Japoński opór po wojnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ppor. Hirō Onoda, japoński żołnierz, który poddał się w marcu 1974 roku, 29 lat po zakończeniu wojny (zdjęcie z 1944)

Japoński opór po II wojnie światowej (ang. Holdout) – kontynuowanie walki zbrojnej przez niektórych żołnierzy Cesarskiej Armii Japońskiej po kapitulacji Japonii 2 września 1945 roku, pomimo oficjalnego zakończenia wojny na Pacyfiku i II wojny światowej.

Żołnierze owi stacjonowali na wielu wysepkach Oceanu Spokojnego i o zakończeniu II wojny światowej dowiadywali się poprzez radio bądź alianckie zrzuty ulotkowe. Wielu żołnierzy japońskich nie dało wiary owym wiadomościom i ze względów ideologicznych (w japońskiej filozofii żołnierz miał nigdy nie kapitulować, gdyż wiązało się to z hańbą wobec Japonii i cesarza, jedyną dopuszczalną formą „złożenia broni” było samobójstwo bądź śmierć w bitwie), militarnych (prawie wszyscy żołnierze mieli za rozkaz bronić Japonii do końca), religijnych (wiara w boskość cesarza i przez to obronę jego osoby) czy osobistych nie zamierzali złożyć broni. Niektórzy nawet nie wiedzieli, że wojna się zakończyła ze względu na brak jakichkolwiek źródeł potwierdzających to (na przykład w postaci przekazów radiowych czy zrzucanych ulotek propagandowych). Ostatni żołnierze złożyli broń w latach siedemdziesiątych XX wieku.

Lista ostatnich obrońców Japonii po 1945[edytuj | edytuj kod]

1945–1949[edytuj | edytuj kod]

Lata 50. XX wieku[edytuj | edytuj kod]

 • Starszy szeregowy Yūichi Akatsu kontynuował walkę na wyspie Lubang od 1944 do kapitulacji w filipińskiej wiosce Looc w marcu 1950[1].
 • Kapral Shōichi Shimada kontynuował walkę na wyspie Lubang do momentu śmierci w potyczce z filipińskimi żołnierzami w maju 1954[2].

Lata 60. XX wieku[edytuj | edytuj kod]

 • Szeregowy Bunzō Minagawa wytrwał na swojej pozycji od 1944 do maja 1960 na Guam[3].
 • Sierżant Masashi Itō, przełożony Minagawy, skapitulował kilka dni później, 23 maja 1960 na Guam[4].

Lata 70. XX wieku[edytuj | edytuj kod]

 • Kapral Shoichi Yokoi, który służył pod rozkazami Itō, został złapany na Guam w styczniu 1972[5].
 • Szeregowy Kinshichi Kozuka wytrwał na swojej pozycji z Onodą przez 28 lat do momentu śmierci w potyczce z filipińską policją w październiku 1972[6].
 • Podporucznik Hirō Onoda wytrwał na swojej pozycji od grudnia 1944 do marca 1974 na wyspie Lubang na Filipinach razem z Akatsu, Shimadą i Kozuką, poddając się swojemu byłemu oficerowi w marcu 1974[2].
 • Szeregowy Teruo Nakamura został wykryty przez Indonezyjskie Siły Powietrzne na Morotai i skapitulował 18 grudnia 1974 przed szukającym go patrolem[7].

Lata późniejsze[edytuj | edytuj kod]

 • Ostatnim „żołnierzem na posterunku” był Nakamura, lecz niektóre raporty mówią o kapitulacji kapitana Fumio Nakahiry na Filipinach w kwietniu 1980. Nie ma żadnego oficjalnego potwierdzenia co do kapitulacji Nakahiry.
 • W 2005 media na świecie podały wiadomość o odnalezieniu dwóch mężczyzn na filipińskiej wyspie Mindanao podających się za żołnierzy cesarskiej armii japońskiej, ukrywających się w dżungli przez 60 lat od zakończenia II wojny światowej. Podający się za Japończyków mężczyźni Yoshio Yamakawa i Tsuzuki Nakauchi, mający wówczas ponad 80 lat przechowali dokumenty, potwierdzające ich tożsamość. Osiemdziesięciolatkowie należeli do osławionej japońskiej „dywizji panter” (30 Dywizja Piechoty), która walczyła na Mindanao razem z 100 Dywizją Piechoty przeciwko wojskom amerykańskim. 80 procent żołnierzy z tej jednostki zginęło lub zaginęło. Yoshio Yamakawa i Tsuzuki Nakauchi twierdzą, że po jednej z operacji nie mogli dołączyć do oddziału. Przestraszyli się więc, że dowódcy uznają ich za dezerterów i skażą na śmierć. Jak wynikało z doniesień agencyjnych, obaj mieszkali w dżungli w górach w rejonie General Santos. Przypadkowo skontaktowali się z japońskim biznesmenem hobbystycznie poszukującym w regionie szczątków poległych żołnierzy japońskich, dowiadując się od niego, że wojna się skończyła. Dwaj weterani wcześniej nie chcieli wrócić do Japonii, ponieważ obawiali się, że za dezercję zostaną postawieni przed trybunałem wojskowym i skazani na śmierć. W 2005 roku japońska prasa informowała, że na Mindanao mogło wtedy przebywać jeszcze około 40 żołnierzy z czasów II wojny światowej[8][9][10][11].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. „Three Jap Stragglers Hold Out on Tiny Isle”, The Lima (O.) News, April 8, 1952, p5.
 2. a b „Onoda Home; 'It Was 30 Years on Duty'”, Pacific Stars and Stripes, March 14, 1974, p7.
 3. „Japanese Soldier Finds War’s Over”, Oakland Tribune, May 21, 1960, p1.
 4. „Straggler Reports to Emperor”, Pacific Stars and Stripes, June 8, 1960, p1.
 5. Kristof, Nicholas D. „Shoichi Yokoi, 82, Is Dead; Japan Soldier Hid 27 Years,” New York Times. September 26, 1997.
 6. „The Last PCS for Lieutenant Onoda”, Pacific Stars and Stripes, March 13, 1974, p6.
 7. „The Last Last Soldier?”, TIME, January 13, 1975. [dostęp 2009-09-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (maja 22, 2013)].
 8. Myśleli, że II wojna światowa trwa.
 9. Ukrywali się przez 60 lat.
 10. 2 Suspected War(WWII) Stragglers Found in R.P. (2 More Said to Be Alive- Japanese Reports).
 11. Two More Japanese Holdouts in the Philippines?

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]