Jarmark Jagielloński w Lublinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jarmark Jagielloński w Lublinie
The Jagiellonian Fair
Ilustracja
Deptak przed Bramą Krakowską w Lublinie podczas Jarmarku Jagiellońskiego
Lata aktywności

od 2007 roku

Data

trzeci weekend sierpnia

Miejsce

Lublin, Stare Miasto

Organizator

Warsztaty Kultury w Lublinie

Tematyka

muzyka tradycyjna

Strona internetowa

Jarmark Jagielloński – sierpniowy festiwal sztuki i kultury ludowej odbywający się w Lublinie od 2007. Program wydarzenia skupiony jest wokół kultury ludowej krajów Europy Środkowo-Wschodniej, jak i twórczych nawiązań do niej. To rzemiosło tradycyjne, sztuka ludowa, muzyka prezentowana na dużych scenach, potańcówkach oraz ulicach miasta, dawne gry i zabawy, warsztaty, spektakle, pokazy kinowe i spotkania[1].

Jarmarki lubelskie[edytuj | edytuj kod]

Historia Lublina jest związana z jarmarkami, których początek sięgał XIV wieku. Wówczas szlak handlowy przebiegający przez Lublin sprowadzał do miasta handlarzy z innych krajów. Lublin był wówczas głównym ośrodkiem handlu, m.in.: węgierskim winem oraz zbożem i wołami z terenów Ukrainy i Wołynia. Wraz z rozwojem handlu powstawało coraz więcej warsztatów rzemieślniczych i składów kupieckich, takich jak kramy, jatki, młyny i kuźnie. Wszystko to doprowadziło do szybkiego ekonomicznego rozwoju Lublina i regionu.

Historia Jarmarku Jagiellońskiego[edytuj | edytuj kod]

W ciągu kilkunastu lat istnienia, festiwal stał się przestrzenią, w której prezentowane są przede wszystkim kultura tradycyjna, wywodząca się ze wsi oraz kultura nią inspirowana i w sposób świadomy oraz wyrażający szacunek adaptująca treści tradycyjne. Dla organizatorów niezwykle istotna jest relacja mistrz – uczeń, nawiązywana podczas licznych warsztatów rzemiosła, śpiewu, tańca czy gry na instrumentach.

Do Lublina przyjeżdżają artyści, rzemieślnicy i mistrzowie ze Słowacki, Węgier, Ukrainy, Litwy i Białorusi. To osoby kultywujące tradycje rodzinne i regionalne, zajmujące się sztuką ludową.

Jarmark Jagielloński został uznany za jedną z największych międzynarodowych atrakcji turystycznych w Polsce[2]. Według obliczeń organizatorów, w 2007 roku, przez Jarmark Jagielloński w Lublinie przewinęło się ponad 100 tysięcy odwiedzających[3].

W maju 2009 roku organizatorzy Jarmarku zdobyli główną nagrodę w konkursie „Polska Pięknieje. 7 Cudów Funduszy Europejskich” w kategorii „Turystyka transgraniczna i międzynarodowa”[2]. Konkurs ma na celu promowanie wydarzeń i atrakcji turystycznych realizowanych za pomocą funduszy europejskich.

Jarmark Jagielloński w Lublinie znalazł się także na 8 miejscu w rankingu 10 najlepszych kulturalnych imprez masowych w kraju, który opublikowany został w magazynie „Atrakcje”. Lubelski Jarmark wymieniono obok takich wydarzeń jak Jarmark św. Dominika w Gdańsku, Przystanek Woodstock czy Sylwester we Wrocławiu i Krakowie[4].

W 2020 roku pandemia COVID-19 wpłynęła na kształt programowy festiwalu. Niemożliwe było między innymi zaproszenie artystów, twórców ludowych i rzemieślników z zagranicy. Zmniejszona została liczba zaproszonych twórców ludowych uczestniczących w Jarmarku Rzemieślniczym. Zrezygnowano z realizacji potańcówek, pokazów i punktów programu skupiających w jednym miejscu dużą liczbę osób[5].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

 • 2018 – Nominacja w konkursie Gazety Wyborczej „Strzały kultury” za koncert re:tradycja[6]
 • 2017 – Medal 700lecia Miasta Lublin dla Karoliny Waszczuk, dyrektora festiwalu[7]
 • 2016 – Nominacja w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Roku 2016[7]
 • 2015-2016 – Certyfikat EFFE (Europe for Festivals, Festivals for Europe) – międzynarodowej platformy, jednoczącej istotne dla kultury europejskiej festiwale, wyróżniające się wysoką wartością artystyczną[8]
 • 2010 – Wyróżnienie w konkursie na najciekawsze wydarzenie folklorystyczne w Polsce „Ludowy Oskar” w kategorii: festiwale, koncerty, imprezy plenerowe[9]
 • 2009 – Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej – Turystyczny Produkt Roku 2009[10]
 • 2009 – Główna nagroda w konkursie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego „Polska pięknieje – 7 cudów Funduszy Europejskich” w kategorii „Turystyka transgraniczna i międzynarodowa”[11]
 • 2008 – Tytuł „Perełka Lubelszczyzny” przyznawany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego przedsięwzięciom, które istotnie wpływają na zwiększenie atrakcyjności Województwa Lubelskiego[12]
Na zdjęciu trzy tańczące pary w strojach ludowych. Znajdują się na rynku w Lublinie. Wokół zgromadzeni widzowie klaszczą.
Muzyka i taniec tradycyjny podczas Jarmarku Jagiellońskiego, fot. Jakub Bodys

Program Jarmarku Jagiellońskiego[edytuj | edytuj kod]

Jarmark rękodzielniczy

Na zdjęciu stragan podczas Jarmarku Jagiellońskiego. Za ladą kobieta ubrana w strój ludowy, sprzedaje pisanki. Przy stoisku stoją klienci.
Tradycyjne rzemiosło na Jarmarku Jagiellońskim, fot. Marcin Pietrusza

