Jean-Marc Luisada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jean-Marc Luisada
Data i miejsce urodzenia 3 czerwca 1958
Bizerta
Instrumenty fortepian
Gatunki muzyka poważna
Wytwórnie płytowe Deutsche Grammophon, RCA Records, Sony Classical
Strona internetowa

Jean-Marc Luisada (ur. 3 czerwca 1958 w Bizercie) – francuski pianista pochodzenia tunezyjskiego; laureat V nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

Życiorys[edytuj]

Grać zaczął w wieku sześciu lat. W latach 1971–1974 uczył się w szkole Yehudi Menuhina w Anglii. Jest absolwentem Konserwatorium Paryskiego. Jednym z jego nauczycieli był Paul Badura-Skoda.

Wziął udział w kilku konkursach pianistycznych, w tym dwukrotnie w Konkursach Chopinowskich (w 1980 i 1985). Za pierwszym razem odpadł w I etapie. Pięć lat później dotarł do finału i otrzymał V nagrodę. Ponadto uczestniczył w konkursach w Barcelonie, im. Roberta Casadeseusa w Cleveland oraz im. Diny Cani w Mediolanie.

W 1981 wystąpił w Tully Hall, Salle Pleyel i Salle Gaveau. Później grał w Niemczech, Austrii, Danii i Japonii. Wiele razy występował w Polsce, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju. Jest wykładowcą w École Normale de Musique w Paryżu.

Repertuar i dyskografia[edytuj]

W jego repertuarze są utwory m.in. Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena, Franza Schuberta i Georgesa Bizeta. Nagrał wiele płyt m.in. dla wytwórni Deutsche Grammophon, RCA Records i Sony Classical.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]