Jaskinie Jenolan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jaskinie Jenolan
Ilustracja
Jaskinia Temple of Baal
Państwo  Australia
Stan  Nowa Południowa Walia
Położenie na mapie Nowej Południowej Walii
Mapa lokalizacyjna Nowej Południowej Walii
Jaskinie Jenolan
Jaskinie Jenolan
Położenie na mapie Australii
Mapa lokalizacyjna Australii
Jaskinie Jenolan
Jaskinie Jenolan
33°49′14″S 150°01′17″E/-33,820556 150,021444
Jaskinia Lucasa
Jaskinia Imperial

Jaskinie Jenolan (ang. Jenolan Caves) – kompleks jaskiń krasowych, znajdujących się w australijskich Górach Błękitnych, 175 km na zachód od Sydney. Stanowią jedną z największych atrakcji turystycznych w Australii. Są to najstarsze otwarte jaskinie na świecie, mają 340 milionów lat[1][2].

W jaskiniach znajduje się wiele spektakularnych formacji krasowych (heliktyty, stalaktyty, stalagnaty). Większość jaskiń jest łatwo dostępna dla zwiedzających i dobrze oświetlona.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Lokalne plemię aborygeńskie Gundengarra nadało jaskiniom nazwę 'Binoomea' (Ciemne miejsca), ale Aborygeni nie zapuszczali się wewnątrz jaskiń, unikając nawet przebywania w ich okolicach. Pierwszym Europejczykiem, który odkrył jaskinie, był James Whalam, który w 1838 przypadkowo natknął się na jedno z licznych wejść do jaskiń.

Początkowo znane były jako Fish River Caves, w 1866 przeszły na własność rządu Nowej Południowej Walii, a ich administratorem został Jeremiah Wilson. Wilson zbadał i opisał znane jeszcze przed jego przybyciem jaskinie Elder i Lucas, a także odkrył nieznane wcześniej jaskinie Imperial, Left Imperial (znaną teraz jako Chifley), Jersey i Jubilee. Jaskinie szybko stały się popularną atrakcją turystyczną i zanim wprowadzono zakaz dotykania czy zabierania kawałków formacji krasowych na pamiątkę w 1872, odwiedzający je turyści dokonali wielu szkód.

Ich współczesna nazwa "Jenolan" została przyjęta w 1884, w języku lokalnego plemienia aborygenów oznacza ono "wysoko położone miejsce" – taką samą nazwę nosi położony niedaleko od jaskiń szczyt Fenolan.

W 1903 następny administrator James Wiburd odkrył następne jaskinie – River, Skeleton (obecna nazwa – Pool of Cerberuj), Temple of Baal, Orient i Gibbon Cave. Jaskinia Chifley (wcześniej znana jako Left Imperial Cave, w 1952 nazwana imieniem australijskiego premiera Bena Chifleya) była jedną z pierwszych jaskiń na świecie oświetloną prądem elektrycznym (1880). Z kolei Orient Cave była pierwsza jaskinią w Australii, która została wyczyszczona przy użyciu pary wodnej (1968).

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Jaskinie Jenolan odwiedzane są rocznie przez ponad 250 000 turystów, co czyni je jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Nowej Południowej Walii. 9 z jaskiń jest otwartych na co dzień do normalnego zwiedzania, kilka innych jest dostępnych dla speleologów i zorganizowanych grup turystycznych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tests show Jenolan Caves among world's oldest (ang.). W: ABC News Online [on-line]. Australian Broadcasting Corporation. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-03-06)].
  2. R.A.L. Osborne , H. Zwingmann , R.E. Pogson, D.M. Colchester. Carboniferous clay deposits from Jenolan Caves, New South Wales: implications for timing of speleogenesis and regional geology. „Australian Journal of Earth Sciences”. 53 (3), s. 377-405, 2006. DOI: 10.1080/08120090500507362 (ang.). 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]