Jaskinia Rouffignac

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jaskinia Rouffignac
Ilustracja
Wejście do jaskini
Państwo  Francja
Położenie departament Dordogne
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Jaskinia Rouffignac
Jaskinia Rouffignac
45°00′31,7″N 0°59′15,5″E/45,008806 0,987639

Jaskinia Rouffignac – znajdująca się we francuskim departamencie Dordogne jaskinia krasowa, zawierająca paleolityczne malowidła i ryty naskalne.

O istnieniu jaskini informował już w 1575 roku François de Belleforest, jej ponowne odkrycie przez archeologów nastąpiło jednak dopiero w 1956 roku. Pomimo pojawiających się oskarżeń o fałszerstwo, uczeni po długiej debacie uznali ostatecznie, iż zdecydowana większość malunków w jaskini jest autentyczna[1].

Na jaskinię składa się złożony szereg rozgałęziających się korytarzy, o łącznej długości ponad 1 kilometra. Malowidła i ryty znajdują się w prawie wszystkich częściach jaskini. Dominują przedstawienia mamutów, których jest ponad 100, co czyni z Rouffignac największe zbiorowisko przedstawień tych zwierząt okresu sztuki magdaleńskiej. Inne wizerunki przedstawiają żubry, konie, koziorożce, nosorożce oraz znaki geometryczne. Ich wiek szacowany jest na około 13 tysięcy lat p.n.e. Przed jaskinią znaleziono ślady osadnictwa mezolitycznego z okresu 9-8 tys. lat BP[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Paul G. Bahn and Jean Vertut: Journey Through the Ice Age. Berkeley: University of California Press, 1997, s. 83.
  2. Barbara Ann Kipfer: Encyclopedic Dictionary of Archaeology. New York: Kluwer Academic/Plenum Publishers, 2000, s. 484.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wielka Historia Świata. T. 1. Świat przed „rewolucją” neolityczną. Kraków: Wydawnictwo Fogra, 2004.