Jasia (Góry Sowie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jasia
Ilustracja
Widok na wzniesienie od strony południowo-wschodniej z drogi WalimGlinno.
Państwo

 Polska

Pasmo

Sudety
Góry Sowie

Wysokość

612[1] m n.p.m.

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Jasia”
Ziemia50°42′37,06″N 16°26′40,99″E/50,710294 16,444719

Jasia lub Góra Jasia (612 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich.

Położenie i opis[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone jest w północno-zachodniej części Gór Sowich, około 1,4 km na północ od centrum miejscowości Walim[1]. Rozległa kulminacja na południowo-wschodnim krańcu masywu Babiego Kamienia o dość stromych zboczach północno-wschodnim opadającym do doliny Michałkowskiego Potoku i południowo-zachodnim opadającym do doliny Walimki[1]. Wyrasta między Działem Jawornickim po południowo-zachodniej stronie a Dział Michałkowskim po północno-wschodniej stronie, w środkowej części długiego bocznego grzbietu Gór Sowich ciągnącego się w kierunku północno-zachodnim od Przełęczy Walimskiej. Wznosi się po północno-zachodniej stronie od wzniesienia Babi Kamień, od którego oddzielone jest Zajęczym Rowem. Wzniesienie wyraźnie wydzielają doliny potoków: Młynówki od północnego wschodu i Walimki, od południowego zachodu, prawych dopływów Bystrzycy.

Wzniesienie zbudowane jest z prekambryjskich gnejsów biotytowych i granitów z pegmatytami[1]. Zbocza wzniesienia pokrywa warstwa młodszych osadów z okresu zlodowaceń plejstoceńskich [2]. Wzniesienie od północnej strony góruje nad miejscowością Walim. Niewielką część wierzchołka wzniesienie oraz kraniec zachodniego zbocz, zajmuje las świerkowy i mieszany z przewagą buka. Rozległe partie zboczy zajmują nieużytki, łąki i pastwiska, na których rosnące ciągi drzew i kępy krzaków wyznaczają dawne miedze i polne drogi[1]. Wschodnim zboczem równolegle do Młynówki prowadzi droga lokalna Walim - Toszowice. Wzniesienie oddziela Toszowice od Walimia. Położenie wzniesienia, kształt i wyraźna kopulasta część szczytowa z niewyraźnie podkreślonym wierzchołkiem, czynią wzniesienie rozpoznawalnym w terenie.

Inne[edytuj | edytuj kod]

  • W przeszłości Góra Jasia stanowił atrakcje dla letników z Walimia oraz turystów wędrujących z Zagórza Śl. na Wielką Sowę. Do lat 50. XX wieku przez szczyt prowadził czerwony szlak turystyczny. Obecnie szczyt jest zapomniany i bardzo rzadko odwiedzany przez turystów.
  • Dawniej pod sam szczyt podchodziły wiejskie zagrody, które były znacznie porozrzucane po zboczu. Ślady dawnych zagród wyznaczają dawne przydomowe drzewa i kępy krzaków porastających ruiny.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 11: Góry Sowie, Wzgórza Włodzickie. Wrocław: I-BiS, 1994, s. 155. ISBN 83-85773-12-6.
  2. Masyw Wielkiej Sowy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]