Jarema Piekutowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jarema Piekutowski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

10 kwietnia 1978
Szczecin

Język

polski

Alma Mater

Uniwersytet Szczeciński

Dziedzina sztuki

socjologia, publicystyka, literatura

Gatunek

powieść, felieton

Nagrody

Feniks (wyróżnienie, 2014)

Jarema Piekutowski (ur. 10 kwietnia 1978 w Szczecinie) – polski pisarz, socjolog i publicysta, główny ekspert ds. społecznych „Nowej Konfederacji” i członek Laboratorium Więzi.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, studia socjologiczne ukończył w 2002 roku. Do tej pory zrealizował ponad 70 projektów badawczych i społecznych jako koordynator i ekspert. Specjalizuje się w badaniach ewaluacyjnych interwencji publicznych. Jego najważniejsze zainteresowania badawcze związane są z kulturą, socjologią religii, rynkiem pracy i społeczeństwem obywatelskim. Jest członkiem zespołu Laboratorium „Więzi”, a także głównym ekspertem ds. społecznych thinkzine'u „Nowej Konfederacji”. Współpracuje z Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, EVALU i szeregiem innych firm badawczych[1].

Autor i współautor wielu publikacji - wywiadów rzek (z L. Dornem, W. Maksymowiczem, A. Zybertowiczem), publikacji socjologicznych i o tematyce społecznej np. Pomysłowość miejska. Studium trajektorii realizacji oddolnych inicjatyw mieszkańców Warszawy (Fundacja Pole Dialogu, 2016)[2]; Ekonomia społeczna w kreowaniu polityki lokalnej gmin i powiatów (Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość, 2009)[3]; Przez współpracę do sukcesu. Partnerstwo lokalne na rynku pracy (Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, 2007). Współpracował z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego, Pracownią Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Komentuje kwestie społeczne, kulturalne i polityczne m.in. w Tok FM[4], Polskim Radiu 24[5], TVP Kultura[6].

W latach 2007-2013 śpiewał w zespole muzyki dawnej Pomerania Ensemble[7]. Od 2020 r. (m.in. z Michałem Gołębiowskim) współtworzy awangardowy projekt muzyczny, The Klassa Project[8].

Twórczość literacka[edytuj | edytuj kod]

Publikuje na łamach m.in. "Dziennika Gazety Prawnej", „Rzeczpospolitej”, „Więzi”, „Tygodnika Powszechnego”. Teksty literackie publikuje w zachodniopomorskim miesięczniku literackim "e-eleWator"[9].

Powieść biograficzna Piekutowskiego, G.K.Chesterton. Geniusz ortodoksji (Kraków 2013), otrzymała wyróżnienie w ramach Nagrody Feniks za 2014 rok[10].

W 2020 roku opublikował Od foliowych czapeczek do seksualnej recesji, zbiór analiz przemian obyczajowości w nowoczesnym społeczeństwie. Książka pokazuje, że przyczyny kryzysu pojęć oraz relacji międzyludzkich (tytułowej „recesji”) tkwią głębiej w stosunku do tego, co sugeruje polaryzacja polityczna. Powstają one bowiem „w świecie społeczno-technologicznych i naturalnych żywiołów, które nieustannie mówią sprawdzam ideom i wartościom, do których odwołują się i z którymi walczą najszerzej rozumiana lewica, centrum i prawica”[11].

Książki[edytuj | edytuj kod]

  • G.K.Chesterton. Geniusz ortodoksji, Wydawnictwo eSPe, Kraków 2013
  • Od foliowych czapeczek do seksualnej recesji, Wydawnictwo Nowej Konfederacji, Warszawa 2020
  • Rzeczpospolita trzecia i pół. Wywiad rzeka z Ludwikiem Dornem, Wydawnictwo Nowej Konfederacji, Warszawa 2021
  • Propaganda, która zabija. Kulisy walki z pandemią w Polsce. Wywiad rzeka z prof. Wojciechem Maksymowiczem, Wydawnictwo Nowej Konfederacji, Warszawa 2021
  • Cyber kontra real. Cywilizacja w technopułapce. Wywiad rzeka z prof. Andrzejem Zybertowiczem, Wydawnictwo Nowej Konfederacji, Warszawa 2022

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Biogram: Jarema Piekutowski, Więź.pl
  2. Aleksandra Gołdys, Jarema Piekutowski, Marta Szaranowicz-Kusz, Pomysłowość miejska. Studium trajektorii realizacji oddolnych inicjatyw mieszkańców Warszawy. Raport z badań [online], poledialogu.org.pl, 2017 [dostęp 2020-05-04].
  3. Antoni Sobolewski i inni, Przez współpracę do sukcesu: Partnerstwo lokalne na rynku pracy, 2007.
  4. Jarema Piekutowski - Podcasty Radia TOK FM [online], TOK FM [dostęp 2023-06-15] (pol.).
  5. Polskie Radio [online], polskieradio24.pl [dostęp 2023-06-15].
  6. Vod.tvp.pl - oglądaj filmy, seriale, programy - Telewizja Polska S.A. [online], TVP VOD [dostęp 2023-06-15] (pol.).
  7. Pomerania Ensemble [online], www.facebook.com [dostęp 2022-05-18] (pol.).
  8. The Klassa Project [online], SoundCloud [dostęp 2022-05-18] (pol.).
  9. e-e 2 / Jarema Piekutowski [online], e-eleWator [dostęp 2024-02-12] (pol.).
  10. Laureaci tegorocznych Feniksów [online], info.wiara.pl [dostęp 2020-05-06].
  11. Krzysztof Wołodźko, Opowiedzieć prawicę na nowo, „Znak”, 04/2021

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]