Jarosław Karzarnowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jarosław Karzarnowicz
Data urodzenia

1971

doktor habilitowany nauk humanistycznych
Specjalność: językoznawstwo wschodniosłowiańskie
Alma Mater

Uniwersytet Gdański

Uczelnia

Akademia Pomorska w Słupsku

Okres zatrudn.

od 2011

Jarosław Karzarnowicz (ur. 1971 r.) – polski filolog polski, specjalizujący się w językoznawstwie wschodniosłowiańskim; nauczyciel akademicki związany z uczelniami w Gdańsku i Słupsku[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1971 roku na Pomorzu Gdańskim. Po ukończeniu kolejno szkoły podstawowej i średniej w 1990 roku, podjął studia dzienne na kierunku filologia polska na Uniwersytecie Gdańskim, które zakończył magisterium w 1995 roku[1]. Następnie kontynuował dalszą edukację w ramach studiów doktoranckich na swojej macierzystej uczelni. W 1999 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa o specjalności językoznawstwo słowiańskie, na podstawie pracy pt. Funkcjonowanie form czasu przeszłego i form imiesłowowych w Psałterzu Biblii Ostrogskiej na tle Psałterza Synojskiego, której promotorem był prof. Leszek Moszyński[2]. Został zatrudniony na stanowisku adiunkta w Katedrze Slawistyki Uniwersytetu Gdańskiego[1]. W 2002 roku kierował pracą naukowo-badawczą pt. Cerkiewnosłowiańskie zabytki w zbiorach polskich - studia tekstologiczne i językowe, której celem było przygotowanie do druku cerkiewnosłowiańskiego rękopisu Apostoła z XV wieku[3]. W 2011 roku Rada Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego nadała mu stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa o specjalności językoznawstwo wschodniosłowiańskie na podstawie rozprawy nt. Funkcjonowanie i użycie przypadków w cerkiewnosłowiańskim Apostole z Biblioteki Śląskiej W Katowicach[4].

Niedługo po habilitacji przeniósł się na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Akademii Pomorskiej w Słupsku, gdzie ponadto został kierownikiem Zakładu Językoznawstwa i Edukacji Polonistycznej[5]. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Językoznawczego. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki związanej z językiem słowiańskim, ze szczególnym uwzględnieniem leksyki, semantyki, fleksji i słowotwórstwa[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Dr hab. Jarosław Karzarnowicz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [dostęp 2014-02-05].[martwy link]
  2. Funkcjonowanie form czasu przeszłego i form imiesłowowych w Psałterzu Biblii Ostrogskiej na tle Psałterza Synojskiego w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2014-02-05].
  3. Cerkiewnosłowiańskie zabytki w zbiorach polskich - studia tekstologiczne i językowe w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2014-02-05].
  4. Funkcjonowanie i użycie przypadków w cerkiewnosłowiańskim Apostole z Biblioteki Śląskiej W Katowicach w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2014-02-05].
  5. Struktura organizacyjna Instytutu Polonistyki AP w Słupku. polonistyka.apsl.edu.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-01)]. [on-line] [dostęp: 5.02.2014]
  6. Profil na stronie Instytutu Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku. polonistyka.apsl.edu.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-02)]. [on-line] [dostęp: 5.02.2014]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]