Jean-Claude Izzo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jean-Claude Izzo
Data i miejsce urodzenia 20 czerwca 1945
Marsylia
Data i miejsce śmierci 26 stycznia 2000
Marsylia
Narodowość francuska
Dziedzina sztuki poezja, powieść detektywistyczna

Jean-Claude Izzo (ur. 20 czerwca 1945 w Marsylii, zm. 26 stycznia 2000 w Marsylii) – francuski poeta, dziennikarz, scenarzysta.

Jego ojciec był włoskim imigrantem, a dziadek od strony matki – hiszpańskim. W czasach swojej szkolnej edukacji, w swoim wolnym czasie, pisał opowiadania i poematy. Z powodu swojego statusu imigranta uczęszczał do technikum, gdzie został nauczony obsługi tokarki.

W 1963 rozpoczął pracę w księgarni. Uczestniczył też w pokojowym ruchu katolickim – Pax Christi. Później w 1964 otrzymał powołanie do wojska. Swoją służbę odbył w Tulonie, a także w Dżibuti. Pracował w wojskowej gazecie jako fotograf i dziennikarz.

Izzo wydał kilka tomików poezji. Osiągnął jednak sławę jako prozaik w połowie lat 90. XX w., pisząc trylogię (zwaną "trylogią marsylską"), na którą składają się: "Total Cheops" (1995), "Szurmo" (1996) i "Solea" (1996). Wszystkie trzy książki – wydane m.in. w polskim tłumaczeniu Maryny Ochab – są powieściami detektywistycznymi poświęconymi Marsylii, ukochanemu miastu pisarza.

W 2002 na podstawie "Total Cheops" powstał wyreżyserowany przez Alaina Bévériniego film z Richardem Bohringerem, a cała trylogia została zrealizowana jako serial telewizyjny z Alainem Delonem.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Oficjalna strona Jean-Claude`a Izzo