Jean-Léon Gérôme

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jean-Léon Gérôme
Jean-Leon Gerome.jpg
Autoportret (1886)
Data i miejsce urodzenia 11 maja 1824
Vesoul
Data i miejsce śmierci 10 stycznia 1904
Paryż
Narodowość francuska
Dziedzina sztuki malarstwo
Styl neoklasycyzm
Walka kogutów (1846)
Letnie popołudnie nad jeziorem (ok. 1895)

Jean-Léon Gérôme (ur. 11 maja 1824 w Vesoul, zm. 10 stycznia 1904 w Paryżu) - francuski malarz i rzeźbiarz akademicki, neoklasycysta. Dużą część jego dzieł stanowią heroiczne stylizacje egzotyczne i historyczne, m.in. egipskie.

Sprzeciwiał się impresjonistom. A jednak w ostatnich latach życia próbował wykorzystywać ich technikę i nastrojowość (np. Portret ojca i syna artysty).

W wielu filmach, których akcja umiejscowiona jest w starożytnym Rzymie, mamy okazję oglądać zafałszowanie historii. Ani rzymska publiczność, ani cesarze nie skazywali gladiatorów na śmierć, obracając w dół wyciągnięty kciuk. To kciuk skierowany ku górze (dzisiaj dla większości będący odpowiednikiem stwierdzenia „wszystko w porządku”) był wyrokiem, ponieważ symbolizował wyciągnięty miecz. Znakiem łaski było schowanie kciuka wewnątrz pięści (dziś taki gest wykonujemy, życząc komuś powodzenia, tj. „trzymając za niego kciuki”), co oznaczało schowanie miecza w pochwie. Winę za rozpowszechnienie błędnej interpretacji wyciągniętego kciuka ponosi właśnie Jean-Léon Gérôme, który niepoprawnie zrozumiał łaciński opis gestu: „pollice verso”’ oznaczający „obrócony kciuk” – jednak obrócony w górę, a nie w dół. Gest łaski to „pollice compresso” – „zaciśnięty kciuk”.


Studiował w pracowni Paula Delaroche. Jednym z jego uczniów był Vlastimil Hofman.

Wybrane dzieła[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]