Przejdź do zawartości

Jean-Philippe Lauer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jean-Philippe Lauer
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

7 maja 1902
Paryż

Data i miejsce śmierci

15 maja 2001
Paryż

Zawód, zajęcie

egiptolog
archeolog

Odznaczenia
Wielki Oficer Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Komandor Orderu Narodowego Zasługi (Francja) Wielki Oficer Orderu Nilu (Egipt) Wielki Oficer Orderu Korony Włoch Oficer Orderu Sztuki i Literatury (Francja)

Jean-Philippe Lauer (ur. 7 maja 1902 w Paryżu, zm. 15 maja 2001 tamże) – francuski egiptolog, archeolog i architekt.

Urodził się w Paryżu, gdzie podjął studia architektoniczne. W 1926 zdecydował się wyjechać do Egiptu, gdzie poznał Marguerite Jouguet, córkę Pierre’a Jougueta, francuskiego egiptologa i profesora Uniwersytetu Kairskiego, z którą ożenił się 1 października 1929.

W 1926 rozpoczął pracę jako architekt przy wykopaliskach Firtha i Quibella przy piramidzie schodkowej Dżesera w Sakkarze. Następne 75 lat życia poświęcił pracom renowacyjnym i restauracyjnym na terenie kompleksu otaczającego piramidę. Uznawany był za największego znawcę Sakkary. Za swoją pracę wielokrotnie odznaczany był między innymi Wielkim Oficerem Legii Honorowej, Wielkim Oficerem Orderu Nilu, Wielkim Oficerem Orderu Korony Włoch, Komandorem Narodowego Orderu Zasługi Republiki Francuskiej oraz Orderem Sztuki i Literatury.