Jarosław Pijarowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jarosław Pijarowski
Ilustracja
Portret (malarz: Ignacy Bulla, 2015)
Data i miejsce urodzenia

18 grudnia 1971
Bydgoszcz

Pochodzenie

Bydgoszcz

Aktywność

od 1989

Wydawnictwo

Brain Active Records

Powiązania

Teatr Tworzenia, Pro Vox

Jarosław Pijarowski przedstawia się i mówi kilka słów
Jarosław Pijarowski
J. Pijarowski & D. Jacobi w 2013 r. podczas sesji nagraniowej do albumu „The dream Off Penderecki
K. Penderecki & J.Pijarowski w 2010 r. podczas sesji dokumentacyjnej do albumu „The dream Off Penderecki
J. Pijarowski i J. Skrzek podczas Festiwalu z okazji 80. rocznicy urodzin K. Pendereckiego
M. Kielak, M. Piekarczyk i J. Pijarowski w trakcie sesji promocyjnej do minialbumu – „Proteiny (Prawo Ojca)
Teatr Tworzenia podczas sesji nagraniowej w składzie: J. Marszałek, M. Ogorodov, E. Srzednicka, S. Ciesielski, B. Raatz i J. Pijarowski
Andrzej Dudek-Dürer, Jorgos Skolias, Jarosław Pijarowski, Władysław Komendarek przed koncertem w Bydgoszczy (2014 r.)
M.Abakanowicz z J.Pijarowskim podczas sesji dokumentacyjnej wystawy
J. Marszałek i J. Pijarowski przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie z okazji wystawy Abakanowicz//Pijarowski – The Art Dimensions
J. Pijarowski odbiera nominację na ambasadora regionu kujawsko – pomorskiego z rąk marszałka województwa W. Achramowicza oraz B. Cieślak (KPKE) (listopad 2004), Toruń
J. Pijarowski z dyplomem (State President/Prince – Royalty World Peace Advocate, listopad 2019) Manila, Filipiny

Jarosław Pijarowski (ur. 18 grudnia 1971) – polski twórca awangardowy, wykładowca, kurator sztuki[1][2], założyciel Teatru Tworzenia[3]. Zajmuje się muzyką współczesną, poezją, fotografią, sztukami plastycznymi oraz tworzeniem widowisk teatralno-muzycznych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Działalność artystyczną rozpoczął w 1989 roku w Bydgoszczy. Współpracował między innymi z A. Przybielskim, Michaelem Ogorodovem, J. Skrzekiem (SBB), S. Ciesielskim (Republika)[4], Timem Sanfordem, M. Abakanowicz, F. Starowieyskim, L. Goldyszewiczem, E. Srzednicką, B. Raatzem (Question Mark), Ł. Wodyńskim[5], X. Bayle, J. Kamińskim, J. Skoliasem, M. Maciejewskim (Variété), A. Nowakiem oraz M. Piekarczykiem z TSA (zespół muzyczny), Samborem i Pawłem Dudzińskimi, W. „Gudonisem” Komendarkiem, S. Łobaczewskim, M. Mygą, J. Marszałkiem, W. Knade, oraz aktorami: M. Benoit, A. Ferency, D. Olbrychskim i D. Jakobim. Na przełomie lat 2011 i 2012 założył wraz z B. Raatzem duet Pro Vox, w 2013 założył grupę studyjną G21 (z M. Mygą i S. Ciesielskim) oraz zespół Nightcrawler. 10 maja 2002 roku we Wrocławiu został zarejestrowany zarząd Polskiego Stowarzyszenia Grafologów, w którym to Pijarowski został wybrany wiceprezesem[6]. W roku 2006 został członkiem The British Institute of Graphologists w Londynie. Jest również biegłym sądowym z dziedziny ekspertyzy dokumentów przy S.O. w Bydgoszczy[7]. 25 kwietnia 2004 roku w Pradze otrzymał tytuł „Certified International Security Professional”[8]. W Polsce zostały opublikowane fragmenty jego wykładów z zakresu: zarządzania zasobami ludzkimi w organizacjach, zabezpieczeń holograficznych, oraz badań pisma odręcznego[9].