W ramach tego modułu twórcy ludowi prezentują rzemiosło poprzez ekspozycję wyrobów rękodzielniczych na straganach rozstawionych na terenie Starego Miasta. W Jarmarku co roku bierze udział ok. 250 twórców tradycyjnych, głównie z Polski, Ukrainy, Białorusi i Litwy sprzedających i pokazując swoje wyroby przez wszystkie dni imprezy[13]. Prowadzona selekcja zgłoszeń do udziału w jarmarku pozwala na przyjęcie wyłącznie autentycznych twórców[14]. Osoby biorące udział w Jarmarku często są stypendystami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to członkowie Stowarzyszenia Twórców Ludowych, stowarzyszeń regionalnych, stowarzyszeń ginących zawodów. Ich prace znajdują się w kolekcjach krajowych, zagranicznych, muzealnych, w galeriach. Na straganach można znaleźć m.in. wyszywane soroczki, garncarstwo łążkowskie, bolimowskie, huculskie, siwaki, ceramikę bolesławiecką, rzeźbę ludową ciosaną siekierą, wykonywaną dłutem, rzeźbę w glinie, malarstwo ludowe na szkle i na płótnie, ikony, wyroby kowali, wikliniarzy, plecionkarzy. Różnorodność wyrobów pozwala dostrzec różnice i podobieństwa pomiędzy poszczególnymi regionami etnograficznymi Polski, Ukrainy, Białorusi. Można zobaczyć i porównywać wzory łowickie, krzczonowskie, opoczyńskie, huculskie, jedne kwieciste i barwne, inne geometryczne i oparte na kolorze czerwieni; koronkę klockową, szydełkową, frywolitkę.

Warsztaty i pokazy rzemiosła

Na zdjęciu kowal w lnianej koszuli i spodniach. Trzyma młotek i używa kowadła. Po jego prawej stronie pali się małe palenisko. Kowal stoi przy swoim stoisku na Jarmarku Jagiellońskim. Z tyłu uczestnicy festiwalu podpatrują jego pracę.
Pokazy rzemiosła na Jarmarku Jagiellońskim, fot. Marcin Pietrusza

Przez wszystkie dni Jarmarku prowadzone są otwarte bezpłatne pokazy i warsztaty technik rzemieślniczych, tak aby umożliwić uczestnikom i publiczności zapoznanie się z metodami wyrobu, naukę i uczestnictwo w procesie twórczym. Do tej pory prowadzone były m.in. warsztaty malowania na szkle, garncarskie, tkackie, sitarskie, plastyki obrzędowej czy plecionkarskie – wyplatania ze słomy, wikliny i siana różnego rodzaju przedmiotów użytkowych oraz takich, które pełnią jedynie funkcję dekoracyjną, i wiele innych. Co roku możemy oglądać prezentację dawnych technik drzeworytniczych oraz wykonywania pieczęci. Pokazywane są m.in. zrekonstruowane tłoki pieczętne i ich odciski, a także repliki drzeworytów i reprinty starodruków. Na pokazach drukuje się również teksty średniowiecznych dokumentów, aby dotarły do współczesnego odbiorcy. Można się także z bliska przyglądać pracy kowali z Polski i Ukrainy, a także całemu średniowiecznemu „procesowi” menniczemu, na który składa się rozgrzewanie metalu, kucie, rozklepywanie na blachę, wycinanie krążków i wreszcie wybijanie monet – każdy może spróbować wybić swoją własną monetę. Od 2009 roku w ramach Jarmarku Jagiellońskiego prowadzone są Letnie Szkoły Rzemiosła Tradycyjnego[15].

Muzyka

W trakcie Jarmarku Jagiellońskiego kapele ludowe grają na scenie, potańcówkach i przygrywają na ulicach Starego Miasta w Lublinie. Festiwal od 2016 roku ma w programie koncertową produkcję specjalną pod nazwą re:tradycja[16]. Do udziału w koncercie zapraszani są twórcy znani z polskiej sceny muzycznej i mistrzowie śpiewu i muzyki tradycyjnej. Podczas festiwalu grają na jednej scenie i prezentują wspólny program artystyczny.

Edycje Jarmarku Jagiellońskiego[17][edytuj | edytuj kod]

