Jaskinia Niedźwiedzia Górna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Jaskinia Niedźwiedzia Górna – jaskinia krasowa na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w Polsce. Długość jej korytarzy wynosi 635 m długości, ma ponad 30 m deniwelacji.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Jaskinia położona jest w dolinie Wiercicy, 12 km na wschód od Gór Sokolich, w Złotym Potoku w gminie Janów (powiat częstochowski). Leży w granicach rezerwatu przyrody Parkowe. Wejście znajduje się na wysokości 330 m n.p.m.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jaskinia rozwinięta jest w dwóch poziomach. Górny poziom tworzy wielka Sala Krasińskiego o pochyłym dnie, do której prowadzi wejście. Połączona jest ona Studnią Popielcową z poziomem dolnym, który stanowi system splątanych sal i korytarzy o bogatej szacie naciekowej. Wyróżniają się wśród nich Główny Chodnik, Sala ze Stalagmitem, Dworzec, Kręta Aleja, Szkieleciarki i Białe Ulice. Najniższy punkt jaskini leży 24 m poniżej poziomu wejścia.

Historia odkrycia i badań[edytuj | edytuj kod]

Jaskinia Niedźwiedzia Górna została odkryta zimą 2011/2012 r. przez W. Kuczoka, M. Pawełczyka, R. Klimarę i J. Surmacza[1]. Już na wiosnę 2012 r. wejście do niej zostało zamknięte i jaskinia jest niedostępna do zwiedzania. Wejścia do niej są kontrolowane i ograniczone do maksymalnie kilku wejść w ciągu roku. Od 2015 r. Jaskinia Niedźwiedzia Górna jest przedmiotem prac dokumentacyjnych i badawczych, obejmujących obserwacje geologiczno-geomorfologiczne, mikroklimatyczne, paleozoologiczne, archeologiczne i biologiczne.

Fauna jaskiniowa[edytuj | edytuj kod]

W trakcie dotychczasowych badań w jaskini stwierdzono liczne występowanie Choleva lederiana gracilenta, podgatunku chrząszcza z rodziny Leiodidae, będącego reliktem epoki lodowej. Wcześniej znany on był jedynie z dwóch jaskiń na terenie Gór Sokolich (Jaskinia pod Sokolą Górą i Jaskinia Studnisko).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kuczok W., Nowak J., Surmacz J., "Jaskinia Niedźwiedzia Górna", Jaskinie nr 1(70) 2013; http://www.jaskiniejury.pl/jaskinie-wyzyny/74-jaskinia-niedzwiedzia-gorna

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wykaz jaskiń [1];
  • Andrzej Tyc, Magdalena Słupińska, Joanna Kocot-Zalewska: Wstępne wyniki badań mikroklimatycznych Jaskini Niedźwiedziej Górnej w Złotym Potoku na Wyżynie Częstochowskiej [w:] Materiały 51. Sympozjum Speleologicznego, Zakopane 2017, s. 94;
  • Joanna Kocot-Zalewska, Magdalena Słupińska: Choleva lederiana gracilenta (Szymczakowski 1957) w Jaskini Niedźwiedziej Górnej na Wyżynie Częstochowskiej [w:] Materiały 51. Sympozjum Speleologicznego, Zakopane 2017, s. 72.