10 listopada 2004 roku Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy nadało J. Pijarowskiemu godność Honorowego Kustosza Muzeum[10], a 15 listopada 2004 otrzymał nominację na ambasadora regionu Kujawsko Pomorskiego na teren Wielkiej Brytanii (Kujawsko–Pomorski Urząd Marszałkowski). 5 czerwca 2008 roku został przedstawiony publicznie „Akt Jedności” opracowany i wykonany przez J. Pijarowskiego wraz z profesorem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy A. Sudołem. 10 czerwca 2008 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Bydgoszczy – K. Dombrowicza za I Międzynarodową Wystawę AutografExpo.

W roku 2012 „Exlibris Jarosław Pijarowski” zaprojektowany i wykonany przez prof. Piotra Gojowego z UMK w Toruniu był eksponowany między innymi na: XXIV Międzynarodowym Biennale Ekslibrisu Współczesnego, Malbork 2013 oraz na IX Międzynarodowym Konkursie Graficznym Ekslibrisu – Gliwice 2012 (otrzymał drugą nagrodę)[11][12].

W 2013 roku został przewodniczącym sądu koleżeńskiego oraz międzynarodowym koordynatorem (non-profit) KSPSK[13], a od 2016 jest członkiem i sekretarzem Kapituły Europejskiego Medalu Poezji i Sztuki – HOMER.

W czerwcu 2014 roku zainicjował cykl działań zatytułowanych „Art in Prison”, skierowanych do osadzonych w Zakładach Karnych[14][15].

W latach 2015, 2017 był stypendystą Prezydenta BydgoszczyR. Bruskiego za twórczość artystyczną oraz działania na rzecz upowszechniania kultury[16][17].

W maju 2017 roku został laureatem nagrody artystycznej imienia Klemensa Janickiego-IANICIUS, za zasługi dla kultury polskiej[18], a w sierpniu 2017 (razem z J. Skrzekiem) laureatem nagrody ekspresjonistycznej FENIKS im. Tadeusza Micińskiego za ekspresję, głębię filozoficzną i nowatorstwo formalne w bogatej twórczości artystycznej[19].

W 2018 roku na Węgrzech została wydana książka „A panda ölelése” napisana przez dwójkę współczesnych pisarzy węgierskich Evę Novák-Péterfy, oraz Gergely’ego Péterfy, opisująca przygody kilkoro Europejczyków za Wielkim Chińskim Murem. Postać Jerry’ego to groteskowo przerysowany Pijarowski. Premiera miała miejsce 22 maja 2018 roku w sali widowiskowej Toldi Cinema w Budapeszcie[20].

We wrześniu 2018 roku został jurorem Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk „Miasto Gwiazd” w Żyrardowie, oraz członkiem Artystycznego Komitetu Honorowego w/w festiwalu[21].

W czerwcu 2019 roku porcelanowa książka tak zwana „7 Pijarowskiego” została przekazana przez prywatnych donatorów z USA do Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. Publikacja zawiera wykonane przez twórcę porcelanowe miniatury portretów siedmiorga polskich artystów, którzy odnieśli sukces nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Sportretowani zostali między innymi: Adam Makowicz, Janusz Głowacki, Krzysztof Penderecki, Rafał Blechacz.

W październiku 2019 roku Pijarowski po raz pierwszy oficjalnie eksponował publicznie swoje prace wykonane w technikach multiwymiarowych na Festiwalu Nowej Sztuki (Festival Neuer Kunst), odbywającym się w Słubicach oraz Frankfurcie[22], a w listopadzie na rynku wydawniczym pojawiły się dwie publikacje związane z artystą – płyta „Living After Life” oraz tomik tekstów oraz poezji „Content Chapped Lips”, który miał swoją premierę podczas międzynarodowego meetingu poetyckiego w Yale Club w Nowym Jorku.

