Jarchiv

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jarchiv
ירחיב
ilustracja
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Centralny
Wysokość 44 m n.p.m.
Populacja (2007)
• liczba ludności

738
Nr kierunkowy +972 3
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Jarchiv
Jarchiv
Ziemia32°09′08″N 34°58′04″E/32,152222 34,967778
Portal Portal Izrael

Jarchiv (hebr. ירחיב; oficjalna pisownia w ang. Yarhiv; pol. On rozszerzy) – moszaw położony w Samorządzie Regionu Derom ha-Szaron, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj]

Leży w Szefeli, w otoczeniu miasteczka Jaljulia, kibucu Horashim, oraz wiosek Mattan i Nirit. Na północy i wschodzie przebiega granica terytoriów Autonomii Palestyńskiej, która jest strzeżona przez mur bezpieczeństwa. Po stronie palestyńskiej znajduje się miasto Kalkilja.

Historia[edytuj]

Pierwotnie znajdowała się tutaj arabska wioska Khirbat Khuraisz, która została wyludniona i zburzona podczas wojny o niepodległość w 1948[1].

Współczesny moszaw został założony w 1949 przez zdemobilizowanych żołnierzy Sił Obronnych Izraela. Nazwę zaczerpnięto z Księgi Powtórzonego Prawa 12:20

Gdy Bóg Twój, Pan, rozszerzy twe granice, jak ci przyrzekł, a ty powiesz sobie: „Chcę jeść mięso”, gdy dusza twoja zapragnie jeść mięso, możesz jeść mięso do woli.

Kultura i sport[edytuj]

W moszawie jest ośrodek kultury oraz boisko do piłki nożnej.

Gospodarka[edytuj]

Gospodarka moszawu opiera się na intensywnym rolnictwie, sadownictwie i hodowli bydła.

Komunikacja[edytuj]

Na zachód od moszawu przebiega autostrada nr 6, brak jednak możliwości bezpośredniego wjazdu na nią. Z moszawu wyjeżdża się na południe na drogę nr 5233, którą jadąc na południe dojeżdża się do kibucu Horashim i miejscowości Kafr Bara, lub na północ do wioski Mattan. Lokalna droga prowadzi na wschód do wioski Nirit.

Przypisy

  1. Destroyed villages 1948. W: Jerusalemites [on-line]. [dostęp 3 kwietnia 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj]