Jasień (Masyw Śnieżnika)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jasień czes.Jelení vrch
Ilustracja
Widok z północno-wschodniego zbocza Opacza z granicy polsko-czeskiej sł.gr.III/82.
Państwo  Polska
 Czechy
Położenie Heřmanice, Międzylesie
Pasmo Sudety
Masyw Śnieżnika
Wysokość 936[1] m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko centrum po prawej na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Jasień ''czes.Jelení vrch''”
Ziemia50°08′41,26″N 16°46′54,54″E/50,144794 16,781817

Jasień czes. nazwa Jelení vrch - wzniesienie (936 m n.p.m.) w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Wschodnichch, w Masywie Śnieżnika.

Położenie i opis[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie graniczne, położone w Sudetach Wschodnich, w południowo-zachodniej części Masywu Śnieżnika, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, na południowo-zachodnim rozrogu Śnieżnika, między wzniesieniem Trójmorski Wierch, a Opaczem, około 3,5 km na południowy wschód od centrum miejscowości Jodłów[1].

Wzniesienie o słabo zaznaczonym szczycie, gubiące się w dominującym nad nim masywie Trójmorskiego Wierchu[1]. Góra o spłaszczonej części wierzchołkowej i zboczach stromo opadających na południe, zachód i wschód. Wyrasta z południowo-zachodniego zbocza Trójmorskiego Wierchu, w południowo-zachodnim, granicznym grzbiecie odchodzącym od Śnieżnika. Zbudowane jest z gnejsów śnieżnickich, należących do metamorfiku Lądka i Śnieżnika, w całości porośnięte jest lasem świerkowym regla dolnego z domieszką drzew liściastych[1]. Przez wierzchołek przechodzi granica państwowa między Polską a Czechami oraz dział wodny oddzielający zlewisko morza Bałtyckiego, od Morza Północnego[1]. Na zboczu w kierunku północno-zachodnim około 0,6 km poniżej szczytu, po południowej stronie drogi leśnej prowadzącej do byłego przejścia granicznego na szlaku turystycznym Jodłów-Horní Morava, położone jest źródło Nysy Kłodzkiej.

Na zachodnim zboczu Jasienia, na wysokości około 920 m n.p.m. znajduje się źródło Nysy Kłodzkiej[1].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez szczyt przechodzi pieszy szlak turystyczny:

Na północnym zboczu, poniżej szczytu, znajdowało się przejście graniczne na szlaku turystycznym Jodłów - Horní Morava.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 16: Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1993, s. 115-116. ISBN 83-7005-341-6.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]