Rok Data Rodzaj wydarzenia Wydarzenie
2020[18] 21-23 sierpnia Temat przewodni: zielarstwo
re:tradycja - koncert, produkcja specjalna festiwalu Reni Jusis i instrumentaliści Miguel Moon i Michał Piotrowski wspólnie z Angėle Bapkauskienė i zespołem Saulales z Puńska
Kapela Dudziarska Manugi z Bukówca Górnego i Tomasz „Lipa” Lipnicki
Olaf Deriglasoff i Kapela Stefana Wyczyńskiego z Lubczy w wyjątkowym spotkaniu wspominającym zmarłego w maju tego roku lidera kapeli, Pana Stefana
Koncerty Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego
Tęgie Chłopy
WoWaKin
Kapela Maliszów
Z lasu: Mam takie ziele
Łukasz Jemioła & Drescode
Katarzyna Szurman, Agata Harz, Paula Kinaszewska: Senjawazabawa
Spektakle, widowiska i inscenizacje Nić – opowieści z przędzy i słów | Agnieszka Jackowiak, Agnieszka Ayşen Kaim
O muzyce między drzewami | grupa Mozaika
Opowieści Wielkiej Drogi | grupa Mozaika
Wystawy KUryRYby | wystawa prac Małgorzaty „Ryby” Rybickiej
Wieczność narodziła się na wsi – Zaharia Cușnir (1912-1993)
Wystawa z badań terenowych Letniej Szkoły Tradycji
Pająk Ludowy – Instalacja artystyczna autorstwa Tomasza i Małgorzaty Krajewskich i Wiesławy Kucharzyk
„Kolory (nie) z tej Ziemi” | wystawa autorstwa Aleksandry Bystry
Kosmiczny zielnik | Warsztaty Kultury i Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Życie jest piękne (jeśli długo się nad nim nie zastanawiasz) – instalacja Jarosława Koziary
Kino Nasze miejsce na ziemi, reż. John Chester
Upór natury, reż. Jonathan Nossiter
Dni, na które czekamy, reż. Phie Ambo
Inne Jarmark Rzemieślniczy
Jarmarkowe Podwórko
W rajskim ogródeczku – gawęda etnograficzna
2019[19] 6-18 sierpnia Temat przewodni: pszczelarstwo
re:tradycja - koncert, produkcja specjalna festiwalu Adam Bałdych & Krzysztof Dys z kapelą Jana Kmity
Katarzyna Groniec i Zespół Śpiewaczy z Dobrowody
Dorota Miśkiewicz i Henryk Miśkiewicz z Janiną Pydo i kapelą Butryn/Pikula/Deptuła
Brodka z Barbarą Biegun i kapelą Ficek/Blachura
Koncerty Rodopi Ensemble (Grecja)
‘ndiaz (Francja)
Trys Keturiose – Pieśni rytualne pszczół (Litwa)
Babadag (Polska)
Potańcówki Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego
Kapela Butrynów
Kapela Dobrzeliniacy
Kapela Zwykli Ludzie
Kanka Franka
Kapela Jana Kmity
Janusz Prusinowski Kompania
Kapela Zedel / Gromadzka / Rosik
Występy kapel ulicznych Kapela Butrynów
Kapela Mała Ziemia Suska
Babiogórska Kapela Zespołu Regionalnego JUZYNA
Przodki
Kanka Franka
Spektakle, widowiska i inscenizacje „Dlaczego miód jest słodki?” – opowiadania i mity wokół wątków pszczelich i solarnych – spektakl Agnieszki Aysem Kaim i Marcina Zadroneckiego
Od kwiatka do ula od plastra do stołu – opowiadania
Wokół kury – parada – Orquestrina Trama i Fundacja Sztukmistrze
Wystawy „5 minut” z pszczołami
Jakub Smolski. Wiejski fotograf z Łuki
Pająk ludowy – instalacja Mikołaja Pietruczuka i Tomasza Krajewskiego
Stanisław Brach Miodem płynące
Kino Miasto pszczół, reż. Laila Hodell, Bertel Torne Olsen
Więcej niż miód, reż. Markus Imhoof
Łowcy miodu, reż. Krystian Matysek
Cuda, reż. Alice Rohrwacher
Inne Atelier fotograficzne Romana Kravchenki
Jarmark Rzemieślniczy
Be with bee/be thanks to bee – spotkanie otwarte
Jarmarkowe Podwórko
2018[20] 17-19 sierpnia Temat przewodni: koronkarstwo
re:tradycja - koncert, produkcja specjalna festiwalu Paulina Przybysz ze śpiewaczką z Gałek Rusinowskich, Marią Pęzik w towarzystwie pań z zespołu „Gołcunecki” i kapeli Pańczaków z Adamem Tarnowskim
Barbara Wrońska z Anną Chudą
Natalia Kukulska i Helena Szpytma z Markowej
Wojciech Mazolewski z kapelą Jurka Wrony
Koncerty Monsieur Doumani | Cypr
Violons Barbares | Bułgaria, Francja, Mongolia
Zeleni Lystya Trio Drewo – prezentacja grup powarsztatowych oraz koncert zespołu
Raabygg | Norwegia
Potańcówki Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego
Kapela Braci Pańczaków z Adamem Tarnowskim
Kapela Zdzisława Marczuka
Kapela Gołoborze
Warszawska Orkiestra Sentymentalna
Trio WoWaKin
Mażurki
Kapela Dudziarska Manugi z Bukówca Górnego
Kapela Diabubu
US Orchestra
Występy kapel ulicznych kapela Timingeriu
Teatr Makata
Kapela Zdzisława Marczuka z Zakalinek
Kapela Dudziarska Manugi z Bukówca Górnego
Kapela Biskupianie z Domachowa i Okolic
Kapela z Jarosławia i Okolic
Kapela Diabubu
Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego
Spektakle, widowiska i inscenizacje Cymbały zawitać do nas zechciały! Muzyka Podkarpacia – interaktywny koncert dla dzieci – grupa Mozaika
Czarowny pierścionek – Okolicznościowy Teatrzyk Rodzinny
Wesele – Teatr Makata
Wokół kury – kapela Timingeriu i Teatr Makata
Wystawy Juliusz Dutkiewicz – fotograf z Kołomyi
Letnia Szkoła Koronkarstwa – wystawa z badań terenowych
Kiedy święci się uśmiechają – Roman Zilinko i Ostap Lozynskyy
Jej Wysokość Koronka Koniakowska
„Roztoczańskie kamienie pamięci. Ludowa kamieniarka józefowska”
Koronka – Mural NeSpoon
Pająk ludowy – Instalacja artystyczna autorstwa Tomasza i Małgorzaty Krajewskich
