Jaskinia w Bramie Kobylańskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jaskinia w Bramie Kobylańskiej
Ilustracja
Plan jaskini
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Położenie

Ponad Gnój Turnia, Kobylany

Właściciel

prywatny

Długość

8,8 m

Deniwelacja

4,2 m

Wysokość otworów

305 m n.p.m.

Ekspozycja otworów

ku NE

Kod

J.Olk.I-06.86

Położenie na mapie gminy Zabierzów
Mapa konturowa gminy Zabierzów, u góry znajduje się punkt z opisem „Jaskinia w Bramie Kobylańskiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Jaskinia w Bramie Kobylańskiej”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Jaskinia w Bramie Kobylańskiej”
Położenie na mapie powiatu krakowskiego
Mapa konturowa powiatu krakowskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Jaskinia w Bramie Kobylańskiej”
Ziemia50°09′12″N 19°45′22″E/50,153333 19,756111
Strona internetowa

Jaskinia w Bramie Kobylańskiejjaskinia w skale Bramy Kobylańskiej we wsi Kobylany, w gminie Zabierzów, w powiecie krakowskim, w województwie małopolskim. Znajduje się w skale Ponad Gnój Turnia[1], położonej w wylocie Doliny Kobylańskiej, w jej orograficznie prawym zboczu, tuż nad potokiem Kobylanka[2]. Pod względem geograficznym jest to obszar Wyżyny Olkuskiej wchodzący w skład Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej[3].

Jaskinia ma otwór o wysokości 3,5 m znajdujący się u podstawy wschodniej ściany skały zbudowanej z wapieni pochodzących z jury późnej. Za otworem jest stromo wznoszący się korytarzyk, który po 5 metrach zmienia kierunek, a po dalszych czterech kończy się szczeliną zbyt ciasną dla człowieka[1]. W jaskini występują nacieki w postaci mleka wapiennego i grzybków naciekowych. Dno wypełnia rumosz skalny. Jaskinia jest sucha i w całości poddana wpływom klimatu zewnętrznego. Na ścianach otworu rozwijają się glony i porosty, a otoczenie otworu zarastają krzewy. Ze zwierząt obserwowano kosarze i pająka sieciarza jaskiniowego[1].

Jaskinia znana była od dawna. W piśmiennictwie po raz pierwszy wzmiankowali ją w 1983 r. K. Baran i T. Opozda w przewodniku wspinaczkowym[4]. Dokumentację i plan jaskini sporządził J. Nowak w grudniu 2003 roku[1].

W tej samej ścianie Ponad Gnój Turni, w odległości kilku metrów po prawej stronie znajduje się jeszcze otwór Szczeliny w Bramie Kobylańskiej[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Andrzej Górny, Jakub Nowak, Jaskinia w Bramie Kobylańskiej, [w:] Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2020-03-14].
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [online] [dostęp 2020-03-14].
  3. Jerzy Kondracki, Geografia regionalna Polski, Warszawa, Wyd. Naukowe PWN, 1998, ISBN 83-01-12479-2
  4. K. Baran, T. Opozda, Skałki Podkrakowskie. Przewodnik wspinaczkowy – tom 1., Warszawa-Kraków: PTTK, Wydawnictwo „KRAJ”, 1983, s.120
  5. Andrzej Górny, Jakub Nowak, Szczelina w Bramie Kobylańskiej, [w:] Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2020-03-14].