Jean Baptiste Boussingault

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jean Baptiste Boussingault

Jean Baptiste Boussingault (ur. 2 lutego 1802 w Paryżu, zm. 12 maja 1887 tamże) – chemik i agronom francuski. Zajmował się problemami odżywiania się roślin, pisząc liczne dzieła z tej dziedziny. Sławę zyskał prowadząc badania chemiczne, fizyczne i fizjologiczne.

Początkowo zajmował się górnictwem, geologią i meteorologią i w tym zakresie prowadził badania podróżując po Ameryce Południowej. W randze pułkownika towarzyszył generałowi Bolívarowi w jego wyprawach wojennych.

Od 1829 profesor rolnictwa Conservatoire National des Arts et Métiers w Paryżu, następnie profesor chemii Uniwersytetu Paryskiego. Od 1839 członek francuskiej Akademii Nauk. Badał proces asymilacji węgla przez rośliny i znaczenie azotu jako pokarmu roślin. Sformułował przed Justusem von Liebigiem (przed 1840) mineralną teorię odżywiania się roślin. Założył w 1834 pierwszą rolniczą stację doświadczalną we Francji. Był jednym z założycieli Institutu National Agronomique w Paryżu. Profesor Boussingault jako pierwszy zwrócił uwagę na krążenie pierwiastków w przyrodzie.

Prace: „Agronomie, chimie agricole et physiologie” (8 tomów, 1860-1874).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wielka Encyklopedia Powszechna PWN (1962-1969)