Japońska Armia Czerwona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Japońska Armia Czerwona (jap. 日本赤軍 Nihon Sekigun?, JRA), znana także jako Anti-Imperialist International Brigade (AIIB) – japońska grupa terrorystyczna, istniejąca w latach 1971-2001, wywodząca się z Japońskiej Ligi Komunistycznej.

Przywódczynią grupy była Fusako Shigenobu, która przez pewien czas przebywała na kontrolowanym przez Syrię obszarze Libanu w dolinie Bekaa. Jej celem było obalenie cesarza i rządu Japonii oraz wywołanie światowej rewolucji.

Grupa była nieprzejrzysta, wiadomo jednak, że utrzymywała związki z Antyimperialistycznymi Międzynarodowymi Brygadami (AIIB). Dzięki aresztowaniu w listopadzie 1987 r. jednego z przywódców grupy, Osamu Maruoka, wyszło na jaw, że JRA organizuje swoje komórki w Azji, zwłaszcza w Malezji i Singapurze. Utrzymywała także kontakty z palestyńskimi grupami terrorystycznymi.

Grupa była elitarna, jej twarde jądro liczyło tylko około 15 członków. Rezydowała w części Libanu kontrolowanej przez Syrię. W marcu 1995 r. w Rumunii została aresztowana Yukiko Ekita, jedna z przywódczyń Japońskiej Armii Czerwonej. Deportowano ją do Japonii. Następnie aresztowano jeszcze 6 kolejnych członków grupy. Fusako Shigenobu została aresztowana w Osace, 8 listopada 2000 roku.

  • Zasięg działania: Azja, syryjska część Libanu
  • Dowódca: Fusako Shigenobu do czasu jej aresztowania w 2000. Sprawczyni masakry na lotnisku Lod w Tel Awiwie, w Izraelu 30 maja 1972, podczas której zginęły 24 osoby (w tym 16 chrześcijańskich pielgrzymów z Puerto Rico) i zraniono 78 innych osób.

Największe akcje[edytuj | edytuj kod]

  • 1972 – masakra na lotnisku Lod w Izraelu, porwanie 2 japońskich samolotów oraz próba zajęcia ambasady Stanów Zjednoczonych w Kuala Lumpur,
  • 1988 – członek grupy Yū Kikumura został aresztowany w New Jersey Turnpike, znaleziono przy nim materiały wybuchowe; atak na klub w Neapolu, w którym zginęło 5 osób,