Przejdź do zawartości

Jasper Johns

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jasper Johns
ilustracja
Imię i nazwisko

Jasper Johns, Jr.

Data i miejsce urodzenia

15 maja 1930
Augusta

Narodowość

amerykańska

Dziedzina sztuki

malarstwo

Epoka

pop art, minimal art

Ważne dzieła
  • Flagi
  • Tarcze
Odznaczenia
Prezydencki Medal Wolności (Stany Zjednoczone) Narodowy Medal Sztuki (USA)
Nagrody

Carnegie Prize
Grand Prix Biennale w Wenecji

Strona internetowa
Trzy Flagi (1958).

Jasper Johns, Jr. (ur. 15 maja 1930 w Auguście) – amerykański malarz, prekursor pop-artu i minimal art. Odznaczony Prezydenckim Medalem Wolności i Narodowym Medalem Sztuki.

Zarys biografii

[edytuj | edytuj kod]

Od 1947 do 1948 studiował na University of South Carolina. W latach 1952–1953 służył w wojsku, stacjonował w Japonii. Po powrocie do Nowego Jorku pracował w księgarni, a od 1954, razem z Robertem Rauschenbergiem przy dekoracji sklepowych witryn.

W 1955 tworzy pierwsze Flagi amerykańskie i Tarcze, które były tak oryginalne na tle ówczesnej twórczości, że zwróciły uwagę Leo Castelliego, marszanda Rauschenberga. W tym samym roku powstaje Tarcza strzelnicza z gipsowymi odlewami, która ze względu na trudności interpretacyjne wywoła skandal. Pierwsza indywidualna wystawa Johnsa odbyła się w 1958 w Leo Castelli Gallery w Nowym Jorku, okrzyknięta została początkiem pop-artu. W 1959 jego obraz Grey Numbers (Szare numery) zdobył Carnegie Prize na Biennale w Pittsburghu. W tym samym roku wziął udział razem z Rauschenbergiem w happeningu Allana Kaprowa Eighteen Happenings in Six Parts. Współpracował z kompozytorem Johnem Cage’em. W 1988 otrzymał nagrodę Grand Prix na 43. Biennale w Wenecji.

Z Rauschenbergiem, którego poznał zimą 1953, pozostawał w związku homoseksualnym[1].

Wybrane dzieła

[edytuj | edytuj kod]
  • Seria Flag, powstająca w latach 1955-1960, zamknięta brązowym odlewem namalowanej na płótnie flagi. Centralnym zagadnieniem tego cyklu, jak i twórczości Johnsa w ogóle, jest problem tożsamości znaku, wyrażający się w często powtarzanym pytaniu: „Czy to jest obraz, czy flaga?”
  • Tarcza strzelnicza z gipsowymi odlewami (1955) jest grą z konwencjonalnym myśleniem o sztuce przedstawiającej i abstrakcyjnej. Praca ta składa się z płótna przedstawiającego koncentrycznie ułożone kręgi oraz umieszczonych na jego górnej krawędzi skrzynek z gipsowymi odlewami stopy, nosa, ust, ucha i penisa. Z pozoru abstrakcyjny wzór kół przedstawia w rzeczywistości konkretny przedmiot (tarczę strzelniczą), a odlewy przez swoją fragmentaryczność i kolor okazują się bardziej abstrakcyjne[2].
  • Brąz malowany I (1960) – swego rodzaju anty-ready made – wykonane z brązu (jako tradycyjnego, cenionego tworzywa) puszki piwa, pomalowane zgodnie z pierwowzorem, na pierwszy rzut oka wyglądają jak ready mades właśnie, ale odróżnia je to, że nie są wytworem przemysłowym a ręcznie wykonaną rzeźbą, oraz brak w nich charakterystycznego dla ready mades pozbawienia funkcji użytkowej.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Jonathan D. Katz, Jasper Johns’ Alley OOP: On Comic Strips and Camouflage. queerculturalcenter.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-08-27)]..
  2. Jean-Luc Chalumeau, Historia sztuki współczesnej, Warszawa 2007.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]