Jaskinia Ostra-Rolling Stones

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jaskinia Ostra-Rolling Stones
Plan jaskini
Plan jaskini
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Położenie

Beskid Śląski, Ostre

Właściciel

prywatny

Długość

885 m

Głębokość

60 m

Deniwelacja

60 m

Wysokość otworów

894 m n.p.m.

Ekspozycja otworów

ku górze

Data odkrycia

Jaskinia Ostra - czerwiec 2010, Jaskinia Rolling Stones - październik 2010

Kod

(nr inwentarzowy PIG) K.Bs-02.153

Położenie na mapie Beskidu Śląskiego
Mapa konturowa Beskidu Śląskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Jaskinia Ostra-Rolling Stones”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „Jaskinia Ostra-Rolling Stones”
Ziemia49°39′19″N 19°04′20″E/49,655158 19,072119

Jaskinia Ostra-Rolling Stones – najgłębsza i jedna z najdłuższych jaskiń w Beskidzie Śląskim. Wejście do niej znajduje się na południowym zboczu góry Ostre, niedaleko wsi Twardorzeczka, w pobliżu Schroniska Niewypał i Jaskini Expresowej, na wysokości 894 m n.p.m. System jaskiniowy powstał z połączenia Jaskini Ostrej i Jaskini Rolling Stones. Posiada dwa czynne otwory wejściowe (dawne wejścia do Jaskini Rolling Stones i Jaskini Ostrej). Swojego czasu wejście do dawnej Jaskini Ostrej było zapieczętowane, jednak obecnie (wiosna 2023) przejście jest możliwe.[potrzebny przypis] Długość jaskini wynosi 885 metrów, a jej deniwelacja 60 metrów[1][2][3].

Otwór jaskini

Opis jaskini[edytuj | edytuj kod]

Jaskinia zaczyna się niewielką studzienką wejściową. Odchodzą z niej dwa ciągi: na północ za zaciskiem znajdują się Partie Solowe z dwiema salkami, studzienką i ciasnymi korytarzykami, natomiast na wschód za zaciskiem zaczyna się główny ciąg. Idący w dół, obszerny korytarz prowadzi do niewielkiej Sali Anielki. Tuż przed nią odchodzi w bok korytarz prowadzący do Partii Hatifnatów (niewielki ciąg składający się z kilku szczelinowych korytarzyków). Ciąg główny idzie z Sali Anielki, przez zacisk, do Sali ze Zjeżdżalnią. Tuż przed tą salą odchodzi w bok ciąg prowadzący do Małego BJUSTu (niewielka, podłużna sala, za którą znajduje się kolejna salka – Komórka Naciekowa, gdzie znajduje się jedyny w jaskini ciek wodny).

Z Sali ze Zjeżdżalnią odchodzi kilka niewielkich, bocznych ciągów. Główny ciąg prowadzi na południe ziemistą pochylnią do niskiej Sali V. Stąd odchodzą dwa ciągi:

  • na południe, następną pochylnią dochodzi się do szczelinowej sali Dużego BJUSTu, dalej do Sali Mati_ASa.
  • na południowy zachód, przez zacisk, idzie korytarz prowadzący do zacisku Wyrwibark (zaraz przed nim odchodzi szczelinowy korytarz, który przez 6,5-metrowy Próg Odkrywców prowadzi do Sali Mati_ASa).
W głębi szczyt Ostre

Za zaciskiem Wyrwibark znajduje się duża Sala Honki. Na północ prowadzi z niej ciasny Czekoladowy Korytarz dochodzący do wejścia do Jaskini Ostrej.[potrzebny przypis] Na południe natomiast idzie Korytarz Kwadratowy prowadzący do Pośredniej Sali. Odchodzą tu w bok niewielkie Partie Punkrocka. Główny ciąg idzie z Pośredniej Sali, przez niewielką studzienkę, do Ostatniej Sali. Odchodzi stąd kilka szczelinowych korytarzyków. Jeden z nich nazwany Stare Dno prowadzi do niewielkiej, kończącej się ślepo, Białej Szczeliny, drugi idzie przez Salę z Oknami do wąskiego szczelinowego korytarzyka kończącego się szczeliną nie do przejścia. Jest to najniżej położony punkt jaskini[1].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Jaskinia jest typu osuwiskowego. Jej główny ciąg tworzy kilka olbrzymich szczelin. Ściany są wilgotne, brak jest na nich roślinności. Jedyny ciek wodny znajduje się w Komórce Naciekowej.

Stalaktyty można spotkać w Sali Honki i Partiach Punkrocka, natomiast błotne polewy w Sali Honki i Komórce Naciekowej.

Jaskinia jest jednym z największych zimowisk nietoperzy w Beskidach (podkowiec mały, nocek duży i nocek orzęsiony)[2][1].

Historia odkryć[edytuj | edytuj kod]

Jaskinia Ostra została odkryta w czerwcu 2010 roku. W lipcu tego samego roku R. Klimara, T. Stryczek, K. Borgieł i M. Friendorf doszli do Starego Dna.

W październiku 2010 roku odkryto Jaskinię Rolling Stones. M. Jeziorski i R. Klimara doszli do Progu Odkrywców.

11 grudnia 2010 roku P. Michalski i R. Klimara znaleźli połączenie obu jaskiń.

Jej pierwszy opis (w 2012 roku) sporządził Rafał Klimara, natomiast plan Czesław Szura[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Jaskinie Polski, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [online], jaskiniepolski.pgi.gov.pl [dostęp 2018-04-29] (pol.).
  2. a b c Jaskinie – kwartalnik Polskiego Związku Alpinizmu. Nr 3 (68)/2012. ISSN 1234-4346.
  3. Grzegorz Klassek, Tomasz Mleczek, Eksploracja i inwentaryzacja jaskiń polskich Karpat fliszowych (wrzesień 2014 r. – sierpień 2015 r.), 49. Sympozjum Speleologiczne, Załęcze Wielkie, 2015.