Jason Bourne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jason Bourne
Postać z serii Jason Bourne
Pierwsze wystąpienie

Tożsamość Bourne’a (powieść)
Tożsamość Bourne’a (film z 1988)

Twórca

Robert Ludlum

Grany przez

Matt Damon (Tożsamość Bourne’a, Krucjata Bourne’a, Ultimatum Bourne’a, Jason Bourne)
Richard Chamberlain (Tożsamość Bourne’a (1988))

Dubbing

Jeff Pierce (Robert Ludlum’s The Bourne Conspiracy)

Inne informacje
Specjalność

tajny agent wyszkolony przez CIA

Jason Charles Bourne, właśc. David Webb[1] – postać fikcyjna stworzona przez Roberta Ludluma, tajny agent wyszkolony przez CIA.

Bourne jest główną postacią trzech powieści Ludluma: Tożsamość Bourne’a, Krucjata Bourne’a i Ultimatum Bourne’a. Po śmierci autora, serię powieści o przygodach Bourne’a, kontynuuje Eric Van Lustbader, który napisał kolejne książki: Dziedzictwo Bourne’a, Zdrada Bourne’a, Sankcja Bourne’a, Mistyfikacja Bourne’a, Cel Bourne’a, Świat Bourne’a, Imperatyw Bourne'a, Odwet Bourne’a, Przewaga Bourne’a i Zagadka Bourne’a.

Ekranizacje[edytuj | edytuj kod]

W 1988 na podstawie pierwszej powieści nakręcono miniserial sensacyjny, pt. Tożsamość Bourne’a z Richardem Chamberlainem w roli głównej.

W 2002 w rolę Bourne’a w filmie Tożsamość Bourne’a wcielił się Matt Damon. W odróżnieniu od wcześniejszego miniserialu, film w wersji kinowej, był bardzo luźną adaptacją powieści Ludluma. Po jego sukcesie komercyjnym, nakręcono dwa kolejne filmy o Bournie: Krucjata Bourne’a (2004) i Ultimatum Bourne’a (2007). Premiera kinowa czwartej części, pt. Dziedzictwo Bourne’a odbyła się 10 sierpnia 2012 r., natomiast w 2016 r. nakręcono film pt. Jason Bourne, w reżyserii Paula Greengrassa, również z Mattem Damonem w roli głównej, którego premiera miała miejsce 27 lipca 2016 roku.

W 2008 roku została wydana gra komputerowa pt. Robert Ludlum’s The Bourne Conspiracy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "The Bourne Identity" by Robert Ludlum [online], patrickburleson.com, 3 lutego 2005 [dostęp 2020-02-05] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]