Kino The Funny Sisters, reż. Björn Reinhardt
Obcina, reż. Björn Reinhardt
Polifonia – zapomniane głosy Albanii reż. Björn Reinhardt, Eckehard Pistrick
Wystawy Pająk ludowy – Instalacja artystyczna autorstwa Tomasza i Małgorzaty Krajewskich
Warsztaty Letnia Szkoła koronkarstwa
Inne Zwiedzanie Starego Miasta i Jarmarku Jagiellońskiego
Podróże w czasie – wycieczki dla dzieci „Lublin niepodległy
Handel i rzemiosło w wielokulturowym mieście
Czapka Maciejówka i Tajemnice dawnej Fotografii – Roman Krawczenko i Marcin Sudziński
„Ukryte w ziemi. Plac Łokietka w Lublinie w świetle najnowszych badań archeologicznych” – prezentacja multimedialna dr. Rafała Niedźwiadka
Jarmark Rękodzielniczy
Jarmarkowe Podwórko
2017[21] 12-15 sierpnia Temat przewodni: pisankarstwo
re:tradycja - koncert, produkcja specjalna festiwalu Michał Urbaniak i Kapela Romana Wojciechowskiego
Kayah i Teresa Mirga z zespołem Kałe Bała i Adamem Słupczyńskim
Włodek Pawlik i Janina Chmiel z Kapelą Butrynów
Orkiestra Dęta ze Zdziłowic i Antoni „Ziut” Gralak
Kapela Maliszów z gościnnym udziałem Krzesimira Dębskiego i Krzysztofa Ścierańskiego
Koncerty Taraf de Haïdouks (Rumunia)
Odpoczno (Polska)
Radio Cos (Hiszpania, Galicja)
Pieśni tradycyjne Lubelszczyzny i Kurpi
Sefardix Trio, Maggid (Polska)
Potańcówki Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego
Kapela Barbary Michalec
Kapela Jana Fokta
Dżezbandyta
Kapela Lipców z Wygnanowa
Chłopcy z Nowoszyszek
Katarzyna Zedel i Sekund Hand
Kapela Wojciechowska
Kapela Romana Wojciechowskiego
Wędrowiec
Wystawy Magia koronkowej pisanki | Daria Alioshkina
Letnia Szkoła Pisankarstwa | wystawa z badań terenowych
Pisanka ukraińska
Czas Jarmarków
Augustyn Czyżowicz – fotografie
Pająk ludowy, instalacja artystyczna | Tomasz Krajewski
Spektakle, widowiska i inscenizacje Kosmos, Feniks, Czarownice i Kogel-mogel czyli opowieści jajeczne - Katarzyna Jackowska-Enemuo, Iwona Sojka (Parparusza/Zgodki)
Parkatoniki - Fundacja Ależ Gustawie
Smutna królewna i tańczące zajączki - Teatrzyk Kamyczka
Jarmark opowieści - Katarzyna Jackowska-Enemuo, Iwona Sojka
Niebo nad Lublinem. Opowieści z dziejów Miasta
Kino Gość oczekiwany, reż. Artur Hofman
Drzewo, reż. Waldemar Dziki
Dzień przed zachodem słońca | reż. Maria Zmarz-Koczanowicz
Warsztaty Letnia Szkoła Pisankarstwa
Inne Jarmark Rękodzielniczy
Jarmarkowe Podwórko
Tajemnicze Miasto - wycieczki po Lublinie
2016[22] 12-14 sierpnia Temat przewodni: haft tradycyjny
re:tradycja - koncert, produkcja specjalna festiwalu Gaba Kulka z Panią Marią Siwiec i kapelą Niwińskich
Czesław Mozil ze Sławomirem Czekalskim
Mateusz Pospieszalski, Tęgie Chłopy i Stanisław Witkowski
Tymon Tymański oraz Stanisława Galica-Górkiewicz
Adam Strug i Bronisława Świder
Krzesimir Dębski ze Stanisławem Głazem, Bronisławem Rawskim i Zbigniewem Butrynem
Koncerty Tęgie Chłopy
Zofia Sulikowska z Wojsławic. Portret śpiewaczki
Kapela Brodów Muzikaim
Joanna Słowińska | Archipelag
„Muzyka ludowa/tradycyjna dziś – pieśni ku czci Matki Boskiej w wykonaniu Zespołów Śpiewaczych Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Jabłonna”
Pokaz pracy powarsztatowej – Olena Gonczarenko  Iryna Klymenko i uczestnicy warsztatów
Maarja Nuut Une meeles
Potańcówki Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego
Kapela Dobrzeliniacy i Maria Stępień
Zawołany Skład Weselny
Kapela Tęgie Chłopy
Lorenc Trio
Gminna Orkiestra Dęta z Goraja
Kapela Jana Wochniaka
Kapela Kinaszewska / Strelniki
Kapela Eugeniusza Skrzypka ze Zdziłowic
Spektakle, widowiska i inscenizacje Jarmark Opowieści, Katarzyna Jackowska-Enemuo i Iwona Sojka
Bajkowy Świat - Michał Malinowski
Opowieści Dominikańskie - Poławiacze Pereł Improv Teatr
Opowieści z walizki O Bartku doktorze, spektakl i warsztat - Joanna Sarnecka, Anna Woźniak, Katarzyna de Latour
Opowieści z walizki,  O chłopie co poszedł do słonka pytać, gdzie jego kurka znosi jajka, spektakl i warsztat - Joanna Sarnecka, Maciej Harna
Spektakl Wziołowstąpienie Teatr Wierszalin
Spotkania Haft w Polsce – bogactwo wzorów i technik wykonania – spotkanie z Elżbietą Piskorz Branekovą
Re: tradycja –  Szlakiem Kolberga spotkanie z Michałem Pietrusiewiczem oraz artystami biorącymi udział w koncercie Re: tradycja
…i radzięccy i jędrzejowscy. Muzykanci – spotkanie Muzyka Roztocza
„Zofia Sulikowska z Wojsławic. Portret śpiewaczki” – promocja płyty i spotkanie z artystką
Strój czy kostium? O współczesnych problemach ze strojem ludowym – spotkanie z Mariolą Tymochowicz z UMCS
Kino Gwiezdny pył, reż. Andrzej Kondratiuk
Diabeł, reż. Stanisław Różewicz
Ostatnie takie trio, reż. Jerzy Obłamski
Kaprysy Łazarza, reż. Janusz Zaorski
Wystawy Makatka kuchenna – domowy leksykon zachowań i wartości moralnych
Tańcowała igła z nitką – o ludowym hafcie z Lubelszczyzny
Letnia Szkoła Haftu Tradycyjnego | Wystawa z badań terenowych
…i radzięccy i jędrzejowscy. Muzykanci – wystawa plenerowa
