Jełowiccy herbu Jełowicki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jełowiccy
Bożeniec
Ilustracja
Jełowicki
Państwo

 Polska

Region

woj. wołyńskie

Gniazdo rodzinne

Jełowicze

Tytuły

książęta

Protoplasta

Paszko Bożeniec Jełowicki

Pierwsza wzmianka

1444

Status rodziny

żyje

Pochodzenie etniczne

rusińskie

Gałęzie

milczańsko-kamieniecka, łąnowiecka, ozenińska, mirohowska, sokulska, ozenińska-arentowska, mychlińska, miroboska, hranowska

Jełowiccy (hist. pol. Jałowieccy[1]) herbu własnego (Jełowicki), przydomku Bożeniec[2] – żyjący do dziś[3], polski ród książęcy[a], pochodzenia ruskiego. Należeli do jednego z najbardziej zasłużonych i najwybitniejszych rodów w Rzeczypospolitej. Na przestrzeni dziejów członkowie tego rodu piastowali liczne funkcje dygnitarskie i kościelne. W swej historii Jełowiccy wielokrotnie przelewali krew w obronie ustroju Polski.

Członkowie rodu Jełowickich wiązali się z takimi rodami jak Czartoryscy, Woronieccy, Sokolscy, Ostrogscy czy Wiśniowieccy[4].

Etymologia nazwiska[edytuj | edytuj kod]

Nazwisko Jełowickich ma charakter odmiejscowy, a dokładniej od Jałowicz (Jełowicz), obecnie zlokalizowanych na Wołyniu, gdzie wzmiankowani byli w Metryce Wołyńskiej w 1528 roku[5].

Etymologia przydomku[edytuj | edytuj kod]

Przydomek, którym posługują się Jełowiccy – Bożeniec – został przez nich przyjęty z uwagi na pamięć o ich najdawniejszym przodku, Paszce Bożeńcu Jełowickim[2].

Tytuł książęcy[edytuj | edytuj kod]

Tytuł książęcy Jełowickich wzbudzał wśród heraldyków wiele kontrowersji. Kasper Niesiecki w swym dziele podał informację jakoby Jełowiccy mieli pochodzić od książąt perejasławskich. Tego samego zdania był Józef Jabłonowski, który wyprowadził ich od Izasława, księcia perejasławskiego, wraz z innymi rodami książęcymi[2].

Adam Kosiński dodaje do tego, że Jełowiccy prawdopodobnie są linią zgasłej rodziny książęcej – Kropotków, a tytuł książęcy zarzucili w XVI-tym wieku. Powodem do tego twierdzenia była okoliczność, że członkowie Kropotków od posiadanej wówczas przez nich miejscowości Jełowicz, podpisywali się w dokumentach jako Jełowiccy (innymi słowy: z Jełowic)[2].

Przeciw książęcemu pochodzeniu Jełowickich stał Józef Wolff, który w swojej pracy przeznaczonej rodom kniaziowskim stwierdził, że protoplasta Jełowickich, Paszko Bożeniec Jełowicki, był zwykłym szlachcicem[2].

Nie podlega jednak dyskusji, że pochodzenie książęce Jełowickich zostało im przyznane dekretem komisji legitymacyjnej i zatwierdzone przez rosyjską heroldię dnia 28 lutego 1841 roku[4].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Inne herby Jełowickich
Herb Jełowicki II
Herb Jełowicki III (odmiana książęca)

Według Józefa Wolffa, początków rodu Jełowickich należy szukać na Wołyniu, tam też w 1444 roku, protoplasta rodziny, Paszko Bożeniec Jełowicki[b], otrzymał nadanie miejscowości Łanowce (powiat krzemieniecki na Wołyniu) od Kazimierza Jagiellończyka. Historyk Teodor Żychliński, określa dom Jełowickich jako jeden z najdawniejszych na Wołyniu, spokrewniony z najstarszymi rodami z tego regionu[4].

Metryka Wołyńska z 1528 roku wspomina o istnieniu Hniewosza Jełowickiego[6].

Miejscowość Łanowce przechodząc z pokolenia na pokolenie znalazła się w połowie XVI wieku w posiadaniu potomka Paszka – Hniewosza, syna Iwana. O wydarzeniu tym świadczy zachowany dokument przyznania miejscowości przez króla Zygmunta II Augusta w 1565 roku. Od tego momentu miejscowość Łanowce należała do rodu Jełowickich aż do 1848 roku[4].

