Jasper Johns

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jasper Johns
Imiona i nazwisko Jasper Johns, Jr.
Data i miejsce urodzenia 15 maja 1930
Augusta
Narodowość amerykańska
Dziedzina sztuki malarstwo
Styl pop art, minimal art
Ważne dzieła Flagi, Tarcze
Odznaczenia
Prezydencki Medal Wolności (Stany Zjednoczone)
Nagrody
Carnegie Prize
Grand Prix Biennale w Wenecji

Jasper Johns, Jr. (ur. 15 maja 1930 w Auguście) – amerykański malarz, prekursor pop-artu i minimal art. Odznaczony Prezydenckim Medalem Wolności i Narodowym Medalem Sztuki.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Od 1947 do 1948 studiował na University of South Carolina. W latach 1952-1953 służył w wojsku, stacjonował w Japonii. Po powrocie do Nowego Jorku pracował w księgarni, a od 1954, razem z Robertem Rauschenbergiem przy dekoracji sklepowych witryn.

W 1955 tworzy pierwsze Flagi amerykańskie i Tarcze, które były tak oryginalne na tle ówczesnej twórczości, że zwróciły uwagę Leo Castelliego, marszanda Rauschenberga. W tym samym roku powstaje Tarcza strzelnicza z gipsowymi odlewami, która ze względu na trudności interpretacyjne wywoła skandal. Pierwsza indywidualna wystawa Johnsa odbyła się w 1958 w Leo Castelli Gallery w Nowym Jorku, okrzyknięta została początkiem pop-artu. W 1959 jego obraz Grey Numbers (Szare numery) zdobył Carnegie Prize na Biennale w Pittsburghu. W tym samym roku wziął udział razem z Rauschenbergiem w happeningu Allana Kaprowa Eighteen Happenings in Six Parts. Współpracował z kompozytorem Johnem Cage’em. W 1988 otrzymał nagrodę Grand Prix na 43. Biennale w Wenecji.

Z Rauschenbergiem, którego poznał zimą 1953, pozostawał w związku homoseksualnym[1].

Wybrane dzieła[edytuj | edytuj kod]

  • Seria Flag, powstająca w latach 1955-1960, zamknięta brązowym odlewem namalowanej na płótnie flagi. Centralnym zagadnieniem tego cyklu, jak i twórczości Johnsa w ogóle, jest problem tożsamości znaku, wyrażający się w często powtarzanym pytaniu: „Czy to jest obraz, czy flaga?”
  • Tarcza strzelnicza z gipsowymi odlewami (1955) jest grą z konwencjonalnym myśleniem o sztuce przedstawiającej i abstrakcyjnej. Praca ta składa się z płótna przedstawiającego koncentrycznie ułożone kręgi oraz umieszczonych na jego górnej krawędzi skrzynek z gipsowymi odlewami stopy, nosa, ust, ucha i penisa. Z pozoru abstrakcyjny wzór kół przedstawia w rzeczywistości konkretny przedmiot (tarczę strzelniczą), a odlewy przez swoją fragmentaryczność i kolor okazują się bardziej abstrakcyjne[2].
  • Brąz malowany I (1960) – swego rodzaju anty-ready made – wykonane z brązu (jako tradycyjnego, cenionego tworzywa) puszki piwa, pomalowane zgodnie z pierwowzorem, na pierwszy rzut oka wyglądają jak ready mades właśnie, ale odróżnia je to, że nie są wytworem przemysłowym a ręcznie wykonaną rzeźbą, oraz brak w nich charakterystycznego dla ready mades pozbawienia funkcji użytkowej.

Przypisy

  1. Jonathan D. Katz, Jasper Johns’ Alley OOP: On Comic Strips and Camouflage.
  2. Jean-Luc Chalumeau, Historia sztuki współczesnej, Warszawa 2007.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]