30 listopada 2019 roku w stolicy Filipin – Manili z rąk Paramount Sułtana Filipin – Sultanali Ampaso Umpa otrzymał honorowy tytuł: State President/Prince Royalty World Peace Advocate.

28 czerwca 2020 roku podczas III Targów Książki Niezależnej i Artystycznej we Wrocławiu miała swoją premierę kolejna artystyczna forma książkowa autora zatytułowana „Pandemonicon[23].

18 października 2020 roku w Nowym Jorku, z rąk Stanleya Barkana (Cross-Cultural Communications) oraz Sultana Catto (Uniwersytet Yale), otrzymał nagrodę „Cross-Cultural Communications 50th Anniversary Award 1971-2020”.

Urodzinowy tort z życiowym mottem artysty („Love & Peace 4 All") przygotowany z okazji 50. rocznicy urodzin artysty; wykonany przez mistrzynię świata w dekoracji ciast z 2019 r. - Jowitę Woszczyńską[24]

18 grudnia 2021 w Bydgoszczy w dniu 50. urodzin artysta ogłosił proklamację nowego międzynarodowego mikropaństwa w formie mikronacji jako „Pierwsza Mobilna i Wolna Republika i Królestwo Pijarowskie” skrótem zwany PijarowskiKraj (forma językowo nieodmienna)[25].

W 2022 r. zainicjował i zorganizował międzynarodowy festiwal sztuki współczesnej World Urban Art, który odbywał się w trzech instytucjach jednocześnie (Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury, Galerii i Domu Aukcyjnym Jagiellońska 1, oraz w budynku Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy[26][27].

Dwudziestego drugiego września 2022 r. podczas VII Międzynarodowego Kongresu "Lider z powołania / Charyzma i Powołanie" w Zamku w Janowie Podlaskim w kategorii: Lider w kulturze i sztuce otrzymał tytuł: "Lidera z Powołania"[28].

Działalność prospołeczna i charytatywna[edytuj | edytuj kod]

 • 24 września 2019 r. Pijarowskiemu przyznano godność Honorowego Ambasadora na Polskę, powstałej w 2009 roku, International Human Rights Organization (organizacji charytatywnej walczącej o prawa człowieka) z siedzibą w stolicy Indii – New Delhi[29].
 • W 2020 roku został wybrany i nominowany członkiem pro-pokojowej i prospołecznej egzekutywy międzynarodowej organizacji IHRO z siedzibą w Indiach i Argentynie)[30][29].
 • 26 lipca 2022 r. został członkiem Interantional Peace Corps (INTL/CP54/2022)

Działalność artystyczna[edytuj | edytuj kod]

Formy literackie[edytuj | edytuj kod]

Poezja i proza[edytuj | edytuj kod]

Poezja i proza (on-line) (od 2020)[edytuj | edytuj kod]

 • Online International Poetry Reading 2, USA, wraz z Amir Or, Joan Digby, Laura Boss, Hassanal Abdullah (2020), (Shabdaguchha), USA[34]

Słuchowiska[edytuj | edytuj kod]

Formy sceniczne oraz muzyczno-widowiskowe[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Gościnnie

Virtual Reality[edytuj | edytuj kod]

 • The Abakanowicz Art Room (2016 – 2017)

Wystawy i widowiska[edytuj | edytuj kod]

