Jay Kim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chang-jun "Jay" Kim (ur. 27 marca 1939 r. w Seulu) – były polityk z Kalifornii.

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Jay Kim urodził się w Seulu w Korei Południowej. Podczas wojny koreańskiej jego dom został zniszczony. W 1961 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych gdzie ukończył studia z zakresu inżynierii na Uniwersytecie południowej Kalifornii. Później uzyskał doktorat z nauk politycznych na Uniwersytecie HanYang[1].

W 1962 roku wziął slub z Jung Ok (June) Kim. Obecnie jego żoną jest Jennifer Ahn[2].

W 1976 roku stworzył JAYKIM Engineers. Firma zajmowała się projektowaniem autostrad i rekultywacją wodną. Firma zatrudniała 130 pracowników i posiadała trzy biura w zachodnich stanach i jest zarejestrowana w pięciu. Jego firma należała do 500 najlepszych firm projektowych w kraju[2].

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

Polityka lokalna[edytuj | edytuj kod]

Kim został wybrany radnym miasta Diamond Bar (obecnie część Los Angeles) w 1990 roku a następnie został wybrany burmistrzem.

Izba Reprezentantów (1993- 1999)[edytuj | edytuj kod]

Kim został wybrany do Izby Reprezentantów w 1992 roku z ramienia Partii Republikańskiej z nowo utworzonego 41. dystryktu wyborczego. Został pierwszym azjatyckim imigrantem[2] i Amerykaninem koreańskiego pochodzenia wybranym do Kongresu USA[3].

Po nie uzyskaniu ponownej nominacji w 1998 roku, Kim próbował uzyskać nominację w 42 dystrykcie wyborczym lecz przegrał w prawyborach z Elią Pirozzi.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Darowizny w czasie kampanii Jaya Kima zostały poddane analizie z powodu podejrzenia nieprawidłowości. Ostatecznie przyznał się do winy i przyjęcia 230 000 $ nielegalnych darowizn. Został skazany na dwa miesiące aresztu domowego. W tamtym czasie była to najwyższa kwota przyjętych nielegalnych datków[4].

Inna aktywność[edytuj | edytuj kod]

Kim pisze artykuły dla The Korea Times, jest przewodniczącym Washington American Korean Forum i honorowym ambasadorem prowincji Gyeonggi[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]