Warsztaty Letnia Szkoła Haftu Tradycyjnego
Inne Jarmark Rękodzielniczy
Jarmarkowe Podwórko
Zwiedzanie Starego Miasta | Stowarzyszenie Pogranicze
Noc Świątyń | Unia Szlaków „Zachód – Wschód” , Fundacja „Via Jagiellonica”
2015[23] 11-13 sierpnia Temat przewodni: pająk ludowy
Koncerty Jacek Hałas – Pieśni wędrownych lirników
Jazgodki
Canzniere Grecanico Salentino
Jazgot
Grażyna Auguścik Orchestar – Inspired By Lutosławski
Ola Bilińska „Berjozkele”
Sutari
Potańcówki Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego
Kapela Macieja Żurka
Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej
Kapela dudziarska Krzysztofa Polowczyka
Kapela Muzyka Orawska
Kapela rodzinna Foktów
Kapela góralska Warzonka
Przemysław Łozowski i zespół Chojzes Klezmorim
Wystawy Korzenie – wystawa obrazów Karoliny Matyjaszkowicz
Kwiatami i pająkami izby przystrajano…
Kino Zapomniany diabeł. autor: Jan Drda, reż.: Tadeusz Lis
Na szkle malowane, reż.: Krystyna Janda
Widzący z Lublina – film, reż: Grażyna Stankiewicz
Spektakle, widowiska i inscenizacje Klub Bajkopodróżnika – Opowieści z czterech stron świata, Opowiada Michał Malinowski
Latający Kufer – Spektakl Teatru im. H. Ch. Andersena
Opowieści i pieśni o zwierzętach – opowiadają: Agnieszka Kontny i Daorientacja
Legendy dawnego miasta – Letnia Scena Improv, Poławiacze Pereł Improv Teatr
TUWIM Julek – PARA buch FRAZY w ruch – spektakl Teatru MAŁE MI
Opowieści o wędrowaniu – opowiadają: Agnieszka Kontny i Daorientacja
Opowieści jarmarczne – Katarzyna Jackowska, Iwona Sojka
Opowieści z dreszczykiem – opowiadają: Agnieszka Kontny i Daorientacja
Warsztaty Letnia Szkoła Robienia Pająków
Inne Jarmarkowe Podwórko
Lubelskie tradycje – wycieczki z przewodnikiem
Lubelscy Przewodnicy Okiem Cadyka – spacer szlakiem „Widzącego z Lublina”Noc Jagiellońska
Spotkanie z Widzącym z Lublina. Oko Cadyka, autor: Władysław Panas, czyta: Przemysław Sadowski
Jarmark Rękodzielniczy
2014[24] 15-17 sierpnia Temat przewodni: wycinankarstwo
Koncerty Lautari vol. 67
Burdon
Terra Kozakorum – Tradycyjne pieśni i melodie Ukrainy
„Wesela godzina, biedy wiek” – Koncert pieśni weselnych z Lubelszczyzny
Mashala Doza
Romengo
Teatr piosenki Ani Brody – koncert dla dzieci
Karolina Cicha i spółka – Wieloma językami
Potańcówki Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej
Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego
Tęgie Chłopy
Hulajhorod
Orkiestra Dęta ze Zdziłowic
Kapela Maliszów
Romuald Jędraszak i Dudziarze z Wielkopolski
Kapela Stanisława Głaza z Dzwoli
Hałas Trio
Występy kapel ulicznych Holloenek Hungarica
Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego
Kapela Ciekoty
Andrij Liaszuk
Jacek Hałas
Katarzyna Wińska
Kapela Maliszów
Spektakle, widowiska i inscenizacje Historia Tatarów Krymskich
Bajkowa kraina Kolberga - opowiada Michał Malinowski
Opowieści tajemnego świata – grają i śpiewają: Katarzyna Jackowska i Iwona Sojka
„Legendy dawnego miasta” – Letnia Scena Improv Teatr „No Potatoes” i Goście Specjalni
Muzykaci Tralalanci – spektakl muzyczny dla dzieci
„Kolberg dzieciom – starodawne zabawy, piosenki i bajki” – Teatrzyk Słuchaj Uchem
Opowieści jarmarczne – grają i śpiewają: Katarzyna Jackowska i Iwona Sojka
W pewnym miasteczku na Kresach – spektakl muzyczny dla dzieci
Kino Jánošík 21, reż. Jaroslav Jerry Siakel - senas z muzyką graną na żywo przez zespół Kwartet Jorgi
Szczęście, reż. Aleksander Miedwiedkin - senas z muzyką graną na żywo przez zespół Kwartet Jorgi
Wystawy Zapomniane obrzędy ludowe – wystawa prac Bereniki Kowalskiej
Papierowa finezja, czyli o wycinance lubelskiej
Oj chmielu, chmielu… Obrzędowość weselna na Lubelszczyźnie
Fotograficzna historia Tatarów krymskich
Humorem malowany świat Stanisława Koguciuka – wystawa i spotkanie
Wycinanka ludowa – ze zbiorów STL
Warsztaty Letnia Szkoła Wycinankarstwa
Inne Jarmarkowe Podwórko
Tajemnice dawnej fotografii – Portrety na szkle
Jarmark Rękodzielniczy
2013[25] 15-18 sierpnia Temat przewodni: zabawkarstwo
Koncerty Koncert Pieśni Maryjnych
Na rozstajnych drogach – Janina i Anna Chmiel, Lucyna i Monika Jargiło, Stanisław Głaz, Bronisław Bida, Ewa Grochowska, Sylwia Piekarczyk, Marta, Zbigniew i Krzysztof Butrynowie.
Fanfara Kalashnikov (Rumunia, Niemcy)
Muzykanci (Polska)
MISTRZOWIE MISTRZÓW. Transmisja międzypokoleniowa
Barbara Wilińska – Pieśni z bliska i daleka
Polne nuty Anny Malec
Dűvő (Węgry)
Barbara Wilińska – Pieśni z bliska i daleka
Makaruk – Erotyki ludowe (Polska)
Folknery  (Ukraina)
Potańcówki Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej
Hałas Trio
Kapela Dudziarska Manugi
uczestnicy projektu Złoty Talar
Dűvő
Kapela Michała Maziarza
Chłopcy z Nowoszyszek
Występy kapel ulicznych Kapela Dudziarska Manugi
Kapela Rada (Białoruś)
Holloenek Hungarica (Węgry)
Orkiestra dęta ze Zdziłowic
Kapela Michała Maziarza
Muzyka i opowieści wędrowne z różnych stron Europy
Basia Wilińska z pieśniami z daleka i bliska