W pewnym momencie Jełowiccy przenieśli się z Wołynia do województwa bracławskiego, w którym mieli znaczne dobra ziemskie. Ziemie powiększyły się jeszcze bardziej po otwarciu portu odeskiego w 1794 roku. Z biegiem czasu bogacili się coraz szybciej, żyjąc z nowego handlu i żyznych ziem, w których byli posiadaniu. Stefan Jełowicki, ożeniony z Iwankiewiczówną, otrzymał też znaczny zapis od bezdzietnego Antoniego Jaroszyńskiego, i nabył Siennicę[4].

Zdjęcie powstańców listopadowych, Wacława Jełowickiego z trzema synami

W 1830 roku Jełowiccy dali przykład szczerego poświęcenia do ojczyzny. Wacław z trzema synami (Edwardem, Eustachym i Aleksandrem) stanął do walki w powstaniu listopadowym. Poproszony o powrót do domu z synami odrzekł, że chce spłacić swój dług i nikt nie może go w tej kwestii zastąpić. Poświęcenie Jełowickich było uwieńczone śmiercią Wacława na polu bitwy w 1831 roku[4][7].

Gałęzie[edytuj | edytuj kod]

Rozgałęzienie linii Jełowickich, opracowanie na podstawie tekstu poniżej:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Linia
Główna
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Linia
Milczańsko-Kamieniecka
 
 
 
 
Linia
Łanowiecka
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Linia
Ozenińska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Linia
Łanowiecka
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Linia
Ozenińska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Linia
Mirohowska
 
 
Linia
Sokulska
 
 
 
 
Linia
Łanowiecka
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Linia
Ozenińska-Arentowska
 
 
 
 
Linia
Mychlińska
 
 
Linia
Miroboska
 
 
 
 
Linia
Hranowska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Gniewosz Jełowicki (zm. 1565), miał czterech synów. Z czego drugi syn, Antoni zapoczątkował linię Milczańsko-Kamieniecką, a od trzeciego syna Sawy, idzie linia Łanowiecka[4].

Sawa miał synów Hieronima, Adriana i Krzysztofa. Hieronim kasztelan Chełmski zszedł bezpotomnie[4].

Adrian, dał początek linii Ozenińskiej, która rozdzieliła się na Ozenińską i Mirohoską. Ozenińska rozdzieliła się na Ozenińską Arentowską i Mychlińską. Szczep Mirohowski rozdzielił się na gałęzie Hranowską i Miroboską[4].

Krzysztof natomiast, dał początek linii Łanowieckiej, która na pradziadowskich została dobrach; przez wniosek po księżniczce Sokulskiej rozdzieliła się na dwa szczepy: Sokulski i Lanowiecki. Szczep Sokulski zszedł bez potomków płci męskiej[4].

Z linii Lanowieckiej natomiast pochodzą trzej rodzeni bracia, Konstanty Stefan i Wacław. Wacław poległ pod Danowem, jest ojcem zamordowanego Edwarda i Aleksandra[4]. Potomkowie min. Edwarda żyją do dziś w Polsce.

Znani członkowie rodu[edytuj | edytuj kod]

Portret Hortensji z Jełowickich Sobańskiej, córki Wacława i Honoraty, Wojciech Stattler 1836

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Pochodzenie książęce Jełowickich zostało im przyznane dekretem komisji legitymacyjnej i zatwierdzone przez rosyjską heroldię dnia 28 lutego 1841 roku
  2. Paszko jest najstarszym znanym nam członkiem rodu Jełowickich.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uruski 1909 ↓, s. 57.
  2. a b c d e Wolff 1895 ↓, s. 660.
  3. Minakowski ↓.
  4. a b c d e f g h i j k Żychliński 1893 ↓, s. 217.
  5. Вінниченко 2009 ↓.
  6. Niesiecki 1839 ↓, s. 486.
  7. Wrotnowski, Felix (1838). Powstanie na Wołyniu, Podolu i Ukrainie w Roku 1831. Tom II. Paryż: z Kśięgarni i Drukarni Polskiej. s. 277
  8. Minakowski i c ↓.
  9. Minakowski i f ↓.
  10. Minakowski i b ↓.
  11. Minakowski i h ↓.
  12. Minakowski i k ↓.
  13. Minakowski i i ↓.
  14. Minakowski i g ↓.
  15. Minakowski i d ↓.
  16. Minakowski i e ↓.
  17. Minakowski i j ↓.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]