 • Czasoprzestrzeń i pochodne (1994) wystawa fotogramów–instalacja światło i dźwięk; Galeria Autorska Jana Kaji i Jacka Solińskiego
 • Namioty Dantego (1995) koncert, instalacja, widowisko Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie (współprodukcja z Piotrem Badziągiem) występują między innymi Karol Szymanowski, W. Węgrzyn, Marcin Jahr
 • II Przegląd Fotografii Bydgoskiej (1998) BWA – Bydgoszcz
 • III Przegląd Fotografii Bydgoskiej (2000) BWA – Bydgoszcz
 • Exibition & Sound (2001) Wystawa fotogramów, światło i dźwięk galeria Alix – Bydgoszcz
 • IV Przegląd Fotografii Bydgoskiej (2002) BWA – Bydgoszcz
 • Chwile Obecności -1979 – 2004 (2004) ekspozycja jubileuszowa z okazji 25 lecia działalności Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego BWA – Bydgoszcz
 • Przegląd Fotografii Bydgoskiej (2004) BWA – Bydgoszcz
 • Frozen In monitoring (2006) performance Hyde Park/Nothig Hill – Londyn
 • Frozen in Monitoring (2006) performance (okolice Sex Machines Museum) Praga
 • AutografExpo i Portrety z autografem (2008) Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy
 • Teatr Rysowania część 1 (2010) Fundacja Les Artes – Toruń (z Łukaszem Wodyńskim i Xavierem Bayle)
 • sens 9449 – Grupa Dialogu (2010) koncert Grupa Dialogu, L.Goldyszewicz, J.Pijarowski,
 • Dźwięki Mowy – Grupa Dialogu (2010) M.Sankowska, K.Kornacka, J.Pijarowski, L.Goldyszewicz i inni – Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie[58]
 • Dźwięki Mowy – Dźwięk Nowy Xperyment – Grupa Dialogu (2011) M.Sankowska, K.Kornacka, J.Pijarowski, L.Goldyszewicz i inni – Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie
 • Teatr Rysowania część 2 (2011) Zakrzewo (z Łukaszem Wodyńskim i Xavierem Bayle)[59]
 • Teatr Rysowania część 3-Finał (2011) Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu[60][61] (z Łukaszem Wodyńskim i Xavierem Bayle, gościnnie Bogusław Raatz-muzyka)
 • Creativeness – 1971-1991-2011 -? (2011) wystawa, performance – Toruń –wystawa retrospektywna[62][63], gościnnie jako J. Pijarowski – L. Goldyszewicz.
 • Salon Fotograficzny 2011 (2011) wystawa – Nowy Jork – (J. Pijarowski – jako gość honorowy) – Polsko – Amerykański Klub Fotografika & Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku[64]
 • Made In Poland (2011) cykl wystaw – Urząd Miasta i Gminy Golub-Dobrzyń oraz Miejskie Centrum Kultury MCK/Pianola Bydgoszcz[65]
 • PożegnaNieZmózgiem/CISZA – OPENCLOSE Grupa Dialogu J.Pijarowski, L. Goldyszewicz i inni[66]
 • Pamięci Andrzeja Przybielskiego (2012) koncert (wraz z Teatrem Performer) oraz wystawa – MCK/Pianola Bydgoszcz
