Jaskinia Musza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jaskinia Musza
Ilustracja
Otwór jaskini
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Położenie

Kraków, Skałki Twardowskiego

Właściciel

prywatny

Długość

25 m

Głębokość

0 m

Wysokość otworów

212 m n.p.m.

Wysokość otworów
nad dnem doliny

8 m

Kod

J.BK-02.07

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Jaskinia Musza”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Jaskinia Musza”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Jaskinia Musza”
Ziemia50°02′24″N 19°54′52″E/50,039889 19,914333
Strona internetowa

Jaskinia Muszajaskinia w kamieniołomie Kapelanka w Skałkach Twardowskiego w Dzielnicy VIII Dębniki w Krakowie[1]. Pod względem geograficznym znajduje się w mezoregionie Pomost Krakowski, będącym częścią makroregionu Bramy Krakowskiej[2].

Opis obiektu[edytuj | edytuj kod]

Otwór jaskini znajduje się w zacięciu Szarej Ścianki na wysokości kilku metrów[3]. Prowadzi przez niego droga wspinaczkowa Przez grotkę (V w skali krakowskiej)[4].

Otwór ma wysokość 1,5 m. Ciągnie się za nim niski korytarz o długości 25 m i szerokości nieprzekraczającej 1 m. W kilku miejscach jest przewężony, występują także obniżenia stropu i zaciski. Na końcu staje się niemożliwy do dalszego przejścia, prawdopodobnie jednak ciągnie się aż do zalanego wodą wyrobiska drugiego kamieniołomu, obecnie jest to Zalew Zakrzówek[3].

Jest jaskinią krasową powstałą na pionowym pęknięciu ciosowym w warunkach freatycznych (poniżej zwierciadła wód podziemnych). Powstała w uławiconych wapieniach z jury późnej. Jej namulisko jest skąpe, składa się z gliny zmieszanej z wapiennym gruzem. Jest wilgotna i wyczuwalny jest przewiew powietrza. Światło dochodzi tylko na odległość kilku metrów od otworu. Wewnątrz obserwowano dużą liczbę pająków i komarów[3].

Historia poznania i eksploracji[edytuj | edytuj kod]

Jaskinia odsłonięta została podczas eksploatacji kamieniołomu. Prawdopodobnie była większa, ale jej część uległa zniszczeniu podczas eksploatacji. Na Szarej Ściance widoczna jest jeszcze pozostałość dalszego ciągu jej korytarza – wygładzona ścianka, na długości kilku metrów pokryta polewą naciekową. Jest odwiedzana od dawna. Opisał ją M. Czepiel w 1976 r., on też opracował jej plan[5].

Na końcu korytarza jaskini widoczne są ślady kopania[3].

Plan

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [online] [dostęp 2019-10-12].
  2. Jerzy Kondracki, Geografia regionalna Polski, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN, 1998, ISBN 83-01-12479-2.
  3. a b c d Andrzej Górny, Jaskinia Musza, [w:] Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2019-10-12].
  4. Baza topo portalu wspinaczkowego [online] [dostęp 2019-10-12].
  5. M. Czepiel, Katowice: Inwentarz Jaskiń Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej, Meander nr 1: 17-38. Biuletyn informacyjny Speleoklubu „Górnik” przy Oddziale Zakładowym PTTK kop. „Wujek”, 1976.