Przejdź do zawartości

Jarawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ludy andamańskie na pocz. XIX w. i w 2004 r. (lud Jarawa zaznaczony kolorem żółtym)

Jarawa (lub Dźarawa) – lud azjatycki posługujący się językiem jarawa z grupy języków andamańskich. Mieszkają w zamkniętym rezerwacie na południu archipelagu Andamanów[1].

Jest to lud, któremu grozi wyginięcie. W 1997 roku żyło zaledwie 200 osób posługujących się językiem jarawa.

Ludność Jarawa żywi się przede wszystkim upolowanymi dzikami i rybami, a także miodem i owocami[1].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Przodkami dzisiejszych Jarawijczyków są prawdopodobnie potomkowie pierwszej grupy ludności, która kilkadziesiąt tysięcy lat temu imigrowała na archipelag z Afryki. Lud żył w dżungli w izolacji od cywilizacji aż do lat 90. XX wieku[1].

Problemy ludu Jarawa

[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec lat 90. XX wieku Jarawijczycy zaczęli nawiązywać coraz częstsze kontakty z ludźmi spoza swojej społeczności. Szybko stali się atrakcją turystyczną. Dla plemienia kontakt z turystami okazał się łatwą okazją do zdobycia pożywienia, ale kontakt z cywilizacją przyniósł ludowi wiele negatywnych skutków. Wielu Jarawijczyków uzależniło się od tytoniu bądź alkoholu. Zaczęli także zapadać na choroby, na które wcześniej nie chorowali, tj. na odrę, świnkę czy malarię[1].

Problem wyginięcia ludu Jarawa został nagłośniony w mediach po incydencie, który dotarł do opinii publicznej na początku 2012 roku. Wówczas brytyjski dziennik The Guardian, w swojej internetowej wersji opublikował nagranie, na którym widać jak półnagie tubylcze kobiety tańczą i klaszczą w dłonie na polecenie indyjskiego policjanta. Film wywołał oburzenie organizacji pozarządowych, które uznały, że sytuacja plemienia jest dramatyczna[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Blevins, Juliette. 2007. A long lost sister of Proto-Austronesian? Proto-Ongan, Mother of Jarawa and Onge of the Andaman Islands. Oceanic Linguistics, 46:154-98.
  • Senkuttuvan, R. 2000. The Language of the Jarawa: Phonology. Calcutta: Anthropological Survey of India, Government of India, Ministry of Culture, Youth Affairs, and Sports, Dept. of Culture.
  • Sreenathan, M. 2001. Jarwa-Language and Culture. Anthropological Survey of India, Ministry of Culture, Government of India, Kolkata

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]