2009 roku w Paryżu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Prof. Janusz Prusiński, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [dostęp 2014-12-10].[martwy link]
  2. prof. zw. dr hab. inż. Janusz Prusiński [dostęp 2014-12-10] http://wr.utp.edu.pl/uprawa/Prusinski.html