 • Retrospektywa mała (2013) Łomianki[67]
 • Retrospektywa duża (2013) CBR Warszawa
 • Seis dimensiones (2013) CBR Warszawa, Łomianki (wystawa zbiorowa, w której dodatkowo udział wzięli Alina Bloch, oraz artyści hiszpańscy:Alvaro Alonso Martinez, Jose Manuel Sanz, Inigo Gracianteparalucenta)
 • Abakanowicz//Pijarowski The art dimensions (Prologue – Warsaw) (2016) Warszawa[68]
 • Pijarowski – dialogues with ... – Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku (2017) Nowy Jork
 • Identity – Kultura i sztuka w twórczości Pijarowskiego z okresu lat 1997–2017 – Galeria Związku Polskich Artystów Plastyków (2017) Gdańsk[69]
 • Pijarowski China Tour (2017)
  • „Stroll Through Paris” (Xichang Silk Road International Poetry Week) Zhaojue County,
  • „Letter to Xichang (W drodze do Xichang Silk Road International Poetry Week)” (Xichang Silk Road International Poetry Week) Xichang,
  • „The Taste of the Word”, „The Milky Way of Literature”, „The Light” – Lu Xun Academy, Normal University Beijing (The First International Writing Program) Pekin,
  • „Stroll Through Beijing / Roots Bloody Roots” – Shanghai Writers Assiociation (The First International Writing Program) Szanghaj
 • „Pijarowski 5B Tour” – performance na Plaça d'Espanya w Barcelonie – (sierpień 2018)
 • „Pijarowski Saint Tour & Gold Quest part I” – performance Malta – (styczeń 2019)
 • „Pijarowski Saint Tour & Gold Quest part II” – sesja fotograficzna, performance, wykład; Tajlandia wraz z Wojtkiem Hetmanem, Kambodża – (luty, marzec 2019)
 • „Multidimensional Room” – wystawa fotograficzna – Słubice/Frankfurt[70]
 • „Content Chapped Lips – LIGHT” – J.Pijarowski – głos & Maksymilian Kubis (gitara) – Yale Club Nowy Jork – USA – (listopad 2019)
 • „No More War (Give Peace a Chance – tribute to J. Lennon)” – performance – Intramuros, ManilaFilipiny – (listopad 2019)
 • „The Taste of Poetry & Window of Life” – performance poetycki oraz performance – Wieliczka, Kraków – (wrzesień 2020)
 • „...be a part, be the art. JP in Germany” (Tribute 2 Joseph Beuys) – performance i spotkania artystyczne w przestrzeni publicznej – Düsseldorf, Niemcy – (czerwiec, lipiec 2021)
 • Koncert i wystawa: J.Pijarowski - Teatr Tworzenia i Przyjaciele "Let's Save Our Culture & Art" - 8 kwietnia 2022 r. Galeria i Dom Aukcyjny Jagiellońska 1 w Bydgoszczy.
 • Performance wraz z Alexandrem Rodinem na wystawie Alexandra Rodina w Mińsku (lipiec, sierpień 2022)
 • Performance, koncert, wystawa wraz z Józef Skrzek, Peter Missing, Alexandrem Rodinem w Starym Młynie w Zgierzu (październik 2022) [71]