Chłopcy z Nowoszyszek
Kapela Bornego z Podzamcza
Kino Czy tu jest Panna na wydaniu, reż. Janusz Kondratiuk
Grzeszny żywot Franciszka Buły, reż. Janusz Kidawa
Wolna sobota, reż. Leszek Staroń
Rozmowy przy wycinaniu lasu, reż. Stanisław Tym
Grający z talerza, reż. Jan Jakub Kolski
Wystawy Stanisław Koguciuk – malarz z Pławanic
Aktorzy – wystawa fotografii Adama Pańczuka
Przyjaciele bujanego konika
Ogród zabawki drewnianej
Warsztaty Letnia Szkoła Zabawkarstwa
Spektakle, widowiska i inscenizacje Muzyka i opowieści wędrowne z różnych stron Europy – Katarzyna Enemuo, Iwona Sojka
Wereja – spektakl Teatru Obrzędowego Czeladońka z Lubenki
Opowieści zielne
Ptasie wesele – Teatrzyk Słuchaj Uchem
FINTIKLUSZKI – Folkowe Okruszki Teatr Małe Mi
Zegar bije – Rodzinny Teatr Hałasów
Inne Karczeby – prezentacja książki Adama Pańczuka, spotkanie autorskie
Tajemnice dawnej fotografii – Portrety na szkle
Jarmark Rękodzielniczy
Jarmarkowe Gry i Zabawy
2012[26] 17-19 sierpnia Temat przewodni: plecionkarstwo
Koncerty Čači Vorba (Polska)
„Nowe ścieżki tradycji”: Adam Strug, Kapela Niwińskich, Poszukiwacze Zaginionego Rulonu, Jan Kmita, Orkiestra Wczorajszego Fasonu, Janina Chmiel, Orkiestra Dęta ze Zdziłowic
Monodia Polska „Pieśni o rzeczach ostatecznych”
Janusz Prusinowski Trio (Polska)
Besh o droM (Węgry)
Potańcówki Kapela Dudziarska Manugi
Kapela Niwińskich
Melodia w Polsce
Janusz Prusinowski Trio
Zdrowie Pięknych Pań i goście
Występy kapel ulicznych Kapela Dudziarska Manugi
Kapela Ciekoty
Orkiestra Dęta ze Zdziłowic
Kapela Maliszów
Zespół Śpiewaczy Brusowianki
Agata Harz i Remigiusz Mazur Hanaj – Pieśni Dziadowskie
Kataryniarze
Kino Sprawa się rypła, reż. Janusz Kidawa
Żeniac, reż. Janusz Kidawa
Pełnia, reż. Andrzej Kondratiuk
Big Bang, reż. Andrzej Kondratiuk
Wystawy Niech się plecie!
...z wikliny
A śpiewak zawsze był sam
„Młodość i muzyka 1930-1960” – wystawa fotografii ze zbiorów Remka Mazura Hanaja, Ireny Krawiec, Daniela de Latoura, Mateusza Niwińskiego
Wydarzenia dla dzieci Budowanie z opowieści z Michałem Malinowskim - Klocki MuBaBao
Podwórko z Mazurkami – spektakl dla dzieci
Teatrzyk Słuchaj Uchem
Wstydek Bajtek i Drewniane Ludki – spektakl dla dzieci, Teatr Scena Lubelska, reż. Katarzyna Żytomirska
Spektakle, widowiska i inscenizacje Spowiedź w drewnie, Teatr Remiza, reż. Michał Zgiet
Opowieści Roztoczańskie – słowno-muzyczne spotkanie autorskie z Katarzyną Żytomirską
„Jarmarczne Błazeństwo” – Khalid Tyabji
Warsztaty Letnia Szkoła Plecionkarstwa
Zwiedzanie Lubelscy przewodnicy
Jidn in Lublin – Żydzi w Lublinie
Noc świątyń
Spotkanie Zachód-Wschód na rowerach
Inne Tajemnice dawnej fotografii – Portrety na szkle
Jarmark Rękodzielniczy
2011[27] 12-14 sierpnia Temat przewodni: tkactwo ludowe
Koncerty Jacek Hałas – Pieśni dziadowskie (Polska)
Hollòènek Hungarica (Węgry)
Real Tunel Academico (Polrtugalia)
Odgłos Karpat z Huculszczyzny
Kapela Leona Krzosa (Polska)
Mosaic
Kapela Braci Tarnowskich z Domaniowa (Polska)
Kapela Zdrowie Pięknych Pań (Polska)
Kapela Gacoki z Gaci Przeworskiej (Polska)
Kapela ze Wsi Warszawa (Polska)
Trio sióstr Łukianowicz (Białoruś)
Koncert Pieśni Maryjnych
Transkapela (Polska)
R.U.T.A. z Nastią Niakrasavą z Białorusi oraz z zespołem Gulyaygorod z Ukrainy
Koncert „Weselne szaleństwo” – Kapela Braci Tarnowskich, Kapela Leona Krzosa, Zespół Śpiewaczy „Jarzębina” z Kocudzy, Jacek Hałas, Kapela Zdrowie Pięknych Pań, Zespół Śpiewaczy z Gałek Rusinowskich, Kapela Gacoki z Gaci Przeworskiej
Potańcówki Kapela Brodów
Kapela Niwińskich
Kwartet Wiejski
Odgłos Karpat z Huculszczyzny
Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej
Kapela Wojciechowska
Kino Dokumenty zanikającej kultury ludowej – spotkanie z reżyserem Andrzejem Różyckim i jego filmami: Świątynie pod otwartym niebem, Kalwaria Marii Wnęk, Beskidzkie palmy wielkanocne, Z szopką w Szczawej, Niesiemy wam wianek ze samego złota, Maska, czyli świat od początku, Drzewa
Dziewcę z Ciortem, reż. Piotr Szulkin
Igraszki z diabłem, Jan Drda, reż. Tadeusz Lis
Wystawy Między wątkiem a osnową. Tkactwo tradycyjne
„Folklove” Joanna Zemanek
Migawki z wesela. Zdjęcia wiejskich fotografów
Wydarzenia dla dzieci Magiczny Port Teatru Wagabunda
Park Gier i Zabaw Tradycyjnych
Muzyczny plac zabaw dla dzieci
Samograjka
Pokazy i warsztaty kuglarskie
Spektakl „Kusy Janek” - Teatr Muzyczny „Słuchaj Uchem”
Spektakl „Jajunciek”
Spektakl „Rarytas”
Spotkania
Szkoła Suki Biłgorajskiej – spotkanie, koncert Kapeli Butrynów
Rumenok – opowieść o ziołach, ich właściwościach i magii
Pieśni Bagien – głosy Polesia
Zwiedzanie Lubelscy przewodnicy
Noc Świątyń
Spotkanie Zachód-Wschód na rowerach
„Jidn in Lublin – Żydzi w Lublinie”
Warsztaty Letnia Szkoła Tkactwa Ludowego
Inne Tajemnice dawnej fotografii – Portrety na szkle
Turniej Rycerski o Liść ze Srebrnego Drzewa w Lublinie
Jarmark Rękodzielniczy
2010[28] 12-15 sierpnia Temat przewodni: rzeźba ludowa
Koncerty Kapela Stanisława Głaza z Dzwoli
