Janusz Trela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Janusz Trela
Krakowiak
Data i miejsce urodzenia 1963
Kraków
Zawód przestępca

Janusz Trela, ps. Krakowiak (ur. 1963 w Krakowie, w dzielnicy Nowa Huta) – polski przestępca, szef gangu Krakowiaka, jeden z najgroźniejszych gangsterów w Polsce.

Biografia[edytuj]

Karierę przestępczą rozpoczął u schyłku lat 70., gdy trenował dżudo. Z czasem zaczął również dokonywać kradzieży, napadów z bronią w ręku, rozbojów, oraz nielegalnie rozprowadzać wódkę. Był również zamieszany w handel pieniędzmi[1]. W latach 80. wraz ze swoją grupą przeniósł się na Śląsk i nadal kontynuował przestępczy proceder.

W latach 90. zaczął przemycać kradzione samochody, wymuszać haracze, oraz zajmował się sprzedażą narkotyków. Na przełomie lat 80. i 90. zapewnił bezpieczną kryjówkę dla poszukiwanego wówczas przez policję legendarnego gangstera Nikodema Skotarczaka, ps. Nikoś. Dzięki niemu uzyskał w późniejszych latach prawo wyłączności na przestępczy proceder związany z kradzieżami pojazdów w południowej Polsce[2]. Sam zasłynął kultywowaniem tradycji mafijnych prezentowanych w kinowych produkcjach. Podawał dzieci swych wspólników do chrztu, nakazywał składać pocałunek na swojej dłoni.

Podejrzewany o zlecenie i wykonanie co najmniej ośmiu zabójstw, w tym właściciela kantoru ze Stalowej Woli, małżeństwa z Sosnowca, oraz mistrza kick-boxingu Andrzeja Firsta.

Gang Krakowiaka[edytuj]

Gang Krakowiaka był najbrutalniejszym gangiem w Polsce. Jako jedyny działał samodzielnie w latach 1988-1999 nie podlegając pod mafię Pruszkowską, lekceważąc przy tym "rezydenta Pruszkowa" na śląsku Zbigniewa Szczepaniaka ps. Sajmon, który został zastrzelony 4 marca 1999 r. w Katowicach.

Najważniejszymi postaciami w gangu, pod samym szefem Januszem Trelą, byli: Wiesław Czemer, ps. Kastor, były kulturysta, który został świadkiem koronnym i pogrążył swoimi zeznaniami byłych kompanów, przyczyniając się do rozbicia gangu, oraz Zdzisław Łabudek, ps. Straszny Zdzicho, były karateka, zbrójmistrz i egzekutor gangu. Wyróżniał się szczególnym okrucieństwem i sadystycznymi skłonnościami. Został skazany na dożywocie.

Do gangu Krakowiaka przeniknął jeden z oficerów katowickiego Centralnego Biura Śledczego (CBŚ), Nadkomisarz Bogusław S. i rozpracowywał strukturę gangu.

Historii gangu Krakowiaka i życiorysowi samego szefa, był poświęcony odcinek nr 9 serialu dokumentalnego pt. "Alfabet mafii", zrealizowany przez telewizję TVN w 2004 roku przy pomocy dziennikarzy śledczych Piotra Pytlakowskiego i Ewy Ornackiej.

Wyroki[edytuj]

Pierwsze zatrzymanie Janusza Treli miało miejsce w styczniu 1997 r., jednak w dwa tygodnie później wyszedł z więzienia wpłacając kaucję w wysokości 10 tysięcy złotych.

Ponownie zatrzymany w nocy z 18 na 19 stycznia 1999 r. w jego domu w Będzinie-Małobądzu, przy ul. Baczyńskiego 23. Wraz z nim zatrzymano pozostałych członków grupy.

Jego proces rozpoczął się dnia 20 lutego 2001 roku przed Sądem Okręgowym w Katowicach, w którym zarówno on sam, jak i pozostali jego kompani zostali skazani prawomocnymi wyrokami. W 2008 roku wyrokiem Sądu Okręgowego w Katowicach został skazany na 25 lat więzienia[3]. W kwietniu 2009 roku przez Sąd Apelacyjny w Katowicach skazał "Krakowiaka" na 12 lat więzienia w procesie dotyczącym kradzieży i rozbojów[4].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]