Autorskie opracowania dokumentacyjne, specjalistyczne i popularnonaukowe[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Pijarowski jako kurator wystawy I. Bulli. artinfo.pl. [dostęp 2017-02-09].
 2. Działalność kuratorska związana z Władysławem Wałęgą. ZPAP Gdańsk. [dostęp 2017-02-09].
 3. J.Pijarowski & J. Pawlewicz: OFF – Życie bez dotacji. Bydgoszcz: Arcanus i ICB Polska, 2015, s. 11. ISBN 978-83-88079-33-7.
 4. Republikanin na muzycznej obczyźnie. Ze Sławkiem Ciesielskim rozmawia Rafał Kowalczyk. TorunMiasto.pl, 2013. [dostęp 2015-07-11].
 5. Centrum Sztuki Współczesnej. 2013. [dostęp 2015-07-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-07)].
 6. Dane rejestracyjne PSG. [dostęp 2015-10-23].
 7. Lista biegłych przy S.O. w Bydgoszczy.. [dostęp 2015-10-23].
 8. Dokumenty w firmie Optaglio w Pradze (Metallic Security s.r.o. Member of Optaglio Group, no 01/04/2006 z dnia 25.04.2006 r.).
 9. Jarosław Pijarowski: Wprowadzenie do grafologicznego podziału j. polskiego. [w:] Wprowadzenie do grafologicznego podziału j. polskiego. [on-line]. Wydawnictwo Arcanus, 2005. [dostęp 2015-10-23].
 10. [Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, praca zbiorowa, Wydawnictwo UKW 2009, ISBN 978-83-7096-706-2].
 11. Ekslibrysy prof.Piotra Gojowego. 2014. [dostęp 2015-07-11].
 12. Www.biblioteka.gliwice.pl/galeria/2012/2a.jpg. 2012. [dostęp 2015-07-11].
 13. KSPSK. [dostęp 2015-10-23].
 14. Express Bydgoski, 9 czerwca. 2014 r. strona 20.
 15. działania z cyklu Art in Prison. 2014. [dostęp 2015-07-11].
 16. Bydgoszcz – Portal Informacyjny – bydgoszcz24.pl, bydgoszcz24.pl [dostęp 2017-11-15] (pol.).
 17. informacja na temat stypendystów artystycznych. wyborcza.pl. [dostęp 2018-03-17].
 18. nagroda artystyczna IANICIUS. zpap-gdansk.pl. [dostęp 2017-05-25].
 19. informacja o przyznaniu nagrody Fenix 2017. wyborcza.pl, 2017-08-09. [dostęp 2017-08-10].
 20. Gergely & Éva Péterfy: A panda ölelése – Kínai útinapló. Budapeszt: KALLIGRAM, 2018, s. 238. ISBN 978-963-468-052-9.
 21. informacja biograficzna – Festiwal Miasto Gwiazd. miastogwiazd.pl. [dostęp 2018-09-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-09-22)].
 22. wystawa Pijarowskiego w Słubicach / Frankfurcie. labirynt.slubice.eu. [dostęp 2019-12-17].
 23. Targi Książki Niezależnej i Artystycznej we Wrocławiu 2020 r.. serwis społecznościowy facebook. [dostęp 2020-06-29].
 24. Jowita Woszczyńska autorka tortu z okazji 50-tych urodzin J.Pijarowskiego - mistrzynią świata w dekoracji tortów. expressbydgoski.pl. [dostęp 2021-12-22].
 25. PijarowskiKraj - nowa forma wypowiedzi artystycznej artysty. expressbydgoski.pl. [dostęp 2021-12-20].
 26. Informacje na temat festiwalu World Urban Art. bydgoszcz.naszemiasto.pl, 2022. [dostęp 2022-07-26].
 27. Justyna Tota: Informacja na temat autorstwa festiwalu. expressbydgoski.pl, 2022. [dostęp 2022-07-26].
 28. Otrzymanie tytułu: "Lider z powołania". whystory.pl, 2022. [dostęp 2022-10-25].
 29. a b informacja w oficjalnym serwisie internetowym IHRO. oficjalny serwis IHRO. [dostęp 2021-05-02].
 30. Pijarowski - członek egzekutywy międzynarodowej IHRO i doradca na lata 2020-2022. serwis społecznościowy IHRO. [dostęp 2020-10-11].
 31. informacja o autorze i jego tekstach- archiwum GW.
 32. Jarosław Pijarowski: Usta spękane treścią. Bydgoszcz: Wydawnictwo Arcanus, 2003, s. 48. ISBN 83-88079-11-5.
 33. Empyrean Stones of Eagle Wings and Light. 2017, seria: An Anthology of Poems and Essays for Xichang Qionghai Silk Road. ISBN 978-7-5409-71-39-7.
 34. Online International Poetry Reading 2. 2020. [dostęp 2020-09-18].
 35. Koniec świata w Radiu PiK -słuchowisko radiowe. 2012. [dostęp 2015-07-11].
 36. Koniec świata w Radiu PiK. [w:] 2012-11-20 [on-line]. bydgoszcz nasze miasto. [dostęp 2021-10-17].
 37. Zamek Dźwięku. 2013. [dostęp 2015-07-11].
