Japoński rohatyniec dwurożny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Japoński rohatyniec dwurożny
Trypoxylus dichotomus
Japoński rohatyniec dwurożny
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp stawonogi
Gromada owady
Rząd chrząszcze
Nadrodzina żukokształtne
Rodzina poświętnikowate
Podrodzina rohatyńcowate
Rodzaj Trypoxylus
Gatunek japoński rohatyniec dwurożny
Synonimy
  • Allomyrina dichotoma Linnaeus, 1771

Japoński rohatyniec dwurożny (Trypoxylus dichotomus jap. 兜虫 kabutomushi) – gatunek roślinożernego chrząszcza z podrodziny rohatyńcowatych.

Opisany został w 1771 roku przez Karola Linneusza jako Allomyrina dichotoma. Zasiedla Japonię, Tajwan, Koreę, Azję Wschodnią (Chiny) i Laos[1].

Jest to jeden z największych przedstawicieli owadów: samiec ma ok. 75 mm długości (może osiągać nawet 80 mm). Ubarwienie osobników jest ciemnobrunatne.

Róg na przedpleczu jest stosunkowo krótki, zagięty ku przodowi, skierowany nieco w dół i na końcu dichotomicznie rozwidlony. Drugi, potężny róg głowowy kształtem przypomina poroże jelenia: wydaje się na pierwszy rzut oka że jest całkiem gładki i błyszczący, tymczasem występują na nim liczne zagłębienia, które tworzą podłużnie biegnące bruzdy.

Róg Trypoxylus dichotomus wciąż jest interesującym obiektem badań dla naukowców. Wydaje się, że z uwagi na swój ciężar powinien ograniczać zdolność samców do lotu. Jednak mogą one latać równie szybko jak samice i co ciekawe wielkość rogu nie wpływa ani na prędkość lotu ani na dystans, który osobnik jest w stanie pokonać.  Okazało się, że ciężar rogu, by nie ograniczał on zdolności samców do lotu, jest rekompensowany przez większe skrzydła oraz bardziej rozwinięte mięśnie[2].

Róg jest używany przede wszystkim do walki między samcami o prawo do kopulacji z samicą.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • W Japonii dużą popularnością cieszą się zawody, organizowane przez Japończyków, podczas których samce rohatyńców zmagają się o samice.[potrzebne źródło]

Przypisy

  1. Paul Schoolmeesters: Trypoxylus dichotomus (Linnaeus, 1771). W: Catalogue of Life: 2015 Annual Checklist [on-line]. 2015. [dostęp 2015-04-01].
  2. Erin L. McCullough, Paul R. Weingarden, and Douglas J. Emlen. Costs of elaborate weapons in a rhinoceros beetle: how difficult is it to fly with a big horn?. „Behavioral Ecology”, 2012. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]