Zespół Śpiewaczy Majdaniacy
Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej
Wsie Zwiozdy (Ukraina)
Silska Muzyka (Ukraina)
Chudynowychi (Ukraina)
Teletuna (Portugalia)
Zespół Ludowy Pulkelis (Litwa)
Debreceni Nepi Együttes (Węgry)
Kapela Krzysztofa Rokicińskiego (Polska)
Kapela Zabużaki (Polska)
Kapela Grodziszczoki (Polska)
Kapela Wojciechowska (Polska)
Westfalskie Koło Tańca Ludowego Muenster (Niemcy)
Kapela Dudziarska Manugi (Polska)
Pernik (Bułgaria)
Scena in Crudo: Gody Koncert poświęcony tradycyjnej muzyce, pieśniom i obrzędom weselnym Europy Środkowej i Wschodniej
Hollòènek Hungarica (Węgry)
Orkiestra św. Mikołaja (Polska)
Joryj Kloc (Ukraina)
Trebunie-Tutki i Kinior Future Sound (Polska)
Tiacziw Banda Kapela Maniowa (Zakarpacie - Ukraina)
CzessBand (Polska)
Hawok (Polska)
Fanfary z Transylwanii (Rumunia)
Potańcówka Jarmarkowa – oberki, mazurki, podróżniaki… Kołysanki ludowe na dobranoc
XVII Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich
Kino Konopielka, reż. Witold Leszczyński
Boża Mój, reż. Galina Adamowicz
Andrzeja Bieńkowskiego filmy dokumentalne o ostatnich wiejskich muzykantach, spotkanie z autorem i koncert Zespołu śpiewaczego ze wsi Dziatłowicze (Białoruś)
Fotograf Polesia, reż. Andrzej Różycki
Stanisław Zagajewski, reż. Roman Wikieł; Narodowy Instytut Audiowizualny
Baca Blues, reż. Grażyna Bukowa
Wystawy Kupcy i handel w dawnym Lublinie
Rzeźba ludowa
Muzykanci – Wystawa fotografii Andrzeja Bieńkowskiego z lat 1980-2009
Spektakle, widowiska i inscenizacje Pieśń o Rolandzie
Spektakl obrzędowy U Garncarza Jadamka – Zespół Obrzędowy „Janowiacy”
Drzewo według Wiesława Myśliwskiego, reż. Stefan Szmidt
Trzej muszkieterowie
Niepokoje Średniowiecza – pokazy taneczno-teatralne w wykonaniu Zespołu Tańca Dawnego „Belriguardo”
Wydarzenia dla dzieci Magiczny Port Teatru Wagabunda
Park Gier i Zabaw Tradycyjnych
Muzyczny plac zabaw
Samograjka – ludowe gry i zabawy dla dzieci z muzyką i tańcem na żyw
Zwiedzanie Legenda o kupcu gdańskim Henryku
Noc Świątyń
Warsztaty Letnia Szkoła Rzeźby Ludowej
Inne Pokaz fire show grupy Sigillum Ignis
III Turniej Rycerski o Liść ze Srebrnego Drzewa w Lublinie
Henryk Wieniawski a tradycje instrumentalne Lubelszczyzny – wykład dr Ewy Grochowskiej
Festiwal Opowiadaczy Słowodaję
2009[29] 11-16 sierpnia Temat przewodni: ceramika ludowa
Koncerty Drewutnia (Polska)
Holloenek Hungarica (Węgry)
AtmAsfera (Ukraina)
Maćko Korba Projekt (Polska)
Beltaine (Polska)
Słoma i Przedwietrze (Polska)
Dacha Bracha (Ukraina)
Krąg bębniarski – prowadzenie Słoma
Orkiestra św. Mikołaja (Polska)
Występy kapel ludowych z Polski, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Bułgarii, Węgier
XVI Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich
Oberkowa noc tańca
Kino Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów, reż. A. Bieńkowski
Ostatni wiejscy muzykanci, reż. A. Bieńkowski
Spektakle, widowiska i inscenizacje Spektakl „Klątwa” wg Stanisława Wyspiańskiego w reż. J. Opryńskiego
Wieczór opowieści „Słowodaję”
Wystawy Norbert Roztocki – Konteksty
Andrzej Bieńkowski – Cztery strony Rawy
Andrzej i Małgorzata Bieńkowscy – Ukraina
Mieczysław Gaja – Rzeźby
Zwiedzanie Wędrówka Śladami Unii Lubelskiej
Noc Świątyń 2009
Warsztaty Letnia Szkoła Ceramiki Ludowej
Wydarzenia dla dzieci Gry i zabawy staropolskie - Port Magiczny Teatru Wagabunda
Inne Mistrzostwa Polski Palanta Sportowego
II Turniej Rycerski o Liść ze Srebrnego Drzewa w Lublinie
2008[30] 14-17 sierpnia Hollòènek Hungarica (Węgry)
Tołhaje (Polska)
Balkan Sevdah (Polska)
Chutir (Polska)
Nagual (Białoruś)
Dikanda (Polska)
Orkiestra św. Mikołaja (Polska)
Występy kapel ludowych z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Bułgarii, Węgier
XV Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich
Wieczór oberkowy
Zwiedzanie Noc Świątyń 2008
Noc Jagiellońska 2008
Inne Gry i zabawy staropolskie
Turniej Rycerski o Liść ze Srebrnego Drzewa w Lublinie
2007[31] 15-19 sierpnia Koncerty Kwartet Jorgi
Klechdy Pogranicza
Zumba – muzyka gruzińska
Orkiestra p.w. Św. Mikołaj
Koncerty zespołów folkowych z: Bułgarii, Ukrainy, Francji, Litwy, Niemiec, Polski, Portugalii, Węgier
XIV Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich
Spektakle, widowiska i inscenizacje Spektakl Narcyz – Teatr im. Łesia Kurbasa
Widowisko Ożywienia Kaplicy Św. Trójcy
Spektakl uliczny Fiesta Płaskorzeźb
Inscenizacja Słowiańskiego Grodziska – pokazy średniowiecznego życia grodowego
Jagielloński Turniej Rycerski – Turniej Miecza Bojowego z udziałem grup z Ukrainy, Litwy i Polski
Pokazy bractw rycerskich z Polski i formacji bojowych ze Wschodu
Zwiedzanie Noc Świątyń 2007
Zwiedzanie miasta Śladami Jagiellonów
Zwiedzanie traktu krakowsko-wileńskiego w Lublinie
Inne Wystawa Trakt Kraków – Lublin – Wilno. Dawniej i dziś
Panel dyskusyjny pt. Narodziny miasta Lublina
Prezentacja i degustacja kuchni regionalnych z Łucka i Lublina