 38. Golub-Dobrzyń: „Zamek Dźwięku”, Jarek Pijarowski: – Tworzenie jest naszym wielkim szczęściem – 20 lipca 2011. [dostęp 2015-07-11].
 39. Terrarium oficjalna strona wydarzenia oraz wydawnictwa płytowego. 2012. [dostęp 2015-07-11].
 40. East News Poland – Terrarium Józefa Skrzeka i Jarosława Pijarowskiego. 2012. [dostęp 2015-07-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-21)].
 41. oficjalny serwis fotograficzny tego wydarzenia – East News. [dostęp 2016-03-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
 42. informacja o udziale artystów. 2015. [dostęp 2016-05-06].
 43. MARTWA NATURA – live in Warsaw. Flickr – Photo Sharing!, 2013. [dostęp 2015-07-11].
 44. [Bydgoski Informator Kulturalny Maj 2014 s.39 zapowiedź w BIK-u].
 45. Ster na Bydgoszcz 2014 – strona organizatora. 2014. [dostęp 2015-07-11].
 46. oficjalny serwis zdjęciowy z wydarzenia. [dostęp 2015-07-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-11)].
 47. Galeria z koncertu Komendarek plays Pijarowski. PartyLover.pl, 2014-06-16. [dostęp 2015-07-11].
 48. oficjalna strona całości wydarzenia oraz publikowanej płyty. terrarium.art.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-11)]..
 49. oficjalna strona publikowanej płyty. terrarium.art.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-11)]..
 50. informacja na temat albumu i wydarzenia.
 51. szczegółowe informacje na temat płyty w serwisie discogs.com. discogs.com. [dostęp 2016-10-02].
 52. informacja na temat albumu i wydarzenia.
 53. informacja o płycie. [dostęp 2015-12-10].
 54. Jarosław Pijarowski: Pijarowski – OFF – Życie bez dotacji. Bydgoszcz: Arcanus & ICB Polska, 2015. ISBN 978-83-88079-33-7.
 55. informacja o albumie. Discogs.com. [dostęp 2017-07-06].
 56. płyta Living After Life. discogs.com. [dostęp 2019-10-03].
 57. Question Mark – La Terra Rossa – recenzje ArtRock.pl. 2013. [dostęp 2015-07-11].
 58. oficjalna strona UMFC. 2011. [dostęp 2015-07-11].
 59. serwis informacyjny o wydarzeniu w Gminie Zakrzewo. 2011. [dostęp 2015-07-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-03)].
 60. Oficjalny serwis CSW. [dostęp 2015-07-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-10)].
 61. informacja CSW w Toruniu.
 62. 26.05.2011 Jarosław Pijarowski „Creativeness – 1971-1991-2011 -?”. Les Artes. [dostęp 2015-07-11].
 63. informacje o wydarzeniu. 2011. [dostęp 2015-07-11].
 64. Fotograficzny wernisaż w salonach Konsulatu Generalnego – dziennikpolski24.pl. [dostęp 2015-07-11].
 65. informacja w Bydgoskim Informatorze Kulturalnym.
 66. DŹWIĘKI MOWY – DŹWIĘK NOWY – 3 4D. [dostęp 2015-07-11].
 67. Centrum Kultury w Łomiankach – informacje o wydarzeniu i reprodukcje prac J.Pijarowskiego. 2013. [dostęp 2015-07-11].
 68. informacja o wydarzeniu i wystawie. artinfo.pl. [dostęp 2016-09-07].
 69. wystawa 2017 – ZPAP Gdańsk. zpap-gdansk.pl. [dostęp 2017-05-11].
 70. Anna Panek Kusz: Labirynt – Festiwal Nowej Sztuki. Słubice/Frankfurt: DK SMOK, seria: Labirynt. ISBN 978-83-913197-8-4.
 71. Informacja o wydarzeniu w Zgierzu. miasto.zgierz.pl. [dostęp 2022-11-16].
 72. J.Pijarowski: Wprowadzenie do grafologicznego podziału j. polskiego. Bydgoszcz: Wydawnictwo Arcanus, 2005-04-01. ISBN 83-88079-17-4.
 73. K. Wolska, J.Pijarowski: Władysław Wałęga – Obrazy wyobraźni. Bydgoszcz: KPCK, 2015-10-22.
 74. K. Wolska, J.Pijarowski: Ignacy Bulla – Małe formy malarskie. Bydgoszcz: ICB & Brain Active Records, 2016-09-01. ISBN 978-83-945313-0-0.
 75. J.Pijarowski: Jerzy Srzednicki – Retrospektywa – zostawmy je, zostawmy bez tytułu. Bydgoszcz: ICB & Brain Active Records, 2017-06-05, s. 68. ISBN 978-83-945313-1-7.
 76. J.Pijarowski & Katarzyna Wolska: Erwin Sówka – Wizjoner. Bydgoszcz: DWRB & Brain Active Records & Jarosław Pijarowski, 2021-05-24, s. 68. ISBN 978-83-955327-1-9.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]