Jarosław Molenda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jarosław Molenda
Ilustracja
Moment dekoracji autora przez dyrektora Departamentu Mecenatu Państwa Zinę Jarmoszuk Srebrnym Krzyżem Zasługi przyznawanym przez Prezydenta RP
Data i miejsce urodzenia

1965
Pobiedziska

Zawód, zajęcie

pisarz, publicysta, podróżnik

Dzieci

Karolina Molenda

Odznaczenia
Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Srebrny Krzyż Zasługi Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
Strona internetowa
Jarosław Molenda w drzwiach Incahuasi – najwyżej położonych ruin inkaskich w Andach
Jarosław Molenda z polską flagą w Vilcabambie

Jarosław Molenda (ur. 1965 w Pobiedziskach) – polski pisarz, publicysta i podróżnik.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent filologii klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej[1] i Polskiego Stowarzyszenia Turystyki Kulinarnej, w przeciągu ćwierci wieku odwiedził cztery kontynenty i kilkadziesiąt krajów. W latach 1996-1997 był w kolegium redakcyjnym „Encyklopedii Geograficznej Świata”.

W 2008 roku wraz z Romanem Warszewskim dotarł do ostatniej stolicy Inków – Vilcabamby, czego pokłosiem była książka Tupac Amaru II (2010), a także artykuły w „Globtroterze” (2009, nr IV), „Żyj długo” (2009, nr 5), „Archeologii Żywej” (2010, nr 4), w których podważa lansowany przez Elżbietę Dzikowską fakt „odkrycia” w 1976 roku Vilcabamby przez ekspedycję pod kierunkiem profesora Edmundo Guilléna i z udziałem Tony Halika.

W roku 2009 odbył wyprawę Tupac Amaru Expedition, w czasie której – wraz z Arkadiuszem Paulem i Romanem Warszewskim – jako pierwsi Polacy dotarli do najwyżej położonych ruin inkaskich Incahuasi na przełęczy Puncuyoc oraz odnaleźli ślady nieznanych ruin prekolumbijskich w pobliżu Vista Alegre i Urpipata (Peru). Wyprawa została opisana w książce Romana Warszewskiego[2].

Zajmuje się szeroko rozumianą publicystyką popularnonaukową, jego teksty ukazywały się między innymi na łamach takich pism jak: „Filomata”, „Focus Historia”, „Gazeta Wyborcza. Ale Historia”,„Kombatant”, „Kurier nad Morzem”, „Miejsca Święte”, „Mówią Wieki”, „Nieznany Świat”, „Odkrywca”, „Rzeczpospolita”, „Voyage”, „Wiedza i Życie”, oraz „Zew Północy”. Jest dziennikarzem magazynu podróżniczego „Dookoła Świata”. W 2013 roku został uhonorowany pamiątkowym medalem z okazji 95-lecia Bellony w uznaniu za długoletnią współpracę z tym wydawnictwem. W 2014 roku został odznaczony przez ministra obrony narodowej Brązowym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”. W 2015 roku został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Srebrnym Krzyżem Zasługi za upowszechnianie kultury i propagowanie historii. W 2016 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu Odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2018 roku został ponownie uhonorowany pamiątkowym medalem Bellony, tym razem z okazji 100-lecia tego wydawnictwa, w uznaniu za długoletnią współpracę.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]