Janusz Stokłosa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Janusz Stokłosa
J. Stokłosa.jpg
Data i miejsce urodzenia 15 maja 1954, Rabka-Zdrój
Narodowość polska
Dziedzina sztuki Muzyka
Ważne dzieła Metro
Odznaczenia
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Profil na e-teatr.pl
Strona domowa
Janusz Stokłosa na świątecznym koncercie w Pelplinie

Janusz Stokłosa (ur. 15 maja 1954 w Rabce) – polski pianista i kompozytor.

Życiorys[edytuj]

Absolwent Katedry Teorii i Historii Muzyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (1978). Jest autorem ponad 150 partytur muzyki teatralnej i filmowej. Debiutował w krakowskim Teatrze STU, muzyką do spektaklu Pacjenci według Mistrza i Małgorzaty Bułhakowa w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego (1976).

W latach 1984-1990 był kierownikiem muzycznym Teatru Ateneum w Warszawie, gdzie wraz z Wojciechem Młynarskim i Januszem Józefowiczem współtworzył spektakle Brel, Hemar, Wysocki. Od 1986 do 1991 współpracował z Michałem Bajorem, koncertując z nim w wielu krajach Europy, USA i Kanadzie.

W 1991 skomponował muzykę do musicalu Metro, który wystawiany jest w reżyserii i z choreografią Janusza Józefowicza. Musical ten odniósł spektakularny sukces w kraju. 16 kwietnia 1992 w Minskoff Theater na Broadwayu odbyła się jego amerykańska premiera. Do listopada 2010 zagrano ponad 1500 przedstawień. Za muzykę do musicalu Metro Stokłosa został nominowany do broadwayowskiej nagrody Tony Award, w kategorii: najlepsza partytura teatralna w sezonie 1991/1992. W lutym 1994 ścieżka dźwiękowa musicalu uzyskała status złotej płyty, w listopadzie 1997 platynowej, a 30 maja 1998 podwójnej platynowej[potrzebny przypis].

W latach 1990-2004 Stokłosa współpracował z następującymi teatrami za granicą: Schauspielhaus (Zürich), Akademietheater (Wiedeń), Burgtheater (Wiedeń), Teatr Kreatur (Berlin), Deutsches Theater (Berlin), Schaubuhne (Berlin), Volksbühne (Berlin) i Bremer Theater (Brema)[1].

W październiku 1992 został prezesem spółki Studio Buffo. W tym samym roku założył Wydawnictwa Muzyczne i Nutowe Stokłosa Editions.

Był kierownikiem muzycznym programów telewizyjnych MdM, Przebojowa noc i Złota sobota.

W 2002 roku film “N. Winton – The Power of Good” (reż. M. Minac) z muzyką J. Stokłosy otrzymał Emmy Award.

22 maja na Targach EXPO 2010 w Szanghaju odbyła się światowa premiera spektaklu Zatańczmy Chopina (Let’s Dance Chopin), którego dyrektorem artystycznym, dyrygentem i autorem muzyki jest Janusz Stokłosa[2]. Reżyserem i choreografem spektaklu była córka Janusza Stokłosy – Maria Stokłosa.

W grudniu 2011 r. w Warszawie odbyła się premiera musicalu „Polita” (libretto Agata Miklaszewska, reżyseria Janusz Józefowicz) oparta na historii życia i kariery Poli Negri. Po raz pierwszy w świecie wykorzystano w musicalu filmową technologię 3D. W grudniu 2013 r.[3] w Sankt Petersburgu odbyła się premiera rosyjskiej wersji tego musicalu zatytułowanego „Pola Negri”[4].

Janusz Stokłosa zajmuje się także pilotowaniem samolotów. W 1999 zdobył trzecią klasę pilota szybowcowego, w 2002 licencję pilota turystycznego (PPL), w 2005 uprawnienia do wykonywania lotów w nocy, w 2006 licencję pilota samolotów wielosilnikowych (ME), w 2008 licencję pilota zawodowego (CPL) i wykonywania lotów według wskazań przyrządów (IR).

1 października 2009 został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, w związku z podejrzeniem udzielenia korzyści majątkowej w zamian za pomoc przy części teoretycznej egzaminu na licencję pilota. Zastosowano poręczenie majątkowe w kwocie 50 000 złotych. 26 listopada 2009 Sąd Rejonowy w Warszawie uznał zatrzymanie przez prokuraturę licencji pilota za bezzasadne i nakazał licencję zwrócić. W maju 2012 roku postanowieniem Prokuratury Okręgowej w Warszawie umorzono postępowanie w sprawie wobec braku cech przestępstwa. Tym samym cała sprawa została zakończona[5].

Dorobek[edytuj]

Dyskografia[edytuj]

 • De Blijde Intrede van Kristus in Brussel
 • Songi Teatru STU
 • Janusz Stokłosa
 • J. Stokłosa – D. Giesing
 • Teatr Kreatur – autorski teatr Andrzeja Worona
 • Płyta z musicalu “Metro” autorstwa A. i M. Miklaszewskich w reż. Janusza Józefowicza
 • Muzyka do trzeciej części serialu “Ekstradycja”
 • Płyta z muzyka do filmu “Pułapka”
 • "Piotruś Pan” muzyka ze spektaklu muzycznego dla dzieci, z librettem Jeremiego Przybory, wystawionego przez warszawski Teatr Muzyczny “Roma”
 • Muzyka do filmu “Wszyscy Moi Bliscy” reż. Matej Minac
 • "Romeo i Julia” – musical
 • „Polita” – musical

Muzyka filmowa[6][edytuj]

Janusz Stokłosa jest też twórcą oprawy muzycznej kilkudziesięciu przedstawień teatralnych[8] i Teatru Telewizji[9].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]