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Idea, Jarmark Jagielloński [dostęp 2020-03-20] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-20].
 2. a b gazeta.pl: Lubelska kultura z ogólnopolskimi nagrodami (pol.). [dostęp 2009-05-12].
 3. gazeta.pl: Nowi ludzie, nowa energia w kulturze (pol.). [dostęp 2009-05-12].
 4. Jarmark Jagielloński w Lublinie: Jarmark Jagielloński na 8 miejscu w rankingu najlepszych kulturalnych imprez masowych w kraju (pol.). [dostęp 2009-05-12].
 5. Sierpień to Jarmark Jagielloński w Lublinie! | Sprawdź program i informacje, Jarmark Jagielloński [dostęp 2021-03-05] (pol.).
 6. Wyborcza.pl, lublin.wyborcza.pl [dostęp 2020-07-03].
 7. a b Redakcja, Jarmark Jagielloński - nagrody, Warsztaty Kultury [dostęp 2020-07-03] (pol.).
 8. European Festivals Association, European Festivals Association [dostęp 2020-07-03] (ang.).
 9. Laureaci konkursu Ludowe Oskary 2010, ngo.pl [dostęp 2020-07-03] (pol.).
 10. Złoty Certyfikat 2009, www.pot.gov.pl [dostęp 2020-07-03] (pol.).
 11. Ministerstwo Sportu i Turystyki, Laureaci II edycji konkursu „Polska Pięknieje”, Ministerstwo Sportu i Turystyki [dostęp 2020-07-03] (pol.).
 12. U.M. Lublin, Jarmark Jagielloński nagrodzony..., lublin.eu [dostęp 2020-07-03] (pol.).
 13. Jarmark Jagielloński w Lublinie, Jarmark Jagielloński: Dotknąć tradycji, www.polityka.pl, 2019 [dostęp 2020-03-20] (pol.).
 14. Nabór wystawców, Jarmark Jagielloński [dostęp 2020-03-20] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-20] (pol.).
 15. Letnie Szkoły Tradycji, Jarmark Jagielloński [dostęp 2020-03-20] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-20] (pol.).
 16. Jarmark Jagielloński 2019: wydarzenia tegorocznej edycji, Onet Kultura, 17 lipca 2019 [dostęp 2020-03-20] (pol.).
 17. Poprzednie edycje w skrócie, Jarmark Jagielloński [dostęp 2020-03-20] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-20] (pol.).
 18. Paulina Skipirzepa, 2020, Jarmark Jagielloński [dostęp 2021-03-05] (pol.).
 19. Jarmark Jagielloński 2019, Jarmark Jagielloński [dostęp 2020-03-20] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-20] (pol.).
 20. Jarmark Jagielloński 2018, Jarmark Jagielloński [dostęp 2020-03-20] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-20] (pol.).
 21. Jarmark Jagielloński 2017, Jarmark Jagielloński [dostęp 2020-03-20] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-20] (pol.).
 22. Jarmark Jagielloński 2016, Jarmark Jagielloński [dostęp 2020-03-20] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-20] (pol.).
 23. Jarmark Jagielloński 2015, Jarmark Jagielloński [dostęp 2020-03-20] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-20] (pol.).
 24. Jarmark Jagielloński 2014, Jarmark Jagielloński [dostęp 2020-03-20] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-20] (pol.).
 25. Jarmark Jagielloński 2013, Jarmark Jagielloński [dostęp 2020-03-20] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-20] (pol.).
 26. Jarmark Jagielloński 2012, Jarmark Jagielloński [dostęp 2020-03-20] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-20] (pol.).
 27. Jarmark Jagielloński 2011, Jarmark Jagielloński [dostęp 2020-03-20] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-20] (pol.).
 28. Jarmark Jagielloński 2010, Jarmark Jagielloński [dostęp 2020-03-20] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-20] (pol.).
 29. Jarmark Jagielloński 2009, Jarmark Jagielloński [dostęp 2020-03-20] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-20] (pol.).
 30. Jarmark Jagielloński 2008, Jarmark Jagielloński [dostęp 2020-03-20] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-20] (pol.).
 31. Jarmark Jagielloński 2007, Jarmark Jagielloński [dostęp 2020-03-20] [zarchiwizowane z adresu 2020-03-20] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]